Valstybės tarnyba
Tokius siūlomus Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimus ministras žurnalistams pristatė antradienį.
Vienas iš pasiūlymų – turėtų būti panaikintas valstybės tarnautojų rezervas. Šiuo metu darbo netekę valstybės tarnautojai įrašomi į šį rezervą ir per pusmetį jiems turi būti pasiūlomos naujos pareigos. R.Palaitis ragina atsisakyti šios tvarkos ir į pareigas valstybės tarnyboje priimti tik konkurso keliu.
Be to, siūloma riboti vadovų kadenciją iki ketverių metų, leisti daugiausia dvi kadencijas, o vėliau vadovus rotuoti. Tiesa, pavasarį, kai vadovų kadencijos ribojimą siūlė Ministro pirmininko tarnyba, R.Palaitis tam priešinosi teigdamas, jog gali pasitaikyti kuriozų, kai perkeltas į kitą sritį, vadovas jos neišmanys.
Šiuo metu ministras tikina, jog rotacija bus naudinga.
“Du metus pasėdėjęs vadovas šiek tiek susitaiko su ta kėde ir pradeda jaustis nepakeičiamas, o politikos klasika sako, kad nepakeičiamų kadrų nėra. Iš anksto žinojimas, kad toje pozicijoje buvimas – ketveri metai, jei gerai pasirodysi – dar ketveri, bet ne daugiau, įneštų sveikų vėjų”, – aiškino jis.
Kita vertus, numatoma didinti rotuojamų valstybės tarnybos vadovų darbo užmokestį. “Valstybės tarnybos stuburas – aukštesni vadovai, ir nuo jų vadovavimo, kompetencijos daug kas priklausytų”, – teigia R.Palaitis.
Tarp siūlomų pakeitimų – ir naujas valstybės tarnautojų atlyginimų priedų skaičiavimas. Anot R.Palaičio, atskirų priedų už kvalifikaciją, išdirbtą stažą ir papildomą darbo krūvį nebeliks, bet bus įvedamas vienkartinis metinis priedas už darbo rezultatus, kuris sieks iki 20 proc. jų metinio darbo užmokesčio.
Panašius kasmetinius susitarimus dėl veiklos rezultatų taip pat siūlė Ministro pirmininko tarnyba.
“Bus sutartis tarp vadovo su aukštesniaisiais vadovais, aukštesniųjų vadovų – su pavaldiniais, ir pagal tai, kaip kas įvykdė darbo sutartį, kokių pasiekė rezultatų, po metinio vertinimo, jei vertinimas bus “labai gerai” – tokie darbuotojai įgis galimybę gauti premiją iki 20 proc., jei “gerai” – iki 10 proc. metinio darbo užmokesčio. Jei darbuotojas bus įvertintas labai blogai, jis gali būti ir atleidžiamas – ženkliai supaprastėja atleidimo procedūra”, – tvirtino ministras.
Tačiau, anot jo, dėl priedų kaitos darbo sąlygos darbuotojams nepablogės. Institucijoje tokiems priedams turėtų būti paliekama 5 proc. darbo užmokesčio fondo.
Be kita ko, numatomos griežtesnės sankcijos už nepriekaištingos reputacijos praradimą.
Pasak Vidaus reikalų ministerijos, valstybės tarnautojas, padaręs šiurkštų pažeidimą, netektų nepriekaištingos reputacijos ir tai trejiems metams jam užkirstų kelią dirbti valstybės tarnyboje.
Šiurkščiu pažeidimu, pavyzdžiui, būtų laikoma korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių turinti veika, nors už šią veiką valstybės tarnautojas ir nebuvo traukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn. Anot Vidaus reikalų ministerijos Teisės departamento direktoriaus Dainiaus Žilinsko, atleidimo iš darbo valstybės tarnyboje pagrindu galėtų tapti ir nustatytas tarnybinis nusižengimas.
Pasak įstatymo pataisų rengėjų, siūloma paprastinti ir atleidimo iš darbo valstybės tarnyboje tvarką – tarnautoją būtų galima atleisti šalių susitarimu arba neigiamai įvertinus metinius veiklos rezultatus.
Valstybės tarnautojams taip pat siūloma uždrausti “švaistyti tarnybos laiką” kitoms veikloms, pavyzdžiui, darbui savivaldybės taryboje. Tokiu atveju žmogus turėtų pasirinkti, ar likti valstybės tarnyboje, ar dirbti taryboje.
Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimus yra pasiūliusi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, turėtų būti tikrinamas visų valstybės tarnautojų skaidrumas.
Prezidentūros teigimu, siūlomose minėto ir kitų įstatymų pataisose apibrėžiama, kokia informacija turi būti pateikta apie į valstybės tarnybą pretenduojantį asmenį, kad neliktų galimybių nutylėti svarbios, visapusiškai žmogų charakterizuojančios informacijos. Kol specialiosios tarnybos nepateikė tokios informacijos, siūloma uždrausti priimti į valstybės tarnybą.
Taip pat siūloma numatyti, kad specialiųjų tarnybų pateikta informacija gali būti teisinis pagrindas nepriimti arba atleisti asmenį iš valstybės tarnybos. Pataisos taip pat numato galimybę operatyvinę informaciją naudoti ir traukiant asmenį drausminėn, tarnybinėn ir administracinėn atsakomybėn.