2012 Birželio 02

Šiandieniam Lietuvos turistui kelionių organizatorių paslaugos nereikalingos

veidas.lt


Per pastaruosius trejus metus smarkiai susitraukusi Lietuvos turizmo rinka, atsigauna. Kelionių organizatoriai prognozuoja, kad šią vasarą lietuvių kelionių į užsienį skaičius pasieks prieškrizinį lygį. Be to, vis daugiau norinčių įdomiau praleisti atostogas ir sutaupyti, keliones organizuojasi savarankiškai.

Prieš dešimtmetį kelionės į užsienį organizavimo rūpesčius buvo įprasta patikėti tik turizmo agentūrai. Daugelis turistų keliones įsivaizdavo tik su organizatoriaus autobusu, kai visa grupė greitai apibėga žymiausius miesto lankytinus objektus, o vakare keliautojai pristatomi į viešbutį. Dabar Lietuvos turisto portretas gerokai pasikeitęs – tai savarankiškais, laisvas, jau nemažai šalių aplankęs keliautojas, kuriam neįdomu drybsoti paplūdimyje ar vykti vien tik į turistų traukos centrus. Vis daugiau lietuvių nori pamatyti tikrą svetimos šalies gyvenimą, artimiau pažinti jos kultūrą, gamtą, tad ieško vietų, neįtrauktų į turistinius gidus ir keliauja savarankiškai. Štai pernai vos 12 proc. į užsienį išvykusių lietuvių turistų pasinaudojo kelionių organizatorių paslaugomis. Beje, tokių keliautojų, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, palyginus su 2008 m. buvo net 41,9 proc. mažiau.
Tokius pokyčius lemia ne tik noras įdomiau keliauti ir daugiau pamatyti negu siūlo turistinės agentūros, bet ir siekis sutaupyti. Galimybes pigiau keliauti atvėrė pigių skrydžių aviakompanijos, kurias pasirinkus dažnai sutaupoma apie 600-700 Lt kelionės kainos. Be to, jos praplėtė ir maršrutus, kasmet pristatydamos tiesioginius reisus į tas šalis, kur kelionių organizatoriai vykti dar nesiūlo.
Šie pokyčiai turizmo rinkoje kelionių organizatorius verčia persiorientuoti. Tad dabar jie siūlo ne tik pilnus turistinių paslaugų paketus, bet ir vieną ar kelias paslaugas. Pavyzdžiui, gali surasti tik viešbutį ir suorganizuoti atvežimą iš oro uosto arba galima nusipirkti lėktuvo bilietus, nakvynę viešbutyje, o ekskursijas organizuotis pačiam. Dar vienas, pastaraisiais metais sparčiai populiarėjantis, kelionės organizavimo būdas, kai turistas pats nusiperka lėktuvo bilietus, o gidas jį pasitikęs svečioje šalyje padeda nuvykti į viešbutį ir paskui organizuoja turus po miestą.
Vis dėlto, atsiranda vis daugiau keliautojų, kuriems nereikalingos jokios tarpininkų paslaugos. Keliauja jie su pigių skrydžių aviakompanijomis, automobiliu, autobusais, traukiniais, viešbučius užsisako internetu arba ieško, kur apsistoti nuvykę, o maršrutą susidėlioja panaršę internete.
Keliauja pagal vietinių rekomendacijas

Vilnietė Rūta Eidukaitytė su šeima išmaišiusi beveik visas Europos šalis, keliavusi po Indiją, Laosą, Kambodžą, Gruziją, sako, kad keliones organizuojasi pati, nes pastebėjo, kad tai ką siūlo aplankyti turizmo agentūros nėra pačios įdomiausios vietos. „Dažniausiai vežioja po atstatytas pilis, kitus turistams pritaikytus objektus. Taip pamatai išblizgintą šalį. Man įdomiau keliauti pasikliaujant vietinių rekomendacijomis. Štai Gruzijoje sutikti žmonės pasiūlė apsilankyti kaimo SPA, – pasakoja R.Eidukaitytė. – Išvydome seną apgriuvusį tvartą, kurio viduryje iš žemės trykšta karšto vandens srovės. Mėgaujiesi jomis, o aplink laksto laukiniai šunys. To nepasiūlys jokie kelionių organizatoriai“.
Tailande moteris taip pat patyrė ne vieną keliavimo savarankiškai privalumą. Pavyzdžiui, vietiniai pasiūlė pairstyti valtimi, kuri plukdo ryžius. Taip keliautojų šeima atsidūrė beveik negyvenamoje mažoje salytėje.
Kad patirtų kuo daugiau įspūdžių, be to, galėtų patikusioje vietoje apsistoti ilgesniam laikui, R.Eidukaitytė, net viešbučių neužsakinėja iš anksto. „Kai ruošėmės atostogoms Gruzijoje, iš vieno keliautojo susirinkome kontaktus gruzinų, kurie savo namuose išnuomoja kambarius. Tačiau ne norėdami sutaupyti, o kad iš arčiau pamatytumėt, kaip jie gyvena, sužinotumėm, ką verta aplankyti“, – kaip organizuojasi keliones atskleidžia R.Eidukaitytė.
Nors tokioms nakvynių paieškoms sugaištama nemažai laiko, tačiau keliautojos nuomone, tai tik suteikia atostogoms šarmo. Net jeigu reikia pusė dienos ar dar ilgiau ieškoti, kur apsistoti, nuotaika dėl to R.Eidukaitytei, nesubjūra. Mat tai puiki proga išmaišyti visą miestelį.
Tokia patirtis žavi ir kitą keliautoją, Karolį Matusevičių, pamėgusį klajoti po svečias šalis automobiliu. „Slovakijoje kartą iki vidurnakčio ieškojom vietos nakvynei. Apvažiavom septynis viešbučius, kol radom dirbantį. Tačiau jeigu ne šios paieškos nebūtumėm iš arčiau susipažinę su tuo miesteliu“, – neabejoja K.Matusevičius. Ir priduria, kad didžiausias kelionės automobiliu privalumas, kad gali užklysti į mažiausią kaimelį, pabendrauti su nuo civilizacijos atitrūkusiais kalnų gyventojais, kiek nori grožėtis gamta. „Dažniausiai keliauju dešimt dienų ir sudėlioju maršrutą taip, kad pirmyn važiuodamas aplankyčiau vienas šalis ar miestus, grįždamas – kitus“, – pasakoja K.Matusevičius automobiliu du kartus keliavęs į Kroatiją, aplankęs Juodkalniją, Bulgariją, Čekiją, Austriją, Švediją.

Savarankiškai keliauti perpus pigiau negu su agentūra

Nors visi savarankiškai keliaujantys turistai tvirtina, kad organizuotis kelionę pačiam yra įdomiau negu gauti visą informaciją iš organizatorių, tačiau pripažįsta, kad tai nėra lengvas darbas. „Net neužsakinėjant iš anksto viešbučių ir smulkiai neplanuojant, ką nori aplankyti, reikia dvi dienas nuo ryto iki vakaro skirti maršruto dėliojimui“, – teigia K.Matusevičius.
Jam antrina R.Eidukaitytė: „Dažnai pigius lėktuvo bilietus greičiau pavyksta rasti negu susidėlioti maršrutą. Turistinius traukos centrus mes praleidžiame, tad informaciją, kur vykti renkamės iš pažįstamų, internetiniuose keliautojų forumuose.“
Būtent tai, kad reikia skirti daug laiko organizavimui, nemažai žmonių atbaido nuo savarankiško keliavimo. Kai kurie baiminasi, kad nuvykę į svetimą šalį nesusikalbės, iš daugybės pasiūlymų internete neišsirinks geriausio viešbučio varianto arba nenori tam gaišti laiko, nors užsisakius nakvynės vietas savarankiškai, ypač privačiame sektoriuje, galima nemažai sutaupyti.
Pigių kelionių ieškotojas, puslapio makalius.lt įkūrėjas Rimvydas Širvinskas skaičiuoja, kad tarkim birželio mėnesį norint atostogauti Maljorkoje, turizmo agentūroje už kelionę teks suploti apie 2000 Lt, o susiorganizavus pačiam galima išsitekti su 1000 Lt. Poilsis Koso saloje, užsisakius pigius bilietus ir nakvynę internete atsieina maždaug 1200 Lt, o kelionių organizatoriui teks sumokėti apie 2000 Lt.
Besikeičiantys keliautojų poreikiai didžiuosius kelionių organizatorius skatina siūlyti išskaidytas paslaugas. Štai nuo šios vasaros „Novaturas“ pardavinės ne tik poilsinių kelionių komplektus, bet ir siūlys tik skrydžio bilietus tiems klientams, kurie nori keliauti savarankiškai. Tokias paslaugas jau ne vienerius metus teikia kelionių organizatorius „Tez Tour“. Tačiau R.Širvinskas pataria pernelyg nesižavėti didžiųjų kelionių organizatorių siūlomomis naujovėmis. „Nemažai agentūrų dabar siūlo įsigyti tik kelionių bilietus, tačiau dažniausiai jų kaina palyginus su visų paslaugų paketu yra mažesnė vos keliais šimtais litų. Tad žmogus palyginęs, kad nedaug sutaupys, be to, išvengs papildomų rūpesčių, užsisako visą komplektą“, – organizatorių gudrybes atskleidžia R.Širvinskas.

Lietuvos turistai vis drąsesni

Vis dėlto, kelionių pardavimo tinklalapį judek.lt valdančios bendrovės „Travelonline Baltics“ vadovas Arūnas Navickas pastebi, kad kasmet tik daugės turistų, kurie keliones organizuosis patys. Mat vis daugiau žmonių išgirdę savarankiškai keliavusiųjų pasakojimus, išdrąsėja ir patys pabando susidėlioti maršrutą, susirasti pigesnius bilietus. „Atsiradus naujovėms daugeliui žmonių norisi jas išbandyti. Tai ir psichologinis aspektas, – mano A.Navickas. – Tačiau visuomet išliks nemaža dalis keliautojų, kurie neeikvos savo laiko viešbučių paieškoms. Kai didelis asortimentas, o žmogus vyksta į tą šalį pirmą kartą, labai sudėtinga atsirinkti. Štai Maljorkos saloje yra daugiau kaip tūkstantis viešbučių. Tad turistui kyla labai daug klausimų“.
Tą patvirtina Lina Mažeikienė, kuri Šveicariją, Čekiją, Lenkiją, Austriją, Milaną aplankė su turistinėmis grupėmis, o prieš pora metų vykdama į Amsterdamą iš agentūros užsisakė tik lėktuvo bilietus ir viešbutį. „Paskaičiavau, kad taip pigiau. Be to, mane labai išvargindavo derinimasis prie grupės ir priklausymas nuo gido programos. Kai po pusmečio nusprendžiau vykti į Romą lėktuvo bilietus jau pati susiradau, tačiau dėl viešbučių kreipiausi į agentūrą. Mat kelis vakarus prasėdėjusi prie interneto ir neradusi tinkamos nakvynei vietos, nusprendžiau negaišti laiko“, – pasakoja L.Mažeikienė.
Tiesa, organizuodamasi paskutinę kelionę į Barseloną, ji nepasinaudojo jokios tarpininkų paslaugomis. „Įgijau daugiau patirties, tapau drąsesnė, todėl ryžausi viską pati užsisakinėti internetu. Sutaupiau apie tris šimtus litų ir rezultatu nenusivyliau. Vis dėlto, planuodama kitas atostogas viešbučių pati neieškosiu. Mat vykstant savarankiškai dar nemažai laiko reikia skirti susirinkti informacijai apie lankytinus objektus“, – dėsto moteris.
Turizmo agentūrų tinklo „West Express“ generalinis direktorius Egidijus Vaišvilas pabrėžia, kad laiko sąnaudos ne vienintelė priežastis, kodėl lietuviai neatsisako kelionių organizatorių paslaugų. „Mūsų agentūrose maždaug kas penktas keliautojas kartu su lėktuvo bilietu užsako ir viešbutį. Kaina labai nedaug skiriasi nuo tos kai pats žmogus susiranda, tačiau retas pagalvoja apie tai, kad agentūra pasirūpins keleiviu, jei viešbutis negalės priimti svečio dėl kambarių užimtumo. Taip pat atstovaus keleivio interesus konfliktinėse situacijose, kurių neretai pasitaiko“, – teigia E.Vaišvilas.

Populiarėja Graikijos salos, Malta, Maljorka

Nors kelionių organizatoriai šiuo metu priversti konkuruoti su pigių skrydžių aviakompanijomis, taip pat turizmo rinkos dalimi turi dalintis su bendrovėmis, kurios siūlo internetu įsigyti tik lėktuvų bilietus ir viešbučius, tačiau šiemet jų nuotaikos optimistinės. „Jau esame pardavę daugiau nei 40 proc. visų planuotų vasaros kelionių. O į populiariausią lietuvaičių atostogų šalį Turkiją – beveik pusę planuotų sezono kelionių. Poilsiautojų susidomėjimas nemažėja, tad vasaros sezono srautai turėtų dar išaugti“, – prognozuoja „Tez Tour“ atstovė I.Aukštuolytė.
Kelionių organizatorius „Novaturas“ taip pat skaičiuoja didesnius keliautojų srautus nei pernai. Per vasaros išankstinio pardavimo laikotarpį (iki balandžio 1 d.) įmonė kelionių pardavė apie 30 proc. daugiau negu pernai.
„Ekonominis nuosmukis pakeitė keliavimo įpročius – keliaujama kiek mažiau, lietuviai renkasi mažesnę kainą, kelionės užsakomos iš anksčiau, klientai ateina geriau žinodami ko nori, tačiau pagal keliautojų skaičių rinka atsigauna, ir jau lenkia 2009 m. lygį“, – teigia E.Vaišvilas.
Nors šią vasarą populiariausia lietuvių atostogų kryptis, kaip ir daugelį metų, vėl išliks Turkija, tačiau poilsiautojai aktyviai domisi ir kitomis šalimis. „Tiek tiesioginių reisų, kiek pasiūlyta šiemet, nebuvo nei vienais metais. O tai populiarina ir kitas kryptis. Ypač didelis susidomėjimas šiuo metu Graikijos Koso ir Rodo salomis, Maljorka, Malta“, – pastebi A.Navickas.
Anot R.Širvinsko, užsienio turizmo rinkoje juntamas panašios tendencijos – susidomėjimas viena ar kita kryptimi priklauso nuo tą, ką naujo pasiūlo pigių skrydžių bendrovės. „Prieš keletą metų net patyrę užsienio keliautojai mažai žinojo apie Graikijos Korfu salą, tačiau atsiradus galimybei ten nuskristi su pigiomis avialinijomis, vis daugiau poilsiautojų iš didžiųjų ES šalių, ilsisi šioje vietoje“, – sako R.Širvinskas.
E.Vaišvilas pastebi dar vieną tendenciją: „Bendras ekonominis nuosmukis verčia Vokietijos, D.Britanijos gyventojus vėl grįžti atostogauti į pigesnes šalis: Graikiją, Turkiją, Ispaniją, todėl turizmo paslaugų kainos šiose šalyse nemažėja“.
„Atostogas Graikijoje pernai kainavo 15 proc. mažiau, tačiau šią vasarą paslaugų kainos grįžo į 2010 m. lygį. Mat salose nesijaučia ekonominės krizės, o turistų srautai nemažėja. Sunki dabartinė ekonominė Ispanijos padėtis, kelionių kainai į šią šalį įtakos taip pat neturi“, – paaiškina A.Navickas.

Ieško alternatyvų pigiems bilietams ir įprastoms kelionėms

Beje, vis daugiau lietuvių ieško alternatyvų įprastoms šalims. „Poilsiui renkasi mažiau žinomus regionus – Bulgariją, Graikijos salas, arba aktyvesnes pažintines programas egzotiniuose kraštuose – Filipinuose, Vietname, Pietų Amerikoje. Šiemet tokių kelionių paklausa auga apie 50 proc.“, – skaičiuoja „West Express“ generalinis direktorius E.Vaišvilas.
Nusprendę atostogauti ne Europoje lietuviai dažniausiai keliauja į Tailandą. Mat, pasak R.Širvinsko, ten galima pasijusti turtuoliu – vakarienė kainuoja 3 Lt, SPA procedūros atsieina vos 6 Lt, o vietinių avialinijų bilietai – 20-30 Lt.
Nors dabar keliauti lėktuvu yra bene pigiausia, tačiau išradingi turistai atranda ir kitų būdų. Štai K.Matusevičius savaitgalio kelionėms renkasi autobusą. „Į Taliną, Varšuvą, Rygą galima nuvažiuoti už 50 Lt. Kelių dienų užtenka apžiūrėti miestui“, – sako K.Matusevičius.
„Skelbiamos akcijos, kai pirmi autobuso Vilnius-Berlynas bilietai kainuoja tik 10 Lt (įprasta kaina 140 Lt). Dažnai lietuviai su autobusu nuvažiuoja iki Rygos, paskui keltu persikelia į Helsinkį ir taip aplanko kelis miestus“, – vardina R.Širvinskas.
Neretai norėdami sutaupyti Lietuvos turistai renkasi ir užsienio šalių kelionių agentūras. Pavyzdžiui, iš Lenkijos keliauja į Tunisą, Kroatiją, iš Vokietijos – Kubą, Malaiziją, Viduržemio jūros regiono šalis, iš Olandijos – į Portugaliją. Taip galima sutaupyti, nes aptarnaudamos didesnę rinką, užsienio šalių kelionių agentūros iš viešbučių gauna pigesnius pasiūlymus.
Beje, lietuvių įprotį pasyviai drybsoti prie jūros ar viešbučių baseinų, keičia pažintiniai maršrutai net ir atostogaujant kurortuose.
Be to, pasak E.Vaišvilo, tiek pasaulyje, tiek ir pas mus jaučiama tendencija, kad keliautojai linkę labiau grožėtis gamtovaizdžiais. Tuo tarpu prieš keletą metų labiau buvo domimasi istoriniais objektais. „Kitas populiarėjantis kelionių būdas – hobio turizmas: kulinarinės kelionės, vyno ūkių lankymas, nardymo, jėgos aitvarų mėgėjų kelionės“, – apibendrina E.Vaišvilas

Lietuvos turistų kelionės į užsienį
Kelionės (mln.) Organizavo kelionių agentūros (proc.)
2005 m. 1,6 12,1
2006 m. 1,8 13
2007 m. 1,7 14,9
2008 m. 1,8 18,1
2009 m. 1,3 17,3
2010 m. 1,4 14,2
2011 m. 1,5 12,1
Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

Transporto priemonės, kurias dažniausiai renkasi keliautojai (proc.)
Lėktuvas 53,9
Lengvasis automobilis 29,4
Maršrutinis autobusas 5,9
Traukinys 5,4
Turistinis autobusas 3
Laivas, keltas 2,3
Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas, 2010 m. duomenys

Populiariausios kelionių kryptys 2011 m. (išvykusių lietuvių skaičius, tūkst.)
1. Latvija 191,3
2. Baltarusija 170
3. Jungtinė Karalystė 149,3
4. Lenkija 145
5. Vokietija 116,4
6. Rusija 100,2
7. Turkija 55,7
8. Airija 45,5
9. Norvegija 45,2
10. Egiptas 28,7
Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

Populiariausios kelionių agentūrų organizuojamos kelionės (išvykusių lietuvių skaičius, tūkst.)
2008 m. 2009 m. 2010 m. 2011 m.*
1. Turkija 70,8 58,2 56,7 50,6
2. Egiptas 58,1 42,7 41,8 23,6
3. Graikija 27,3 21,9 15,6 15,8
4. Ispanija 17,6 13,7 12 11,1
5. Italija 15,3 8,8 7,6 8,8
6. Prancūzija 11,2 6,1 5 6,1
7. Bulgarija 4,5 3,9 3,2 6,1
8. Švedija 3,7 2,9 3,6 6,1
9. Lenkija 7,7 5,1 5,1 5,5
10. Estija 7 3,5 3,6 5
Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas
*Sureitinguota pagal 2011 m.

Kelionių organizatorių šį sezoną pristatomos naujienos
• Bulgarija. Siūloma ilsėtis Burgaso regione įsikūrusiuose Saulėto kranto, Šv. Vlaso ir Nesebero kurortuose. Pristatomi Varnos regiono Obzoro ir Auksinių kopų kurortai.
• Graikija. Didieji kelionių organizatoriai kaip šios vasaros naujienas pristato keliones į Rodo salą, taip pat Chalkidikės pusiasalį, Koso salą.
• Kitos naujos kryptys. Kipras, Kroatija, Sicilija, Andalūzijos regionas Ispanijoje.
• Nauji tiesioginiai vasaros skrydžiai. Į Ispanijos kurortą Palmą de Maljorką, Kiprą, Maltą, Pietų Norvegijoje įsikūrusį Stavangerio miestą, Islandijos sostinę Reikjaviką.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...