Pensijos
Seimas gali kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) aiškinimo, ar sumažintos pensijos ir kitos socialinės išmokos neprieštarauja Konstitucijai.
Seimas antradienį po pateikimo pritarė (už 64 parlamentarai, prieš – 35, o 26 susilaikė) nutarimo projektui, kuriuo trys opozicinės frakcijos “socialdemokratai, “tvarkiečiai” ir “darbiečiai” Seimui siūlo kreiptis į KT dėl išaiškinimo, ar išmokos, nenustačius jų kompensavimo tvarkos, sumažintos teisėtai.
Ar tokie veiksmai neprieštarauja Konstitucijai pernai gruodį į KT jau kreipėsi 8 Seimo narių grupė. Jų prašymą KT ketina išnagrinėti ir pasisakys, ar tą privalu daryti pasibaigus krizei, ar anksčiau.
Seimui nutarimo projektą pristatęs socialdemokratas Vytenis Andriukaitis tvirtino, kad dar vienas, tik šįkart viso Seimo, o ne atskirų parlamentarų, kreipimąsis į KT “tik palengvintų greičiau gauti atsakymą”.
Liberalcentristas Artūras Melianas piktinosi, kad Seimui nusprendus kreiptis į KT, įstatymų, kuriais buvo sumažintos pensijos ir kitos socialinės išmokos, galiojimas turėtų būti sustabdytas ir parlamentarų algos išaugtų.
“Jūs to norite? Ar mes turime moralinę teisės taip balsuoti? Ar tokiu būdu neužsitarnausite Lietuvos destruktoriaus vardo?”, – klausė A.Melianas.
Jis opozicijos inicijuotą siūlymą kreiptis į KT pavadino destruktyviu siūlymu ir prognozavo, kad “visa socialinio draudimo sistema bus suardyta, reikės perskaičiuoti visas įmokas”.
Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią “Sodrą”, Seimas praėjusių metų gruodį nutarė dvejiems metams “apkarpyti” daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų – tuomet buvo priimtas laikinasis Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatymas.
Kreipimosi į KT iniciatoriai teigia, kad sumažinus pensijas ir kitas socialines išmokas ir nenustačius kompensavimo būdų, nebuvo užtikrinta Konstitucijos garantija, kad žmogaus nuosavybė neliečiama.