Seimas
Tokio eiliškumo ketina laikytis valdantieji, rikiuodami prasidėjusios Seimo sesijos darbus. Nors visos be išimties Seimo frakcijos kaip vieną svarbiausių darbų išskiria “Sodros” reformai būtinus įstatymų projektus, nors socialinės apsaugos ir darbo ministras įstatymus Seimui žadėjo pateikti iki kovo mėn. pradžios, aiškėja, kad to, bent jau artimiausiu metu, nebus. Štai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma atskleidė, kad iš pradžių bus siekiama susitarti tarp visų Seimo frakcijų dėl reformos koncepcijos, ir tik tada Vyriausybė pateiks konkrečius įstatymo projektus. “Kovo mėn. diskusijos gali tik startuoti. Kol nebus visų politinių partijų sutarimo, Vyriausybė įstatymo projektų neteiks”, – pripažino J.Razma.
Antroje mėnesio pusėje turėtų “atkeliauti” ir “energetinės nepriklausomybės” strategija, vėliau – ir su ja susiję įstatymų projektai. Šie klausimai kels didžiausią frakcijų susidomėjimą ir konfrontaciją.
Didžiausia opozicinė politinė jėga – socialdemokratai – netrukus vėl ketina priminti apie progresinius mokesčius. Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius tvirtina, kad įstatymo projektas jau baigiamas rengti – progresinis apmokestinimas bus siūlomas nuo visų asmens gaunamų pajamų. Ne paslaptis, kad tokiai mokesčių sistemai simpatizuoja ir dalis krikdemų, tačiau piestu prieš tokį apmokestinimą stotų valdančiosios koalicijos partneriai liberalai, tad įstatymo likimas – daugiau nei aiškus. A.Butkevičius tikino, kad socdemai “aktyviai dalyvaus” ir aptariant planuojamą “Sodros” reformos pertvarką, be to, pristatys 80 puslapių Vyriausybės pustrečių metų darbo analizę.
Opozicinės Seimo frakcijos yra užregistravusios šimtus įstatymų projektų, tačiau dauguma jų smulkūs, nereikšmingi. Štai “darbiečiai”, kaip minėjo jų atstovė Virginija Baltraitienė, laukia I ketvirčio valstybės finansinių rezultatų, ir jei šie netenkins, galbūt bus siūlomi atitinkami mokesčių įstatymų pakeitimai.
“Tiesiog dirbsime ir bandysime sustabdyti nuo neišmintingų sprendimų”, – opozicijos veikląSeime pavasarį apibūdino Valentinas Mazuronis, “Tvarkos ir teisingumo” frakcijos seniūnas.
Didelio dėmesio Seime turėtų sulaukti prezidentės Dalios Grybauskaitės pateikti įstatymų projektai. J.Razma sako, kad dauguma jų atitinka valdančiosios koalicijos kryptį, tad greičiausiai bus priimti. Priminsime, kad D.Grybauskaitė siūlo įstatymiškai įtvirtinti VSD ir STT vadovų rotacijas, apriboti vadovų kadencijų kiekį; įtvirtinti, kad pastato šildymo sistemų prižiūrėtojas negalėtų būti tas pats ir šilumos tiekėjas. Beje, kovą Seimas turėtų pagaliau priimti ir naują Švietimo įstatymo redakciją, sukėlusią ginčų tarp tautinių bendrijų.