Savivaldos rinkimai
Kaltinėnų klebonas Narsutis Petrikis prieš savivaldybių rinkimus per mišias parapijiečiams dėsto, kurios partijos Lietuvoje yra katalikiškos, ir agituoja atiduoti balsus už konservatorius.
“Gausite pasiūlymą ar rekomendaciją, kitiems ji galėtų ir privaloma būti, gausite pasiūlymą, kaip balsuoti, galite pakeisti tam tikrus numerius, bet nedaug, iš tikrųjų mes balsuosime už 94-ąjį numerį – Tėvynės sąjungą”, – per mišias kalba N.Petrikis.
Žurnalistams pasidomėjus, kodėl kunigas agituoja prieš rinkimus, šis išsigynė kvietęs žmones balsuoti už konservatorius, tačiau įraše girdisi, kaip dvasininkas ragina balsuoti už konkrečius žmones, pranešė TV3 Žinios.
“Aš tikrai norėčiau matyti, kad balsuosite už Joną Gudauską, na aš kitaip negaliu, nes mano kurso draugas”, – kalba dvasininkas.
Politologai tvirtina, kad kunigų agitacija prieš rinkimus – Lietuvoje ne naujiena, ypač už konservatorių partiją, kurią remia katalikų bažnyčia. Pasak politikos apžvalgininkų, dvasininkai negali kištis į politiką, mat pasaulietinė valdžia atskirta nuo bažnytinės. O jei kunigai to nevengia, jie esą veikia kaip dar viena interesų grupė.
“Kaip galinga interesų grupė, išsiskirianti tuo, kad yra privilegijuota, ji taip pat turi savo ideologiją ir galingą propagandos mašiną – tai, ko daugelis interesų grupių neturi. Krikščionybė yra tik tikėjimas, o Naujasis testamentas yra absoliučiai apolitiškas, todėl kai bažnyčia pradeda kištis į politiką, kunigai tai daro praktiškai savo nuožiūra sukurdami tam kartui tinkamas nuostatas, bet tai nėra Kristaus mokymas. Tai yra tai, ką tam kartui sumąsto ir pateikia ideologijos pavidalu”, – sako politologas Vladimiras Laučius.
Konservatoriai tvirtina neprašę bažnyčios, kad ši juos paremtų per rinkimus, ir tomis pačiomis nuodėmėmis kaltina kitas partijas. Esą partija “Tvarka ir Teisingumas” Vilniuje žmonėms dalina religinius paveikslėlius, kurių vienoje pusėje – Kristus su piemenėliais, o kitoje – kandidatų sąrašai.
“Tai nėra išimtinai mūsų partijos narių pastangos tai daryti, tikiu, kad, be abejo, politikai vietose nori ar nenori bendrauja su savo tikinčiųjų bendruomenių vadovais, su kunigais, ir tai vėlgi yra normali praktika”, – teigia konservatorių rinkimų štabo vadovas Valentinas Stundys.
Bažnyčios vadovai pripažįsta, kad kunigai negali viešai agituoti už konkrečią partiją, bet tvirtina, kad bažnyčia gali patarti rinkėjams, kokias vertybes propaguojančias partijas rinktis.
“Kad tikintieji, rinkdamiesi, už ką atiduoti savo balsą, atkreiptų dėmesį į moralines vertybes, į pozicijas esminiais klausimais viešojo gyvenimo, požiūrį į gyvybę, santuoką, į šeimą, požiūrį į socialinius dalykus”, – teigia Vyskupų konferencijos generalinio sekretoriaus padėjėjas Ričardas Doveika.
Vyskupų konferencijos atstovai tikina, kad nors kunigai negali viešai agituoti už konkrečius politikus, privačiai jie savo politines pažiūras jie gali reikšti nevaržomai.