2010 Gruodžio 16

Politika

Spėjamų kalėjimų vietas lankiusių ET tyrėjų ataskaitoje – nieko skandalingo

veidas.lt

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad spėjamų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų vietas Lietuvoje lankiusių Europos Tarybos (ET) komiteto narių ataskaitoje nieko skandalingo nėra.

Taip pat ministras tvirtino nematantis priežasčių, kodėl ataskaita negalėtų būti viešinama, tačiau dėl to sprendimą priims Vyriausybė. Dėl ataskaitos viešinimo, pagal procedūras, turėtų būti apsispręsta kitąmet.

“Aš pats tos ataskaitos, kuri yra nemažos apimties, savaime suprantama, neperskaičiau atidžiai, bet, mano žiniomis, nieko skandalingo arba ypač vertingo, kad kas susilauktų ypatingo vertinimo, ten nėra”, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R.Šimašius.

Ministro teigimu, gavusi ataskaitą Lietuva per tris mėnesius turi parengti atsakymus į joje keliamus klausimus, tuomet bus sprendžiama dėl jos paviešinimo.

“Kol kas nemačiau jokios priežasties, kodėl ta ataskaita negalėtų būti viešinama. Jei kuri nors institucija pasakys, kad yra tokių priežasčių, ir tos priežastys pasirodys Vyriausybei pakankamai rimtos, tai bus nevieša, bet aš kol kas tokių priežasčių nematau. Tiesiog reikės keletą mėnesių palaukti pagal visas procedūras”, – sakė ministras.

Lietuva trečiadienį gavo ET Komiteto prieš kankinimus ir kitokį nežmonišką, žiaurų ar žeminantį elgesį ar baudimą (CPT) ataskaitą. Šio komiteto nariai Lietuvos parlamentinio tyrimo išvadose minimose galimose CŽV kalinimo įstaigose lankėsi šią vasarą.

Teisingumo ministro R.Šimašiaus patarėja Vaida Vincevičiūtė sakė, kad Vyriausybė dėl ataskaitos viešinimo turėtų apsispręsti vasario arba kovo mėnesiais. Tuomet Lietuva turi pateikti ir ataskaitą dėl rekomendacijų įgyvendinimo. V.Vincevičiūtė atkreipė dėmesį, kad iki šiol Lietuva sutiko viešinti visas ankstesnes šio komiteto ataskaitas.

Birželį R.Šimašius patvirtino, kad komiteto nariai aplankė “vietas ir kalbėjo su susijusiais asmenimis ir tyrėjais, kiek tai yra susiję su tariamai CŽV buvusiomis kalinimo įstaigomis Lietuvoje”.

Birželį į Lietuvą atvykusio komiteto nariai taip pat vertino, kaip vykdomos po 2008-ųjų vizito pateiktos rekomendacijos dėl žmogaus teisių užtikrinimo Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose ir policijos areštinėse.

JAV žiniasklaidoje pernai pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu surinkti duomenys parodė, kad su CŽV susiję orlaiviai 2002-2005 metais leidosi Lietuvoje. Tačiau apie galimus kalinius jokios informacijos nesurinkta.

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų “patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra”, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad pranešimus apie kalinius, jei tokių Lietuvoje buvo, gali komentuoti tik JAV pusė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...