Bendradarbiavimas su Baltijos ir Šiaurės šalimis Lietuvai yra perspektyviausias, tačiau tai nereiškia izoliacijos nuo kitų bendradarbiavimo formų, pavyzdžiui, su Lenkija, penktadienį sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Po susitikimo su Estijos prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu (Tomu Hendriku Ilvesu) prezidentė sakė, kad išsiplėtusi Europos Sąjunga (ES) natūraliai skirstosi į tam tikrus regioninius darinius.
“Šiaurės Europos regionas, Baltijos jūros regionas yra objektyvus darinys. Visiškai natūralu, kad tą įvardijame ir tuo naudojamės”, – BNS telefonu iš Tartu sakė D. Grybauskaitė.
Paklausta, ar Lietuvai naudingiau tapatintis su Šiaurės Europa, o ne būti vadinamai Vidurio ar Rytų Europos šalimi, prezidentė tvirtino, kad interesai yra būtent Baltijos jūros regione, bet tai nereiškia, jog reikia visiškai izoliuotis.
“Besiplečianti Europa natūraliai susiskirsto pagal interesus. Objektyviai interesai kol kas yra aplink Baltijos regioną. Visiškai izoliuotis ir sakyti – būtinai tik Šiaurė, o, pavyzdžiui, ne Lenkija ar kitos šalys – tikrai nereikėtų. Baltijos jūros regionas ir jo šiaurinė dalis yra ta kryptis, kuri galėtų atnešti didžiausią naudą. Mes čia randame geriausią supratimą. Verslo kultūros, politinės kultūros pavyzdžiai yra mums siekiamybė. Ta linkme ir turėtume judėti”, – kalbėjo prezidentė.
D. Grybauskaitės teigimu, bendradarbiavimas tarp trijų Baltijos šalių šiuo metu keičia formas – dabar daug dėmesio skiriama naujoms strategijoms formuoti tarptautinėse organizacijose.
“Bendradarbiavimas tarp Baltijos šalių regione keičia formas, atsiranda nauji metodai. Anksčiau daugiau vienas kitam padėjome derantis dėl narystės ES. Dabar sutariame ir mėginame daryti įtaką naujiems politikams, naujų strategijų formavimui įvairiose organizacijose”, – sakė prezidentė.
Lietuva kitais metais pirmininkaus Baltijos šalių bendradarbiavimo institucijoms ir koordinuos Šiaurės ir Baltijos (NB8) bendradarbiavimą.