2011 Gegužės 13

Senstanti populiacija: iššūkis ne tik jaunimui

veidas.lt

"Veido" archyvas

Trečiadienį Vilniuje susirinkę jaunimo, švietimo ir politikos sektorių atstovai užmezgė tarptautinį Azijos-Europos dialogą temai „Demografiniai pokyčiai Azijoje ir Europoje: iššūkiai jaunimui“ aptarti. Dialogą inicijavo ir organizavo Azijos-Europos Fondas (Asia-Europe Foundation, ASEF), ASEF Universiteto Alumnių tinklas (ASEF University Alumni Network, ASEFUAN) bei Mykolo Romerio Universitetas.

Dialogo metu, kurį moderavo Mykolo Romerio Universiteto vicerektorius Dr Giedrius Viliūnas, buvo bandoma geriau suprasti Azijos ir Europos jaunimui kylančius iššūkius bei pasiūlyti iniciatyvų ir programų, kurios galėtų padėti išspręsti aptariamas problemas.

Suomijos Finansų Ministras Jussi Lehmusvaara pristatė dabartinę demografinę situaciją Europoje ir Azijoje. Kaip pagrindinį iššūkį jis nurodė sparčiai senstančią visuomenę ir mažėjančias vyresniųjų darbingumo galimybes, taip lėtinant ekonomiką, kuriai reikia vis daugiau lėšų viešiesiems finansams (pavyzdžiui, sveikatos apsaugai ir pensijoms). Jis pažymėjo, kad visa visuomenė, kartu ir vyriausybė, turi imtis priemonių išspręsti šią problemą.

Ateneo Žmogiškųjų teisų centro Filipinuose darbuotoja ir Azijos-Europos Fondo Universiteto Alumnių tinklo prezidentė Krizna Gomez diskutavo apie tradicinį senėjimo krizės suvokimą, kylančius sveikatos apsaugos ir pensijų kaštus bei skirtingų kartų solidarumo koncepciją. Ji pabrėžė poreikį persvarstyti senėjimo koncepciją Azijoje, nes nuo to prikluso politiniai sprendimai tiek vyresniems gyventojams, tiek ir jaunimui.

Lietuvos jaunimo požiūrį į šią problemą pristatė Guoda Lomanaitė, Lietuvos Jaunimo Tarybos narė. Pasak jos, nors iš jaunosios kartos labai daug tikimasi, sunku daryti įtaką teigiamiems pokyčiams dėl nepakankamų galimybių bei paramos. Todėl jaunimas Lietuvoje nesijaučia pripažintas ir galintis nuveikti kažką reikšminga.

Profesorius Leo Tan, pirmininkaujantis Ramiojo vandenyno mokslo asociacijos komunikacijos ir švietimo komitetui Singapūre, pažymėjo, kad efektyvi jaunimo ir pagyvenusių žmonių integracija negali įvykti be dviejų kartų tarpusavio supratimo ir abipusio ryšio. Jis pateikė konkrečius pavyzdžius kaip Singapūre šios problemos sprendžiamos įtraukiant jaunimą ir vietos bendruomenę: Nacionalinius jaunimo pasiekimų apdovanojimus (National Youth Achievement Award) ir Trečiojo amžiaus tarybą (Council for the Third Age).

Viešasis dialogas buvo rengiamas kartu su 26-uoju Azijos-Europos Fondo Vadovų Tarybos Susitikimu, vykstančiu gegužės 12-13 dienomis Vilniuje.

Į dviejų dienų susitikimą susirinko ASEF Vadovų Tarybos nariai ar jų atstovai, susitikimas buvo skirtas peržiūrėti ASEF strategijai ir veiklos kryptims ir pritaikyti jas Azijos-Europos Susirinkimo (Asia-Europe Meeting, ASEM) prioritetams ir tikslams.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...