2012 Vasario 07

Šeimos šventėms lietuviai ieško originalių idėjų

veidas.lt


Lietuviai per šeimos šventes jau nebenori tik sėdėti prie vaišėmis nukrauto stalo, o ieško idėjų, kaip prasmingiau praleisti laiką, patirti daugiau įspūdžių ir sužinoti ką nors naujo.

Kaunietė medikė Nijolė Sadūnienė jau ne vienus metus per savo ir vyro gimtadienius draugus kviečia ne tik pasivaišinti. Štai neseniai trijų šeimų kompanija pasikėlė į Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria miesto panorama. Ten išgėrę po taurę šampano, pietauti grįžo į namus. Prieš porą metų N.Sadūnienė savo svečiams surengė ekskursiją po Petrašiūnų kapines, dar anksčiau kvietė į lėlių muziejų, kelis kartus draugus nustebino nupirkdama visiems bilietus į teatrą, vakarėlį buvo surengusi ir prie Kauno marių, suorganizavusi ekskursiją į Kernavę. O šį pavasarį per savo gimtadienį svečius kvies pasivaikščioti po Kauno rajone esantį Kadagių slėnį.
„Vien tik sėdėti prie stalo neįdomu. Smagiau susėsti pasivaišinti, kai grįžtame pilni įspūdžių. Be to, tai puiki proga pamatyti, sužinoti kažką naujo ir pajudėti. Didelių investicijų tokiems gimtadieniams nereikia. Laiko ieškodama idėjų taip pat labai daug nesugaištu. Dažniausiai mintis kyla spontaniškai“, – pasakoja moteris.
Iš tiesų šiandien surengti netradicinę šventę nėra labai sudėtinga, nes gimtadienininkus kviečia kino teatrai, foto studijos, muziejai, menų studijos, amatininkų centrai, daug kur norintiems kūrybiškai praleisti laiką siūlomos specialios programos. Taip pat yra daug edukacinių ekskursijų, kurių metu galima sužinoti, kaip kepama duona, gaminami šakočiai, sūris ar alus.
Tokiomis idėjomis susižavi vis daugiau žmonių ir vietoj tradicinio sėdėjimo prie maistu nukrauto stalo renkasi įdomesnes pramogas. Gimtadienio proga su svečiais išvažiuoti į ekskursiją ar net pasiklausyti operos ypač populiaru švenčiant jubiliejus, vestuvių metines. Kurso ar klasės draugų susitikimams taip pat ieškoma netradicinių vietų. Nemažai žmonių, nuvažiavę ir į kaimo turizmo sodybą, nenori vien tik kaitintis pirtyje, o pageidauja prasmingiau praleisti laiką.

Originalus gimtadienis

Per pastaruosius keletą metų ypač išpopuliarėjo kaimo turizmo sodybos ir centrai, kuriuose galima išbandyti tradicinius lietuvių amatus. Pavyzdžiui, mokoma lipdyti iš molio, lieti žvakes, žiesti puodus, kepti duoną.
Nijolė Kočkuvienė, dvylika metų netoli Anykščių esančiame Arklio muziejuje mokanti kepti duoną pagal senąsias tradicijas, sako, kad ir vasarą, ir žiemą tokias pamokas tenka vesti kelis kartus per dieną. „Pamatyti, kaip anksčiau buvo kepama duona ir patys jos išsikepti, atvažiuoja švenčiantieji gimtadienius, krikštynas, vestuvių metines. Vis daugiau žmonių ypatingą progą nori pažymėti originaliai“, – pastebi N.Kočkuvienė.
Jai antrina Šlyninkos vandens malūno, įsikūrusio Zarasų rajone, šeimininkė Regina Veselienė: „Savaitgaliais atvažiuoja po keturias kompanijas, švenčiančias jubiliejus, gimtadienius, krikštynas, susipažinti su autentiškais papročiais, pažiūrėti, kaip malami grūdai. Mes ne tik pasakojame apie grūdo kelią – ir patys žmonės formuoja duonos kepaliukus, o paskui dar vaišinamės tautinio paveldo patiekalais: sūriais, uogienėmis, smetoniškais blynais. Daugelis nori, kad šventė įsimintų ilgam, todėl prie stalo jau neužtenka pasėdėti.“
Nemažai žmonių per savo gimtadienį pageidauja kūrybiškai praleisti laiką. Pavyzdžiui, kartu su dailininkais gamina sages, tapo ant šilko, velia vilną, kuria paveikslus iš spalvoto smėlio ar net prieskonių, dekoruoja porceliano indus, mokosi gaminti vonios burbulus ar daro vitražus.
Alytiškė Irma Čekanauskienė jau ketverius metus kiekvieną savaitgalį visoje Lietuvoje turi užsakymų atvažiuoti į šventę ir pamokyti susirinkusiuosius tapyti ebru technika, kai vandens paviršiuje ištaškoma norima paveikslo forma. Paskui naudojantis specialiomis lazdelėmis dažais kuriamas vaizdas, kurį galima keisti daug kartų, vėliau jis perkeliamas ant popieriaus ar net medžio. „Tapydami žmonės ne tik smagiai praleidžia laiką, bet jiems dar atsiminimui lieka paveikslas ar papuošalas“, – sako I.Čekanauskienė.
Gimtadienis ne tik atmintyje lieka ir švenčiant fotostudijoje. Štai Vilniuje įsikūrusiame fototeatre persirengus įvairiais kostiumais vaidinamos spektaklių mizanscenos, o fotografas tokias improvizacijas įamžina. „Taip pramogauti renkasi draugų, bedramokslių kompanijos. Švenčiamos šeimos šventės, bernvakariai, mergvakariai. Žmonės nori naujų įspūdžių, o ir pasiūla yra įvairi. Be to, pinigų suma išleidžiama panaši kaip ir rengiant vakarėlį namie, tik nereikia prieš tai kelias dienas praleisti virtuvėje gaminant maistą, o paskui pusdienį tvarkyti namų“, – mano fotografas Saulius Paukštys. Ir primena, kad norint švęsti gimtadienį fototeatre tokią pramogą reikia užsisakyti prieš keletą savaičių.

Kitokia šventė muziejuje ar observatorijoje

Daug norinčiųjų atšvęsti ypatingą progą sulaukia ir Molėtų astronomijos observatorija. Net žiemą ekskursiją čia reikia užsisakyti mažiausiai prieš mėnesį. Specialios programos švenčiantiems gimtadienius observatorijoje nesiūloma, tačiau jau daugiau nei metus kiekvieną savaitgalį būna bent po vieną kompaniją, kuri atvyksta taip paminėti jubiliejaus ar kitos šeimos šventės.
„Dar nemažai žmonių švenčia valgydami mišraines ir aptarinėdami politines naujienas. Vieni nedrįsta išvažiuoti už miesto, kiti laukia, kol kažkas pakvies, suorganizuos, tačiau vis daugiau lietuvių nori praplėsti akiratį. Visi pažiūrėję į žvaigždes nustemba, kaip gamta mus veikia. Supranta, kad po dangumi esame vienodi. Čia nesvarbu nei piniginės storis, nei socialinė padėtis“, – neabejoja Molėtų astronomijos observatorijos ekskursijų vadovas Saulius Lovčikas.
Jis pasakoja, kad atvykę į observatoriją žmonės pirmiausia išgirsta apie žvaigždes, astronomų darbą, o paskui po atviru dangumi per teleskopą stebi dangaus kūnus. „Dažnai jubiliatas prašo parodyti jo žvaigždyną, laukia krintančių meteorų. Gyvai matomi dangaus reiškiniai įspūdį padaro visiems“, – neabejoja S.Lovčikovas.
Išskirtinė šventė gali būti ir muziejuje. Pavyzdžiui, Vilniaus bažnytinio paveldo muziejuje siūloma net tik susipažinti su ekspozicijomis, bet ir ieškoti lobio, o paskui pasivaišinti tortu. Energetikos ir technikos muziejuje galima išmokti pasigaminti vienkartinį fotoaparatą, taip pat pasirinkti teminę ekskursiją apie transporto raidą, tradicinę ir alternatyvią energetiką ar kt. Rokiškio krašto muziejuje mokama drožti iš medžio, programoje „Sūrio kelias“ rodomi senoviniai pieno produktų gaminimo būdai, pieno rauginimo, sviesto mušimo indai, paskui vaišinama sūriais.
Kelionių organizatoriaus „Kelionių laikas“ projektų vadovė Virginija Šavelienė sako, kad tokios programos, kaip gimtadienio šventė, šiuo metu itin populiarios. „Jau trejus metus jaučiama edukacinių programa paklausa. Ypač dažnai žmonės renkasi tokias, kaip „Duonos kelias“, „Šakočio kepimas“, „Alaus degustacija“. Tai būna vienos dienos išvyka, pavyzdžiui, į Anykščius ar Rokiškį. Populiarios ir ekskursijos po Vilnių, ypač „Vilniaus požemiai“, „Meilės istorijos Vilniuje“, „Kiemelių paslaptys“, – atskleidžia V.Šavelienė.

Per gimtadienį – ekstremalios pramogos

Norintiems gimtadienį atšvęsti aktyviai arba ekstremaliai pasiūlymų taip pat netrūksta. Pavyzdžiui, pramogų agentūra „Vaiduokliai“ sostinėje siūlo sužaisti orientacinį žaidimą „Miesto labirintai“, kurio metu teks spręsti įvairius galvosūkius ir mįsles, mėginti išpešti užuominą iš aplinkinių, naudotis šiuolaikinėmis technologijomis ar naršyti virtualioje erdvėje. Mėgstantys fotografuoti gali išbandyti žaidimą „Fototaškai“ – pagal instruktoriaus parengtas užduotis fotografuojamos įvairios miesto vietos.
Aštrių pojūčių mėgėjams originali gimtadienio idėja gali būti žygis po Antrojo pasaulinio karo metu Vilniuje statytus bunkerius arba po vandens tunelius. Beje, sovietiniame bunkeryje siūloma ir speciali gimtadienio programa, į kurią įeina spektaklis, vaišinimas sovietiniais pietumis ir gėrimais arba ekskursija požeminiame socializmo muziejuje.
O štai Ekskomisarų biuro šaudykla Vilniuje kviečia gimtadienį atšvęsti šaudant tikrais koviniais ginklais. Tarpusavyje pakovoti galima ir Kauno tvirtovės antrajame forte. Susipažinus su forto požemiais, pradedamas šratasvydis – žaidžiama realių ginklų, užtaisytų plastikiniais šratukais, kopijomis.
Smagi staigmena jubiliatui ir svečiams, mėgstantiems intelektualias pramogas, bus specialiai užsakyta ložė Nacionaliniame operos ir baleto teatre arba išnuomota salė kino teatre. Štai Vilniaus „Ozo“ kino salėje arba kino teatre „Pasaka“ draugų kompanija gali ne tik žiūrėti pasirinktą filmą, bet ir vaišintis.
„Susirinkti prie stalo draugai gali kiekvieną dieną, tačiau norisi, kad ypatinga proga įsimintų ilgam. Be to, daugelis svečių nenori tik pasyviai stebėti atrakcijas, bet patys mielai kuria šventę. Pavyzdžiui, patys marinuoja kepsnius, plaka kokteilius, mokosi šokių žigsnelių. Šiandien žmonės nori išmoningos šventės – nuo pasiplaukiojimų laivais iki karaokės dainavimo naktį kopose“, – apibendrina renginių organizatorė Kristina Kaikarienė.

Kiek kainuoja švęsti ne namuose (Lt)
Ekskursija ir edukacinė programa (su išsinuomotu autobusu) 1–2 tūkst.
Edukacinės programos    100–200
Ekstremalios ekskursijos    200–300
Gimtadienis muziejuje    100–150
Fototeatras    400–500
Kūrybinės programos    300–400
Kino salės nuoma    150–400
Ekskursija Molėtų astronomijos observatorijoje žmogui    15
Teminės ekskursijos po Vilnių žmogui    25–35

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...