2014 Liepos 20

Sibiras: tėvų tremties keliais

veidas.lt


Sibiras turistus vilioja laukine gamta, tam tikra praėjusios sovietinės epochos egzotika ir adrenalino kupinomis pramogomis. Tačiau ne visi čia atkeliavusieji dairosi linksmybių – kai kurie keliautojai ryžtasi ieškoti tremtyje vargusių tėvų ir senelių gyvenimo ženklų.

Priminsime, kad 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masines represijas prieš Lietuvos gyventojus. Per 11 trėmimo metų ištremta, lageriuose įkalinta šimtai tūkstančių žmonių.
Sunku apsakyti tą siaubą, kurį patyrė Lietuvos šeimos, kai ginkluoti sovietų kareiviai ir jų pagalbininkai, paryčiais įsiveržę į taikių gyventojų namus, duodavo kelias minutes susiruošti kelionei į Sibirą. Vieniems dar pašnibždėdavo pasiimti maisto, šiltesnių drabužių, leisdavo susirinkti vertingesnius daiktus, kiti vos spėdavo apsirengti.
Ir suaugusieji, ir vaikai būdavo suvaromi į sunkvežimius, nuvežami į geležinkelio stotį, be jokio gailesčio sugrūdami į gyvulinius vagonus ir išgabenami į amžino įšalo žemę.

10 proc. visos Žemės sausumos
Sibiras – milžiniškas gamtinis regionas, nusidriekęs į Rytus nuo Uralo kalnų ir užimantis apie 77 proc. Rusijos ploto (daugiau nei 13,1 mln. kv. km). Geografiškai Sibirą galimą padalyti į du regionus – Vakarų Sibirą, plytintį tarp Uralo kalnų ir Jenisiejaus upės, ir Rytų Sibirą, esantį į rytus nuo Jenisiejaus. Sibirui priskiriamos salos Arkties vandenyne – Vrangelio, Šiaurinė Žemė ir kt. Kartais išskiriami dar du regionai, beje, itin pamėgti keliautojų ir žygeivių: Pietų Sibiras, apimantis vaizdingus Altajaus ir Sajanų kalnus, ir Rusijos Tolimieji Rytai – Kamčiatkos pusiasalis ir Kurilų salos, garsėjantys savo seisminiu aktyvumu ir nuolat ugnimi besispjaudančiais ugnikalniais.
Nors Sibiras užima daugiau nei du trečdalius Rusijos teritorijos, ten gyvena tik šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis visos šalies gyventojų. Ir nenuostabu, nes sąlygos itin atšiaurios: vargina kontrastingas ir rūstus klimatas, kintantis nuo žvarbių žiemų iki kaitrių vasarų pietinėje dalyje, beveik visoje teritorijoje plyti amžinasis įšalas, didžiąją regiono dalį užima laukinė taiga, arčiau Arkties pakrančių – tundra ir arktinės dykumos.
Užtat Sibiras turtingas naudingųjų iškasenų: nemažai rūdos klodų, brangakmenių, tauriųjų metalų, naftos ir dujų telkinių. O kur dar taip visur reikalinga mediena.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...