Abi šalys pasiekė šį proveržį, sudarydamos pirmąsias sutartis per pastaruosius trejus metus, kai Kosovas vienašališkai pasiskelbė nepriklausomu. Vienas iš svarbiausių pasiekimų – jog Kosovo gyventojams pirmąkart bus leista atvykti į Serbiją su Prištinos išduotais kelionės dokumentais.
“Jos (sutartys) priartina abi puses prie Europos Sąjungos (ES), stiprina bendradarbiavimą ir gerina gyvenimą eiliniams žmonėms”, – sakė aukštas Bendrijos diplomatas Robertas Cooperis (Robertas Kuperis), tarpininkavęs kelis mėnesius trukusiose derybose.
“Jos nelemia nei vienos šalies pozicijos dėl Kosovo statuso, – pridūrė jis. – Serbija nepripažįsta Kosovo, o Kosovas neatsisako savo statuso”.
Derybininkai nuo kovo susitikinėjo su R.Cooperiu per ES inicijuotas derybas, siekiant išspręsti kasdienes problemas, su kuriais abiejų šalių piliečiai susidurdavo nuo Kosovo atsiskyrimo 2008 metais.
Šeštadienį vykusiame penktajame susitikime derybininkai susitarė užtikrinti laisvą žmonių judėjimą per ginčijamą sieną, išspręsti problemas, kylančias dėl Serbijos atsisakymo leisti Kosovui naudotis civilinių registrų duomenimis, taip pat siekti, kad būtų pripažįstami vienoje arba kitoje šalyje įgyto išsilavinimo diplomai.
Derybose, kurioms vadovavo Serbijos URM pareigūnas Borko Stefanovičius (Borkas Stefanovičius) ir Kosovo vicepremjerė Edita Tahiri, taip pat buvo skirta dėmesio problemoms kitose srityse, tokios kaip telekomunikacijos, elektros energijos tiekimas, muitai, kadastro duomenys ir religija.
Per pastarąjį aštuonias valandas trukusį derybų etapą buvo padėti paskutiniai štrichai sutartyje, kuri leis Kosovo piliečiams atvykti į Serbiją, turint Prištinos išduotas tapatybės korteles, taip pat privatiems automobiliams su laikinais numeriais. Tačiau Belgradas nepripažins transporto registracijos numerių arba pasų, išduotų Kosovo Respublikoje.
Pasiruošimai įgyvendinti šią sutartį bus pradėti nuo kitos savaitės, nurodė R.Cooperis.
“Laisvas judėjimas yra esminis Europos Sąjungos principas, – pabrėžė jis. – Laisvas judėjimas pavers visus Balkanus labiau europietišku regionu.”
Be to, abi šalys susitarė spręsti problemas, kylančias dėl civilinių registrų duomenų, kurie buvo perkelti iš Kosovo į Serbiją po 1999 metais vykusio konflikto.
Šiuo atveju ES teisinės valstybės misija Kosove (EULEX) pagamins ir perduos Prištinai sertifikuotas šiuo metu Kosovo neturimų civilinių registrų duomenų kopijas. Išsprendus šią problemą, būtų lengviau kovoti su organizuotu nusikalstamumu, klastojimais, asmenybės duomenų vagystėmis, taip pat spręsti kasdienes problemas, tokias kaip skyrybos.
Pasak R.Cooperio, jog ilgainiui abi šalys veikiausiai susitars dėl vizų režimo sušvelninimo.
ES pareigūnai tikisi, kad iki vasaros atostogų įvyks dar vienas derybų susitikimas, kuriame bus išspręstos visos šios problemos. Pastarųjų derybų išvakarėse B.Stefanovičius sakė Belgrado televizijai B92, kad “mes galime vėl susitikti vėliau liepą arba rugsėjį”.
Sudarytas susitarimas abi šalis dar labiau priartina prie ES, o Serbija tikisi, kad artimiausiu laiku ji bus paskelbta kandidate įstoti į šį 27 šalių bloką.
Belgradas pašalino svarbias kliūtis šiame kelyje, sušvelnindamas savo poziciją dėl Kosovo, o praeitą mėnesį buvo padarytas didelis šuolis, kai buvo suimtas daugelį metų slapstęsis įtariamas Balkanų karo nusikaltėlis Ratko Mladičius (Ratkas Mladičius).
Tačiau Serbija oficialiai tebelaiko Kosovą savo pietine provincija, nors jo nepriklausomybę yra pripažinusios 76 valstybės, tarp jų JAV ir 22 ES šalys.