2014 Rugsėjo 30

Škotų eksperimentas baigėsi be traumų

veidas.lt

Škotų apsisprendimas likti sąjungoje su Jungtine Karalyste gali būti vadinamas ne tik jų pačių, ne vien Didžiosios Britanijos, bet ir visos Europos pergale.

Praėjusią savaitę visa Europa sulaikiusi kvapą laukė Škotijos nepriklausomybės referendumo rezultatų: baimintasi, kad ne tik subyrės viena įtakingiausių Europos ir viso pasaulio galybių – Jungtinė Karalystė, bet ir susvyruos visos Europos, sudarytos iš daugybės mažų tautų ir tautelių, stabilumas.

Vis dėlto škotai atsispyrė pagundai atversti naują istorijos puslapį ir pradėti naujos Europos valstybės egzistavimą.

Atsakant į istorinį klausimą, ar Škotija turėtų būti nepriklausoma valstybė, abejingų nebuvo: referendume dalyvavo per 85 proc. visų balso teisę turinčių rinkėjų nuo 16 metų, o kai kuriose rinkimų apylinkėse savo rinkimų teise pasinaudojo beveik 100 proc. gyventojų.

Teigiamai į tą klausimą atsakė mažesnioji į referendumą atėjusių rinkėjų dalis,

44,7 proc., o 55,3 proc. išreiškė norą ir toliau gyventi jau 307 metus trunkančioje sąjungoje su Jungtine Karalyste.

Bet kuriuo atveju – laimėtojai

Analitikų vertinimu, tokia referendumo baigtis yra neabejotina visų škotų pergalė. Ir ne tik dėl priežasčių, kurias įvardija Škotijos premjeras ir „Taip“ kampanijos lyderis Alexas Salmondas. Dėkodamas visiems, kurie balsavo už Škotijos atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės, jis pabrėžė, kad vien tik neįtikėtinas aktyvumas referendume jau yra laimėjimas, nes tai – demokratijos triumfas. Kaip ir leidimas balsuoti asmenims nuo 16 metų.

Džiaugtis škotai gali ir dėl to, kad po referendumo laukia nemaži pokyčiai. Mat Didžioji Britanija, lengviau atsikvėpusi po laimingai pasibaigusio škotų eksperimento, žada nenumoti ranka į balsavusiuosius už nepriklausomybę. Juk, šiaip ar taip, sugriauti Jungtinę Karalystę buvo pasiryžę maždaug 1,6 mln. škotų, taip pat – ir didžiausias bei turtingiausias Škotijos miestas Glazgas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-37-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...