Apetitas
Reta mama gali pasigirti: “Mano vaikai puikiai valgo!” Jei tas mažasis nenutukęs, apie tokį stebuklėlį slapčia pasvajojame visos. Bet dažniausiai susiduriame su visiška priešingybe: išrankiu ar tiesiog užsispyrusiu nevalgiuku.
Valgymas yra vienas iš įgūdžių, kuris visiškai susiformuoja per pirmuosius dvejus vaiko gyvenimo metus. Šis procesas pereina tam tikras stadijas, priklausančias nuo nervų sistemos brandumo ir patirties, įgytos mokantis. Prasidėjęs naujagimystėje (išalkęs vaikas rėkia, mama jį maitina) ir praturtintas geromis emocijomis, jis kloja pamatus tolesniam mažylio gyvenimui. Maitinimas, kada mažylis nori (kitaip tariant, reguliarus maisto patekimas į skrandį), geras čiulpimas, rijimas, naujų kokybiškų maisto produktų ragavimas ir pasitenkinimas sotumu kūdikystėje vėliau lems gerus vaiko maitinimosi įpročius, skatins jį valgyti savarankiškai.
Lėtas čiulpimas ar valgymas, springimas, galvos sukimas nuo maisto, nenoras dėti maisto į burną – tai ankstyvi sutrikusio alkio jausmo ar kitų maitinimosi sutrikimų simptomai.
Svarbus ryšys su mama
Psichologai ypač akcentuoja 7–24 mėnesių vaiko prieraišumo formavimąsi, kuris svarbus visai vaiko raidai, taip pat ir būsimiems mitybos įpročiams. Taigi kaip mažylis ateityje valgys ar nevalgys, kaip augs jo svoris, labai priklausys nuo artimo ryšio su mama.
Kartais tėvai dėl žinių trūkumo nepastebi prasidedančių maitinimosi problemų, kurios vėliau gali peraugti į rimtus sutrikimus. Mamos bandymai guostis dėl nevalgiuko dažniausiai baigiasi jos kritika sau ir abejonėmis dėl “mamiškų sugebėjimų”, o tai žlugdo jos pasitikėjimą savimi ir kelia stresą visai šeimai.
Alkis ir apetitas – du skirtingi dalykai
Alkis yra kūno energijos poreikis, reikalaujantis atsako. Apetitas – individuali emocinė reakcija į tuščio skrandžio siunčiamus signalus. Tuščias skrandis susitraukinėja, o raumenų susitraukimai dirgina nervų galūnėles. Šios signalizuoja: “Aš alkanas! Reikia maisto!” Pavalgius skrandžio sienelės išsitempia, o nervų galūnėlės tada praneša organizmui apie sotumą. Bet koks suvirškintas maistas nuramina alkį dėl savo mechaninio poveikio (skrandžio pripildymo), o apetitas daro vieną maisto produktą labiau patrauklų nei kitą. Apetitas taip pat yra atsakas į troškimą pakartoti prieš tai buvusį malonų potyrį. Pvz., maisto išvaizda, skonis ir kvapas yra prieš tai buvusio malonaus patyrimo dalys ir kartais tai skatina valgyti dar, nors alkis jau nuramintas.
Kiek vaikas turi suvalgyti
Kiekvieno vaiko maisto poreikis yra individualus. Reikalingas kalorijų kiekis priklauso nuo vaiko amžiaus, svorio, augimo parametrų bei aktyvumo. Apytikriai reikiamą kalorijų kiekį vaikams iki penkerių metukų galima suskaičiuoti taip: 1000 kcal plius 100 kcal kiekvieniems vaiko metams. Pvz., metų vaikui reikės 1000 +100 kcal, arba 1100 kcal.
Tyrimų duomenimis, 3–4 m. vaikai valgo remdamiesi alkio signalais, o vyresniems vaikams jau turi įtakos įvairūs aplinkos ir socialiniai veiksniai. Mažas vaikas turi savo vidinių poreikių, kurie paprastai lemia, ką, kada ir kaip jis nori valgyti. Mažasis beveik neklysdamas renkasi tokį maistą, kurį suvartojęs gauna reikiamos energijos ir pakankamai maistingųjų medžiagų. Svarbiausi vaiko sveikatos rodikliai yra svoris, fizinė bei psichinė raida. Jei vaikas gerai auga ir vystosi, nerimauti neverta.
Kas žudo mamas?
Dažniausios valgymo bėdos, su kuriomis tenka kovoti 2–6 metų vaikų mamoms:
Kodėl rauko nosį
Ar versti vaiką valgyti
Mamos pastangos nuo pat pirmųjų vaiko gyvenimo dienų įsiūlyti jam kuo daugiau maisto sukelia stresą abiem. Vėliau tai gali sutrikdyti mitybos procesą ir turėti įtakos svoriui. Jei vaikas verčiamas valgyti, jis neišmoksta reaguoti į normalius savo kūno signalus ir atpažinti alkio bei sotumo jausmo. Tai gali lemti valgymo sutrikimus ateityje.
Receptai, kaip sutramdyti vaiko norą ar nenorą valgyti, yra labai individualūs ir priklauso nuo šeimoje priimto auklėjimo būdo. Geresnių rezultatų galima pasiekti derybomis, nes griežtumas paprastai skatina norą prieštarauti, o prievarta beveik visuomet sukelia priešingą rezultatą. Paprastai visi vaikai nori augti, todėl pasiūlykite jam valgyti, kad augtų didelis. Tai gana suprantamas ir aiškus motyvas.
Užuominos tėvams