Regioninis klasikinis universitetas, savo kraštui rengiantis plataus spektro specialistus: pedagogus, ekonomistus, vadybininkus, informatikus, filologus, menininkus, – toks Šiaulių universitetas siekia būti šiandien. Netolimoje ateityje Šiaulių universitetas regimas kaip Šiaurės Lietuvos mokslo, studijų, kultūros ir meno centras, siekiantis įsitvirtinti ne tik šalies, bet ir Europos aukštojo mokslo erdvėje.
„Nors esame viena jauniausių šalies aukštųjų mokyklų, savo regionui esame labai reikalingi: universitetas – vienintelis toks Šiaurės Lietuvoje. Universitetą įvardijame kaip regioninį, nes turime rengti tokių sričių specialistus, kurių pirmiausia reikia mūsų regionui. Versle, pramonėje kvalifikuotų specialistų poreikis – didžiulis, ir mes kol kas to poreikio dar nepatenkiname“, – tvirtina Šiaulių universiteto rektorius prof. Donatas Jurgaitis.
Per 80 proc. universiteto studentų – šio regiono gyventojai, per 70 proc. universitetą baigusių kvalifikuotų įvairių sričių specialistų lieka dirbti Šiaulių apskrities savivaldybėse.
Stiprinama mokslo ir verslo partnerystė
Šiaulių universitetas ėmėsi iniciatyvos efektyviau bendradarbiauti su verslu bei diegti inovacijas, mezgama glaudesnė verslo, mokslo ir valdžios institucijų partnerystė. Šios gairės nubrėžtos ir neseniai patvirtintoje 2015–2020 m. Šiaulių universiteto strategijoje.
„Mūsų tikslas – kokybiškos ir inovatyvios studijos bei aukščiausio lygio moksliniai tyrimai, tam būtinos aplinkos sukūrimas. Sieksime, kad universitetas darytų efektyvų poveikį visai regiono aplinkai“, – pabrėžia universiteto rektorius.
Pokyčiai palietė ir aukštosios mokyklos struktūrą: pertvarkyta mokslinės veiklos sistema, mokslą ir verslą siejančia grandimi tapo Šiaulių universiteto Mokslo institute įkurtas Socialinės partnerystės ir inovacijų centras. Kadangi universitetas nuo seno stiprus socialinės gerovės ir negalios studijų srityse, į jas sutelkiama daugumos mokslinių tyrimų veikla bei ištekliai.
Skatinamas tarptautiškumas
Šiaulių universitete rengiamos bendros studijų programos su užsienio universitetais, atliekami reti, tarptautinio lygio moksliniai tyrimai, bendradarbiaujama su ilgalaikiais partneriais iš Jungtinių Amerikos Valstijų Nebraskos universiteto.
Nemenkas Šiaulių universiteto pranašumas – svarus intelektinis potencialas, pažangios dėstymo ir mokymosi metodikos, sukurtos unikalios (specialiosios pedagogikos bakalauras) ir populiarios (kineziterapija, informacinės technologijos) studijų programos, rengiamos pagal tarpdisciplininius metodus.
Rektorius pabrėžia, kad šiuo metu Šiaulių universitetas veikia kaip klasikinė regioninė aukštoji mokykla: čia atliekami ne vien taikomieji, bet ir fundamentiniai matematikos, fizikos, biologijos sričių moksliniai tyrimai, Socialinių mokslų fakulteto ekonomikos ir vadybos doktorantai, šalia mokslinės veiklos, pajėgūs įvairioms institucijoms rengti strateginius planus. Universitete veikia stiprus Menų fakultetas, prireikus persikvalifikuoti, keisti profesiją, įgyti naują kvalifikaciją įvairių sričių specialistai tobulinasi Tęstinių studijų institute.
„Labai svarbu, kad dauguma absolventų lieka dirbti mūsų regione. Mechanikos, elektros, elektronikos inžinieriai, IT specialistai netgi trečiame ketvirtame kurse jau turi darbo vietas“, – sako D.Jurgaitis.
Stojantiesiems – patrauklūs pasiūlymai
Šiemet bendrajam priėmimui Šiaulių universitetas parengė net 34 bakalauro ir 25 magistro studijų programas, kurių nemaža dalis yra kokybiškos, akredituotos šešeriems metams. Ne vienus metus populiarios bakalauro studijų programos – kineziterapija, verslo administravimas, kūno kultūra, finansų valdymas, viešasis administravimas, informatika.
Šiaulių universiteto studijų prorektorius doc. dr. Remigijus Bubnys pabrėžia, kad tobulinant studijų procesą, aukštojoje mokykloje optimizuojamos – jungiamos, trumpinamos studijų programos. Vienas prioritetų – Šiaulių regionui rengti plataus profilio specialistus, tad siekiama per studijų laikotarpį, be pagrindinės specializacijos, studentams sudaryti galimybę įgyti ir gretutinę (matematikams – ekonomikos arba informatikos, elektronikos inžinieriams – kompiuterių inžinerijos arba medicininės elektronikos ir t.t.).
Studijų prorektorius apgailestauja, kad nemažai regionui reikalingų studijų programų nesulaukia valstybės finansavimo, nors štai kartu su Klaipėdos universitetu vykdomą jungtinę kineziterapijos studijų programą pernai pasirinko net 80 studentų. Studijų Šiaulių universitete populiarumą ir darbdavių pasirengimą iš dalies finansuoti jiems reikalingų specialistų rengimą rodo universiteto pasirašytų ketinimo protokolų skaičius – šiemet jų pasirašyta net 89. Deja, universitetui šiemet skirta tik 30 tikslinio finansavimo vietų.
Net ir negaudamas valstybės finansuojamų vietų, Šiaulių universitetas tariasi su regiono savivaldybėmis, verslo įmonėmis, kad jos paremtų iš savo rajono studijuoti ateinančių abiturientų studijas.
Dar viena perspektyvi, į ateitį orientuota sritis universitete – penkios jungtinės studijų programos su užsienio šalimis, suteikiančios dviejų aukštųjų mokyklų diplomą.
Rasa Vaitkevičienė