Tarptautinė bendruomenė
Europos Sąjunga, Rusija, Graikija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos šeštadienį pasmerkė Sirijos režimo surengtą kruviną susidorojimą su protestuotojais, reikalaujančiais politinių laisvių ir pažaboti korupciją.
Dešimtys tūkstančių Sirijos gyventojų šeštadienį reikalavo nuversti prezidentą Basharą al Assadą (Bašarą Asadą); jie susirinko laidoti daugybės demonstrantų, žuvusių dėl saugumo pajėgų smurto. Žmogaus teisių aktyvistai teigia, kad nuo pirmųjų protestų, prasidėjusių kovo 18 dieną Derijos mieste, bendras aukų skaičius jau viršijo 300.
JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad Sirijos susidorojimai su protestuotojais “privalo liautis tuojau pat”, taip pat sakė, kad B.al Assado sprendimas atšaukti dešimtmečius šalyje galiojusią nepaprastąją padėtį yra “nerimtas”. JAV vadovas pridūrė, kad Damaskas siekia Irano pagalbos malšinant neramumus.
“Šis piktinantis smurto naudojimas protestams malšinti turi liautis tuojau pat, – pabrėžė B.Obama. – Užuot įsiklausęs į savo žmonių balsą, prezidentas al Assadas kaltina pašaliečius, tuo pat metu siekdamas Irano pagalbos represijose prieš Sirijos piliečius, naudodamas tą pačią šiurkščią taktiką, kurią buvo pasitelkę jo sąjungininkai iraniečiai.”
Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas (Ježis Buzekas) paragino Sirijos vyriausybę nutraukti “kraujo liejimą” ir atsakyti į demonstrantų reikalavimus. Jis taip pat sakė, kad Damaskas turi paleisti “visus sąžinės kalinius”, panaikinti žiniasklaidos cenzūrą ir patraukti atsakomybėn atsakinguosius už kankinimus ir smurtą.
“Sirijos režimas privalo pagaliau pripažinti laiko ženklus ir patenkinti savo žmonių teisėtus lūkesčius. Tuščios deklaracijos žmonių nebesuklaidins”, – nurodė jis.
“Žmonės visiškai aiškiai išdėstė savo reikalavimus. Bet kokios formos smurtas prieš taikius demonstrantus turi liautis: daugiau jokių žudymų, jokių kankinimų, jokių nepagrįstų areštų. Turi būti atliktas nepriklausomas protestuotojų žūties tyrimas”, – pridūrė J.Buzekas.
Rusija paragino Sirijos lyderius paspartinti “didelio masto politines reformas” ir susilaikyti nuo smurto, nes kruvini saugumo pajėgų ir prieš vyriausybę protestuojančių demonstrantų susirėmimai tik dar labiau eskaluoja neramumus šioje arabų valstybėje.
“Sirijos vyriausybė ir visos nevyriausybinės bei religinės jėgos privalo atmesti smurtą ir toliau ieškoti bręstančių problemų sprendimo, – sakoma Rusijos URM pranešime. – Tik konstruktyvus dialogas, Sirijos vyriausybės didelio masto politinių reformų spartinimas ir socialiniai bei ekonominiai pokyčiai gali užtikrinti stabilų ir demokratinį šalies vystymąsi.”
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe (Alenas Župė) taip pat pasmerkė Sirijos saugumo pajėgų “kraštutinį smurtą” ir paragino patraukti atsakomybėn asmenis, kaltus dėl daugybės protestuotojų žūties praeitą penktadienį.
“Raginame Sirijos valdžią nedelsiant atsisakyti smurto ir gerbti savo piliečių esmines teises bei laisves, – sakė A.Juppe. – Tik platus politinis dialogas, atsakantis į Sirijos žmonių teisėtus lūkesčius, gali išsaugoti stabilumą šalyje – tai rūpi visiems.”
“Šios žiaurios ir beatodairiškos represijos kertasi su nepaprastosios padėties atšaukimu”, – pridūrė Prancūzijos diplomatijos vadovas.
Graikijos užsienio reikalų ministras Dimitris Drucas (Dimitris Droutsas), savo ruožtu, sakė, kad jo vyriausybė labai susirūpinusi dėl pranešimų apie Sirijos valdžios vykdomas represijas ir paragino Damaską imtis reformų.
“Teisė į taikius susirinkimus ir žodžio laisvė yra esminiai demokratijos elementai, ir jų privalu laikytis, – pabrėžė D.Droutsas. – Raginame Sirijos vyriausybę elgtis santūriai ir nedelsiant įgyvendinti būtinas reformas, kurios būtų naudingos Sirijos žmonėms ir šalies stabilumui.”