Kristina KANIŠAUSKAITĖ-ŠALTMERĖ
Per tris savaites intensyvių vasaros kalbos kursų „Soros International House“ (SIH) programose išmokstama panašiai tiek, kiek per vieną semestrą. Atostogų laiku rengiamų kursų grafikai lankstesni, formuojami atsižvelgiant į individualius lankytojų poreikius, tereikia nugalėti karštymečio tingulį ir pasirinkti tinkamą programą.
Net 13 populiariausių pasaulio kalbų kursus rengiančios VŠĮ „Soros International House“ direktorė Daiva Malinauskienė pripažįsta, kad vasaros mėnesiais daugelis, matyt, mieliau rinktųsi poilsį paežerėje, o ne intensyvias vasaros studijas. Tačiau trečią dešimtmetį pasauliniam tinklui priklausanti SIH siūlo mokytis kalbų ir įgyti darbo praktikos įvairiose pasaulio valstybėse (daugiau nei 50 pasaulio šalių).
Kai kada žmonės įsivaizduoja, kad norimą kalbos lygį pasieks vos per dvi savaites, tačiau kalbų mokymasis – visą gyvenimą trunkantis procesas.
Kasmet kūrybiškai nekasdienėje aplinkoje, išvažiuojamosiose vasaros stovyklose, vaikai ir jaunimas užsienio kalbas tobulina tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Lietuvoje tėvai gali registruoti 9–17 metų atžalas į anglų kalbos vasaros stovyklas (liepos 10–22 ir rugpjūčio 1–12 d.), vyksiančias Bertašiūnų vienkiemyje, o dienos mokyklėlės 6–13 metų vaikams rengiamos Vilniuje. Priebėgos senelių sodyboje vasarą neturintiems miestiečių vaikams – tai puikus būdas praleisti laiką ir pagilinti kalbos žinias.
„Gana dažnai sulaukiame tėvų prašymų, kad jaunimas žinias tobulintų anglakalbėje aplinkoje, tuomet siūlome kalbų (anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų) programas užsienyje“, – pasakoja pasaulinei organizacijai priklausančios SIH vadovė.
Užsiėmimus SIH itin palankiai vertina ir jauniausios moksleivių kartos tėvai: pamokų metu ugdomas vaikų kūrybingumas, gaivinami gyvo bendravimo, kurį vis dažniau nustelbia virtualus, įgūdžiai.
D.Malinauskienė sutinka, kad besimokančiųjų šioje mokykloje poreikiai labai skirtingi: vieni siekia palaikyti esamą kalbų lygį, kiti nori laisviau bendrauti užsienio kalbomis, tretiems reikia kalbos žinių dėl geresnio darbo perspektyvų. „Kai kada žmonės įsivaizduoja, kad norimą kalbos lygį pasieks vos per dvi savaites, tačiau kalbų mokymasis – visą gyvenimą trunkantis procesas. Nors pasitaiko ir labai gabių mokinių“, – pasakoja SIH vadovė.
Paklausta, kokių kalbų mieliausiai mokosi lietuviai, direktorė sako, kad jau keletą metų populiarumo pozicijų kitoms kalboms SIH neužleidžia anglų kalba „Ji ir toliau išlieka numeris vienas, po jos eina vokiečių, ispanų, japonų, portugalų ir kt.”
Nuolat ją girdėdami ir patys tik ja bendraudami žmonės greičiau pramoksta ja mąstyti, o tai paspartina ugdymo procesą ir duoda norimų rezultatų.
Nuo pat pirmų užsiėmimų į besimokančiuosius užsienio kalba besikreipiantys SIH dėstytojai neslepia, kad daugelis mokinių mieliau pasiliktų galimybę perklausti naujos kalbos niuansų gimtąja kalba, tačiau SIH metodika griežta: nuo pirmos iki paskutinės pamokos visi kalba tik ta kalba, kurios mokosi.
Nuolat ją girdėdami ir patys tik ja bendraudami žmonės greičiau pramoksta ja mąstyti, o tai paspartina ugdymo procesą ir duoda norimų rezultatų. Paskaitose naudojamos šiuolaikinės technologijos, darbas grupėse ir porose, tad jau po pirmo semestro pasaulinė kalbų mokymo praktika pasiteisina: kursų lankytojai užvėrę SIH duris geba pakankamai laisvai bendrauti užsienio kalba daugelyje gyvenimiškų situacijų.
Pastaraisiais metais SIH centre kelis-kart padaugėjo ir užsieniečių, besimokančių lietuvių kalbos. „Planuojantys savo verslą Lietuvoje atvykėliai tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų į kalbų mokymąsi investuoja daug laiko ir jėgų, kiekvienoje situacijoje stengiasi bendrauti lietuviškai“, – išaugusiu domėjimusi lietuvių kalba džiaugiasi D.Malinauskienė.
SIH vadovė prasitaria, kad kitose šalyse „International House“ centrų kalbų kursai dažnai derinami su pažintinėmis išvykomis po šalį ar regioną, kuriame rengiami mokymai. Kituose centruose taip pat siūlomas aktyvus poilsis – nardymas ir pan. O Airijoje, Didžiojoje Britanijoje, Austrijoje, Vokietijoje kalbos mokymąsi galima derinti ir su profesine praktika.
SIH vasaros mėnesių užsiėmimai atveria kur kas didesnes galimybes tobulėti ir suaugusiesiems: pasirinkus pageidaujamą kalbos mokymosi intensyvumą ir pobūdį (grupėje ar individualiai) galima pasirengti tam tikro lygio užsienio kalbų egzaminams, mokytis specializuotos užsienio kalbos arba pastiprinti vienus ar kitus kalbos įgūdžius.
Pirmieji mokytojų kvalifikacijos kėlimo kursai organizuojami jau liepos 25–rugpjūčio 19 d.
Nuo šių metų SIH bus siūloma dar viena naujovė – mokytojų kvalifikacijos kėlimo, arba CELTA, kursas. Jis skirtas anglų kalbos specialistams, įgijusiems aukštojo mokslo diplomą, bei žmonėms, studijavusiems aukštojo mokslo institucijose užsienyje anglų kalba ar dirbusiems anglakalbėje aplinkoje, bet neįgijusiems praktinės kalbos mokymo patirties arba turintiems jos per mažai. Šio kurso metu įgyjama teorinių žinių bei praktinių įgūdžių apie kalbos mokymą, susisteminamos mokymo žinios, sustiprinamos bendrosios mokytojo kompetencijos, o svarbiausia – suteikiamas tarptautinėje mokymo bendruomenėje pripažįstamas sertifikatas. Pirmieji mokytojų kvalifikacijos kėlimo kursai organizuojami jau liepos 25–rugpjūčio 19 d.
Užs. Nr. VPL1217
Jeigu norite tikrai išmokti kažkurios užsienio kalbos, neužtenka klausyti Netflix anglų kalba, ar žiūrėti užsienietiškus filmus originalo kalba. Reikia dar ir bendrauti ta kalba, kuria mokaisi Kalbų kursai https://www.ican.lt/kalbu-kursai/ man asmeniškai labai padėjo ir patiko. Kursuose galima ne tik išmokti užsienio kalbos, bet ir susipažinti su naujais įdomiais žmonėmis