Užsienis
Pietų Korėja, kuri šią savaitę patyrė žmonių gyvybių nusinešusį Šiaurės Korėjos artilerijos apšaudymą, atsakė ne vien savo pabūklų šūviais, bet ir ginklu, kurio komunistinis režimas išties baiminasi – propagandinius atsišaukimus skraidinančiais balionais.
Kaip praneša Pietų Korėjos žiniasklaida, tuojau po pastarojo incidento Seulas pradėjo propagandos kampaniją – paleido balionus, barstančius kitapus smarkiai įtvirtintos sienos prieš Pchenjaną nukreiptus atsišaukimus, kurie, kaip tikimasi, padės pakirsti griežtą Šiaurės Korėjos režimą, vadovaujamą Kim Jong Ilo (Kim Čen Iro).
“Paleidome atsišaukimus skraidinančius balionus kaip atsaką į apšaudymą”, – dienraštis “Joongang Ilbo” citavo vieną kariškį.
“Šiuose atsišaukimuose kritikuojamas Kim Jong Ilas ir (valdžios) perdavimas trečiajai (vienos šeimos) kartai”, – sakė neįvardytas pareigūnas, turėdamas omenyje numatomą valdžios perdavimą Kim Jon Ilo 27 metų sūnui Kim Jong Unui (Kim Čen Unui).
Seulas prieš šešerius metus buvo pažadėjęs Pchenjanui sustabdyti “psichologinio poveikio” operacijas, tačiau jas atnaujino po antradienį keturias gyvybes nusinešusio incidento, kai Šiaurės Korėjos artilerija netikėtai apšaudė Pietų Korėjai priklausančią pasienio salą.
Apie 400 tūkst. atsišaukimų, kuriuose smerkiami Šiaurės Korėjos lyderiai, buvo perskraidinti per Demilitarizuotą zoną (DMZ), praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Šiaurės Korėjos pajėgos apipylė artilerijos sviediniais Jonpjongo salą, pranešė žiniasklaida.
Nurodoma, kad šie propagandiniai atsišaukimai buvo išspausdinti po šių metų kovą įvykusio kito incidento, kai buvo nuskandintas vienas Pietų Korėjos karo laivas ir žuvo 46 jūreiviai. Seulas ir tyrėjų komisija pareiškė, kad korvetę “Cheonang” torpedavo Šiaurės Korėjos povandeninis laivas.
Kariškiai, kurie šiuos pranešimus komentuoti atsisakė, paruošė dar vieną galingą psichologinio karo ginklą, kuris nebuvo naudojamas kelerius metus – sumontavo pasienyje galingus garsiakalbius.
Per šiuos garsiakalbius planuojama skelbti propagandos pranešimus, nukreiptus prieš komunistinį režimą ir šlovinančius demokratiją. Jie būtų girdimi didelėje Šiaurės Korėjos pasienio teritorijoje: dieną iki 24 kilometrų, o naktį – iki dešimties kilometrų nuo sienos.
Kol kas garsiakalbiai tyli, tačiau Pietų Korėjos gynybos ministerija perspėjo, kad jie bus įjungti atsakant į bet kokias provokacijas pasienyje.
Itin uždara Šiaurės Korėja anksčiau yra grasinusi apšaudyti garsiakalbius, jeigu jie būtų įjungti, taip pat smogti propagandos balionų paleidimo vietoms.
Abi Korėjos pusiasalio valstybės oficialiai nėra užbaigusios 1950-1953 metais vykusio karo, nes kovos veiksmai buvo sustabdyti tik paskelbus paliaubas, o taikos sutartis nebuvo pasirašyta.
Šiaurės Korėjos politikos ekspertas Peteris Bekas (Piteris Bekas) neseniai paskelbtame straipsnyje rašo, kad balionai su propagandos atsišaukimais ir humanitarinės paramos siuntinėliais, kuriuos leidžia pabėgėliai iš Šiaurės Korėjos ir aktyvistai, kitapus sienos veikiausiai tampa mokomaisiais taikiniais komunistinės šalies kariams.
Pasak P.Becko, vienas iš aktyvistų planuoja leisti balionus su britų rašytojo George’o Orwello (Džordžo Orvelo) antiutopinės apysakos “Gyvulių ūkis” (Animal Farm) kopijomis, taip pat DVD plokštelėmis su Pietų Korėjoje transliuojamų televizijos žinių laidų ir populiarių filmų įrašais.
Faktas, jog Pchenjanas anksčiau tūžmingai reaguodavo į propagandos skleidimą, rodo, jog ši priemonė tikriausiai veiksmingai silpnina komunistinį režimą, mano kitas kariškių atstovas, kurį citavo “Joongang Ilbo”.
“Manau, kad atsišaukimai veikia netgi stipriau negu artilerijos sviediniai”, – sakė jis.
Žinoma, kad Pietų Korėja taip pat paleido net daugiau sviedinių į Šiaurės Korėją, tačiau nei vienas žiniasklaidos leidinys nepraneša kiek žuvo žmonių. Iki šiol neaišku kuri valstybė pradėjo šaudyti. Tik skelbia kiek žuvo Pietų Korėjos žmonių. Štai kokia nepriklausoma ir nepolitizuota =iniasklaida egzistuoja Lietuvoje!!!