Kraujo tyrimai
Kartais pernelyg jautri aparatūra gali nustatyti klaidingą diagnozę. Tai atsitiko dviem vyrams, kurie, sunkiai susirgus draugei, pasisiūlė duoti kraujo.
Į Vilniaus universiteto Santariškių ligoninės kraujo centrą atvyko šeši vilniečiai. Prieš tampant donorais, jiems buvo atliktas kraujo tyrimas. Vienam iš vyrų buvo pranešta, kad jis užsikrėtęs ŽIV, o kitam – kad turi hepatitą C. Tačiau kitoje laboratorijoje, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, atlikus pakartotinį tyrimą paaiškėjo, kad tai nesąmonė ir šie vyrai yra visiškai sveiki. “Patyrėme baisų stresą”, – sako Darius Kirvaitis, kuriam Santariškių medikai buvo nustatę hepatitą C.
“Mūsų centre beveik kasdien pasitaiko atvejų, kai žmonėms randama hepatito C, rečiau – ŽI viruso antikūnų. Tokiems žmonėms tyrimai atliekami dar kartą. Jeigu įtariamas ŽIV, kraujo mėginiai siunčiami į AIDS centro laboratoriją, jei hepatito C – tiriama Santariškėse”, – tikina Laboratorinės diagnostikos centro vyr. ordinatorius dr. Dalius Vitkus.
Gydytojas pabrėžia, jog pirmasis teigiamas ŽIV tyrimas nereiškia, kad žmogus yra užsikrėtęs. Mat Santariškių klinikos turi labai jautrią aparatūrą, kuri reaguoja į menkiausius kraujo pakitimus. Todėl tokie pacientai tiriami dar kartą alternatyviais metodais. “Bet mes privalome žmones informuoti apie gautus pirminius rezultatus, taip pat ir apie tai, kad jie gali būti klaidingi”, – tikina D.Vitkus.
Tiesa, minėti du vyrai savaitę išgyveno didelį stresą bei nežinią, o paaiškėjus, kad jie sveiki, baisias ligas dianozavę specialistai jų net neatsiprašė.
Isivaizduoju kiek zmoniu gali isbuti streso bukleje, su tokia “jautria” aparatura. Geriau jau siuo atveju butu specifiskesne