2011 Gegužės 15

Tommy Ljunggrenas

Skandinavų pėdomis

veidas.lt

"Veido" archyvas

2009 m. gruodžio 14 d. dvi “TeliaSonera” grupės operatorės – Švedijos mobiliojo ryšio operatorė “Telia” bei Norvegijos operatorė “NetCom” pirmosios pasaulyje pristatė 4G LTE mobiliojo ryšio tinklą. Per dvejus metus 4G paslaugas ėmė teikti ir kitos “TeliaSonera” grupės bendrovės Suomijoje, Danijoje ir Estijoje. Apie 4G tinklo plėtrą Skandinavijos šalyse “Veidui” pasakojo “TeliaSonera” viceprezidentas Tommy Ljunggrenas.

“Veidas”: LTE tinklas Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius, tuo tarpu “TeliaSonerą” galima laikyti tikra šios technologijos veterane. Kaip vyksta 4G tinklo plėtra Švedijoje ir Norvegijoje?

T.L.: Skandinavijoje šiuo metu sėkmingai vyksta LTE tinklo plėtra. Švedijoje jis apima 26 miestus, Norvegijoje – keturis. Tačiau metų pabaigoje 4G ryšys bus prieinamas net 237 Švedijos vietovėse. Tai bus pasiekta naudojant 800 MHz dažnį, kurį seniau buvo užėmusi analoginė televizija. Šio dažnio aukcionas įvyko vos prieš mėnesį. Tai didžiulis pokytis, leisiantis LTE ryšiu padengti beveik visą šalies teritoriją. Vėliau panašus aukcionas įvyks ir Norvegijoje. 800 MHz dažnis ypač svarbus didelėms valstybėms, mat leidžia padengti itin dideles, bet mažai apgyventas teritorijas.

Kurti LTE tinklą pradėjome su 2600 MHz dažniu, kuris reikalauja daug daugiau investicijų. Džiugu, kad Lietuvai pavyks išvengti tokių problemų. Jūsų šalyje naudojamas 1800 MHz dažnis gerokai parankesnis tinklo plėtrai. Šis diapazonas neilgai trukus ims vyrauti visoje Europoje. “Omnitel” yra vos trečias operatorius pasaulyje, galintis jį naudoti. Reiškiu pagarbą Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybai, priėmusiai tokį novatorišką sprendimą.

“Veidas”: “TeliaSonera” buvo pirmoji operatorė pasaulyje, pradėjusi naudoti LTE ryšio technologiją. Žvilgtelėkime į netolimą praeitį. Ką šiandien darytumėte kitaip ir ką patartumėte savo kolegoms Lietuvoje?

T.L.: LTE – jau ketvirtoji mobiliojo tinklo rekonstrukcija. Man teko dalyvauti beveik visose ir galiu drąsiai teigi, kad pastaroji buvo pati sklandžiausia. Nors pripažinsiu, kad neapsiėjome be savotiško kultūrinio šoko. 2008 metais nusprendėme tapti pirmuoju LTE tinklu pasaulyje. Tuomet pasidomėjome, ar yra įrangos gamintojų, norinčių priimti šį iššūkį, – tik du išdrįso atsakyti teigiamai. Pradėjome su jais glaudžiai bendradarbiauti, kalendoriuje kiekvieną dieną matydami iš anksto suplanuotą ir nenumaldomai artėjančią tinklo paleidimo datą. Daugybę dalykų padarėme beveik idealiai. Tikriausiai todėl, kad klaidoms tiesiog nebeliko laiko.

“Veidas”: Kuo skiriasi 3G ir 4G paslaugų vartotojai?

T.L.: Skirtumas tikrai milžiniškas. 4G tinkle vartotojai persiunčia apie dešimt kartų daugiau duomenų. Paslaugos pranašumus labai greitai atrado verslo klientai. Televizija yra tiesiog įsimylėjusi 4G, mat ji leidžia gerokai sumažinti tiesioginių transliacijų sąnaudas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...