Kiekvienais metais iš skandinaviško kapitalo įmonių Lietuvoje dividendų pavidalu išteka milijonai litų. Finansų analitikai pastebi, kad vakarietiško kapitalo įmonės dividendus akcininkams linkusios mokėti dažniau nei lietuviškos.
Iš Lietuvos dažniausiai iškeliauja stabiliai ir seniai rinkoje veikiančių įmonių uždirbti pinigai. Banko „Finasta“ analitikas Tadas Povilauskas vardija, kad didelius dividendus kasmet moka „Teo LT“, taip pat didžiausia Lietuvos alaus darykla „Švyturys-Utenos alus“, priklausanti „Carlsberg“ koncernui.
„Dividendais pelnas išimamas iš tų įmonių, į kurias investicijų pritraukta prieš keliolika metų, kur verslai jau nebeauga, veikia stabiliame sektoriuje. O kadangi skandinavai aktyviai investavo dešimtojo dešimtmečio pabaigoje ir šio pradžioje, nemažai tokių verslų jau subrendę, nebereikalauja daugiau investicijų plėtrai, tad pinigai ima kauptis ir pelnas grįžta į užsienio įmones. Ten, kur neseniai investuota ar kur verslai mažesni, dividendai dar nėra mokami“, – komentuoja T.Povilauskas.
UAB „Keystone Advisers“ partneris Karolis Rūkas prognozuoja, kad abi minėtos bendrovės šiemet dividendais akcininkams išmokės panašias sumas kaip ir pernai: „Švyturys-Utenos alus“ – 100 mln. Lt, o „Teo LT“ – 140 mln. Lt.
Tiesa, skandinaviški bankai dividendų motininėms įmonėms nemoka. „Swedbank“ atstovai „Veidui“ tvirtino, kad banko vadovybė šiemet neplanuoja mokėti dividendų. Tačiau iš skandinaviškų bankų Lietuvoje pinigai išjuda kitais būdais – per „motinoms“ grąžinamas paskolas. „Skandinavų bankai lėtina savo apimtis Lietuvoje ir anksčiau suteiktos paskolos Lietuvos bankams grąžinamos, bet ne dividendų pavidalu“, – pastebi T.Povilauskas.
K.Rūkas mano, kad dividendų mokėjimo kultūra būdingesnė vakarietiškoms įmonėms, kurios investavusios nori gauti grąžą, o lietuviams vadovams nepatinka dalytis pelnu su kitais akcininkais. Be to, lietuviškos įmonės pinigus dažniau išsiima kitais būdais – paskolomis akcininkams ar antrinėms įmonėms.
„Finasta“ prognozuoja, kad šiemet iš 33 biržoje kotiruojamų įmonių dividendus gali mokėti 14–16. Tarp jų nemažą dalį sudarys valstybinės įmonės, kurioms dividendus išmokėti liepė Vyriausybė.