Mityba
Net nemėgstantieji pieno produktų varškės neatsisako, nes iš jos galima pasigaminti įvairių gardžių patiekalų. Varškė dera su daržovėmis, tinka į padažus, prie mėsos patiekalų ir burnoje tirpstančiam desertui ruošti. Be to, turi daug medžiagų, stiprinančių organizmą.
Maistingiausia – natūrali varškė
Visų rūšių varškė gaminama vienodai – kaitinant raugintą pieną. Į desertinę varškę vėliau pridedama įvairių priedų, dažniausiai nenatūralių, o tepamoji varškė pagardinama prieskoniais. Tačiau sveikiausia ir maistingiausia natūrali varškė.
Liesa, riebi ar grūdėta
Gamintojai siūlo įvairaus riebumo ir konsistencijos varškę. Ji būna riebi (18 proc.), vidutinio riebumo (9 proc.) ir liesa (0,5 proc.). Pagal gamybos būdą varškė gali būti vienalytė arba grūdėta.
Desertinė varškė, sūreliai gardu, bet…
Daugelyje jų labai daug sveikatai kenksmingų priedų: konservantų, dažų, saldiklių, dirbtinių kvapų, skonio stipriklių. Tad jie gali sukelti alergines reakcijas, o vaikams – net astmos priepuolį. Manoma, kad daugelis tų priedų, kurių yra prikišta į varškės sūrelius ir desertinę varškę, sukelia vėžines ligas, skatina vaikų hiperaktyvumą. Smaližiaujant varškės sūreliais ar desertine varške su įvairiais priedais nereikėtų tikėtis, kad sustiprės kaulai, organizmas gaus kitų naudingų medžiagų, esančių natūralioje varškėje.
Daugelyje tepamųjų varškės sūrelių taip pat nemažai konservantų ir nenatūralių priedų. Tad norint organizmą praturtinti vitaminais ir mikroelementais reikėtų rinktis natūralią varškę. Ją namie galima paskaninti šviežiais žalumynais ar uogomis.
Su kokiais produktais dera varškė
Pagal maisto derinimo principus varškei į draugiją geriausiai tinka nekrakmolingos daržovės: agurkai, baltagūžiai kopūstai, ridikėliai, saldieji pipirai, šparagai, svogūnai, česnakai, burokėliai, ropės, morkos, moliūgai, cukinijos. Jeigu norite varškę pagardinti vaisiais, rinkitės kriaušes, melionus, saldžius obuolius. Gardų patiekalą galima pasigaminti sumaišius varškę su įvairiomis uogomis. Puikiai tinka sūris ir riešutai. Labai skanus bei sveikas varškės ir prieskonių aptepas. Į jį maišykite kmynų, juodųjų pipirų, šalavijų, svogūnų laiškų, garstyčių. Šokoladas ir cukrus trukdo pasisavinti kalcį. Tad šiuos saldėsius geriau pakeiskite medumi ir vanile.
Naminė varškė – greita, natūralu
Visai nesudėtinga pasigaminti varškės namie. Daug laiko nesugaišite ir būsite tikra, kad skanaujate šviežios, natūralios varškytės. Ji gaminama iš rūgpienio, kurį reikia supilti į puodą ir įstatyti jį į karšto vandens vonelę, kad atsiskirtų išrūgos. Rūgpienį galima ir trumpai pakaitinti, tačiau nevirinkite, nes varškė bus kieta, nemalonaus skonio. Galima pilti pieno, tada varškė bus švelnesnio skonio. Išrūgoms atsiskyrus visą puodo turinį supilkite į marlę. Ją pakabinkite virš indo, kad ištekėtų išrūgos, arba nuspauskite. Likusi marlėje masė – vientisa, skani varškė.
Varškės diena
Puikus būdas atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų ir išvalyti iš organizmo toksinus bei šlakus – vienos dienos varškės dieta. Vieną dieną per savaitę valgykite tik varškę. Ištverti nebus sunku, nes varškė yra soti, joje daug baltymų. Be to, iš varškės galima pasigaminti skanių nekaloringų užkandžių. Jos galite užsitepti ant duonos ir užsidėti griežinėlį agurko. Pagardinusi varškę prieskoninėmis žolelėmis, mėgausitės puikiais pusryčiais ar vakariene. Per dieną reikėtų suvalgykite ne daugiau kaip 600 g varškės. Šį kiekį padalykite keturiems penkiems valgymams.
Iškrovos dieną nepamirškite kuo daugiau gerti. Geriausiai tinka negazuotas vanduo ir nesaldinta žalioji arbata. Per dieną reikėtų išgerti apie tris litrus skysčių. Antraip visos medžiagos, nuodijančios organizmą, sunkiau pasišalins.
Atraskite kitokią varškę
Varškė gaminama visame pasaulyje, tačiau pagal skirtingas technologijas. Kuo ypatinga sojų varškė ir itališka rikotos varškė, kitaip dar vadinama itališku varškės sūriu?
Rikota – desertams ir įdarams. Rikotos konsistencija primena tepamąją varškę, yra švelnaus skonio, lengva ir tirpstanti burnoje. Be to, nėra labai kaloringa. Tad norintiems pasimėgauti kitokiu varškės skoniu rikota – puikus pasirinkimas. Ji gaminama iš karvių, avių arba ožkų pieno. Dėl unikalaus skonio bei konsistencijos rikota tinka įvairiems desertams gaminti, pyragams, tortams pertepti. Taip pat šia itališka varške galima įdaryti daržoves, virtinukus.
Tofu – sojų varškė. Ji gaminama fermentuojant sojų pieną, kuris po to sukietėja. Sojų varškė gali būti minkšta (švelniausio skonio), tvirta ir kieta (džiovinta). Pas mus dažniausiai atvežama tvirta sojų varškė. Joje gausu baltymų, mažai sočiųjų riebalų, tai puikus kalcio bei vitamino E šaltinis. Be to, ši varškė labai lengvai virškinama.
Ką gardaus galima pasigaminti iš tofu? Sojų varškė yra prėsko skonio, todėl viena ji nėra skani, tačiau puikiai sugeria kitų produktų aromatus. Tad gamindama patiekalą iš sojų varškės negailėkite prieskonių, žolelių, daržovių. Jai pagardinti ypač tinka sojų padažas, imbierai, citrinų sultys, aitriosios paprikos, česnakai, kalendros. Sojų varškę galima skrudinti, kepti, marinuoti, dėti į sriubas, salotas. Labai skanus ir paprastas patiekalas – apvolioti sojų varškės gabalėlius džiūvėsėliuose ir paskrudinti. Ši varškė linkusi sugerti riebalus, todėl ją geriau kepkite orkaitėje.