Taupymas
Dabartinė Vyriausybė gyvena kaip inkstas taukuose. Ministrų patarėjams ir viceministrams mokami priedai, švaistomasi reprezentacijai skirtomis lėšomis. Taip pranešime skelbia LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius
“Antrus metus plyšaujanti, kad reikia taupyti, dabartinė Vyriausybė visai suįžūlėjo. Po to, kai dalis valstybės institucijų Seimo Audito komitetui pateikė duomenis apie praėjusį ketvirtį panaudotas lėšas, paaiškėjo, kad valdantieji daugiau kalba negu taupo. Nors ministerijų politinio pasitikėjimo tarnautojams buvo sumažinti atlyginimai, tačiau labai greitai jie kompensuoti priemokomis. Tai tikras visuomenės apgaudinėjimas”, – mano LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
Reprezentacijai, transportui, kvalifikacijai kelti, komandiruotėms praėjusį ketvirtį Prezidento kanceliarija, Ministro pirmininko tarnyba ir dešimt ministerijų išleido beveik 2,3 mln. litų.
Vyriausybė savo ruožtu pabrėžė perpus sumažinusi išlaidas reprezentacijai, transportui bei komandiruotėms lyginant su tuo, kiek tam išleido ankstesnis ministrų kabinetas.
Duomenis, kaip pirmąjį šių metų ketvirtį naudojo lėšas, svarbiausios šalies institucijos pateikė Seimo Audito komitetui, tiesa, dar ne visos. Kai kurios ministerijos – Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo bei Užsienio reikalų – neskuba to daryti, rašo dienraštis “Lietuvos žinios”.
Daugiausiai pinigų reprezentacijai praėjusį ketvirtį skyrė Ministro pirmininko tarnyba. Šiam reikalui išleista 135 tūkst. litų. Už juos pirkta maisto ir gėrimų rengiant priėmimus, restoranuose vaišinti užsienio svečiai. Taip pat nemažai pinigų atsiėjo suvenyrai, gėlės sveikinimams ir salėms puošti.
“Pirmasis ketvirtis buvo turtingas išskirtinių renginių – minėjome Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 20-ąsias metines. Specialiai tai progai buvo gaminami suvenyrai, vyko konferencijos, iškilmingi minėjimai, svečių priėmimai”, – dienraštį tikino premjero Andriaus Kubiliaus atstovė spaudai Jarda Paukštienė.
Prezidento kanceliarija reprezentacijai panaudojo 123 tūkst. litų.
Ministerijos tam skyrė kuklesnes sumas, tačiau šioje srityje nebuvo linkusi taupyti Ūkio ministerija. Ji per tris mėnesius išleido 37,9 tūkst. litų.
Krašto apsaugos ministerija (KAM) reprezentacijai skyrė 25 tūkst. litų. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tam išleido 19,4 tūkst. litų. Šie pinigai žinyboje buvo panaudoti ne tik svečiams priimti, šventiniams atvirukams pagaminti, bet ir surengti darbuotojams koncertą Nepriklausomybės metinių proga, taip pat jų arba valstybei nusipelniusių asmenų jubiliejui paminėti.
Mažiausiai lėšų reprezentacijai prireikė Vidaus reikalų ministerijai (VRM). Per pirmus tris metų mėnesius žinyba šiam tikslui išleido tik 4 tūkst. litų. 5,6 tūkst. litų reprezentacijai skyrė Teisingumo ministerija (TM), o Finansų ministerija (FM) – 6,1 tūkst. litų.
Transporto išlaidos brangiausiai atsiėjo Ministro pirmininko tarnybai. Tam praėjusį ketvirtį ji išleido 72 tūkst. litų. Keliais tūkstančiais mažiau – 66,6 tūkst. litų – transporto išlaidoms padengti skyrė ŽŪM. Už šiuos pinigus, anot ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiosios specialistės Ingos Čiuberkytės, pirkta degalų, nuomoti, remontuoti ir plauti automobiliai, apmokėtas transporto priemonių draudimas.
47 tūkst. litų šioms išlaidoms atseikėjo Ūkio ministerija, 39,5 tūkst. litų – VRM. ŪM Finansų ir buhalterinės apskaitos skyriaus vedėja Stasė Rimkienė sakė, kad už tas lėšas pirkta degalų, prižiūrėti ir drausti automobiliai.
Mažiausiai pinigų per tris pirmus mėnesius “pravažinėjo” KAM – 2,1 tūkst. litų. TM tam skyrė 5,7 tūkst. litų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) – 8,8 tūkst. litų.
Valstybinių įstaigų kišenes patuštino ir darbuotojų kvalifikacijos kėlimas. Daugiausia – 71 tūkst. litų – praėjusį ketvirtį tai atsiėjo VRM. Už šiuos pinigus 22 darbuotojai kėlė kvalifikaciją Mastrichte, Berlyne ir Paryžiuje. Ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Violeta Kiburytė pažymėjo, kad visos išlaidos padengtos iš ES lėšų.
Susisiekimo ministerijos darbuotojai kėlė kvalifikaciją už 22 tūkst. litų, o ŽŪM valdininkai – už 16,3 tūkst. litų.
Iš ministerijų pateiktų duomenų matyti, kad lėšų kvalifikacijai kelti pirmus tris metų mėnesius visai neskyrė KAM. Energetikos ir Kultūros ministerijos tam atseikėjo po 500 litų.
Prezidento kanceliarijai darbuotojų kvalifikacijos kėlimas atsiėjo 2 tūkst. litų, o Ministro pirmininko tarnybai – 1,3 tūkst. litų.
Daugiausia pinigų svarbiausios valdžios institucijos skyrė darbuotojų komandiruotėms apmokėti. Čia nepralenkiama buvo FM. Pirmąjį ketvirtį ši žinyba išleido beveik 213 tūkst. litų. Didžioji dalis komandiruočių buvo skirtos atstovauti Lietuvai įvairiose ES darbo grupėse. Kita dalis išvykų sietinos su Bendrijos struktūrinės paramos koordinuojančios ir vadovaujančios institucijos funkcijomis. Anot ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus specialistės Živilės Kleivaitės, tokios komandiruotės apmokamos iš ES pinigų.
KAM komandiruotėms skyrė 200 tūkst. litų, o ŽŪM – 173 tūkst. litų. Už šiuos pinigus 40 ŽŪM tarnautojų vyko į Briuselį, 71 darbuotojas buvo siunčiamas į Čekiją, Ispaniją, Italiją, Rusiją, Švediją, Vokietiją ir kitas užsienio valstybes.
Ministro pirmininko tarnyba komandiruočių išlaidoms apmokėti skyrė 72 tūkst. litų, o Prezidento kanceliarija – 37 tūkst. litų.
Iš duomenis pateikusių ministerijų mažiausiai pinigų komandiruotėms išleido Susisiekimo ministerija. Pirmąjį ketvirtį jai tai atsiėjo 17 tūkst. litų. Kultūros ministerijai darbuotojų komandiruotės kainavo 64 tūkst. litų, o TM – 67 tūkst. litų.
Ankstesniam Ministrų kabinetui vadovavę opoziciniai socialdemokratai pirmadienį išplatino pranešimą, kuriuo valdančiuosius apkaltino “švaistūnišku, nemoraliu ir nežmonišku visuomenės atžvilgiu elgesiu”.
“Kol dalis visuomenės badauja, kraunasi lagaminus, ruošdamiesi į užsienį dėl duonos kąsnio, dabartinė Vyriausybė gyvena kaip inkstas taukuose. Ministrų patarėjams ir viceministrams mokami priedai, švaistomasi reprezentacijai skirtomis lėšomis”, – rašoma socialdemokratų pranešime.
Tuo metu Ministro pirmininko tarnyba pirmadienį išplatino pranešimą, kad Vyriausybė išlaidas reprezentacijai nuo 2009 metų išleido 57 proc. mažiau nei 2008 metais, 49 proc. sumažintos išlaidas komandiruotėms, o 35 proc. apkarpytos išlaidos transportui.
Reprezentacijos išlaidas labiausiai – net 90 proc. – susimažino Teisingumo ministerija, Vidaus reikalų ministerija šioms reikmėms išleido 87 proc., o Krašto apsaugos ministerija – 81 proc. mažiau.
Išlaidas komandiruotėms labiausiai sumažino Ministro pirmininko tarnyba – 70 proc., Krašto apsaugos ministerija – 67 proc., Kultūros ministerija – 63 proc.
Transporto išlaidas labiausiai sumažino Finansų ministerija – 65,5 proc., Susisiekimo ministerija – 63 proc., Teisingumo ministerija – 58 proc.
“Konservatorių diržų veržimosi politika akivaizdus akių dūmimas. Gal pagaliau bent šiemet Vyriausybė pradės taupyti nuo savęs? Bet tikriausiai to nesulauksime, nes A. Kubiliui atrodo, kad sunkmetis jau baigėsi”, – sako A. Butkevičius.