2012 Vasario 04

STT į šonus nesižvalgo

veidas.lt

BFL

Trys klausimai Žimantui Pacevičiui, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriui

VEIDAS: Kažkodėl prieš kiekvienus rinkimus STT operacijos ypač suaktyvėja. Kaip tai pakomentuotumėte?
Ž.P.: Mes į šonus nesižvalgome, tiesiog atsakingai dirbame savo darbą, todėl mūsų veiklai neturi įtakos nei artėjantys, nei pasibaigę rinkimai – nesvarbu, ar jie būtų Seimo, ar savivaldos. Ikiteisminį tyrimą pradedame, kai turime informacijos dėl nusikalstamos veikos požymių, kad ir kas šią veiką padarytų – politikai, valstybės tarnautojai, pareigūnai ar kiti asmenys.
VEIDAS: STT vadovaujate nuo 2007-ųjų. Kiek bylų per tą laiką pasiekė teismus ir kiek asmenų buvo nuteista?
Ž.P.: Teismą pasiekia didžioji dalis STT atliekamų ikiteisminių tyrimų. 2008 m. buvo pradėtos 98 ikiteisminio tyrimo bylos, 2009 m. – 88, 2010 m. – 88.
2010 m. STT tirtose ikiteisminio tyrimo bylose įtarimai pareikšti 312 asmenų, iš jų 158-iems valstybės tarnautojams ir pareigūnams. Palyginti su 2009 m., asmenų, kuriems buvo pareikšti įtarimai, padaugėjo net 41 proc. Be to, 2010 m. baudžiamosiose bylose, kuriose ikiteisminį tyrimą atliko STT, nuteisti 75 asmenys, septyni išteisinti. 2009 m. nuteisti buvo 52, 2008 m. – 30 asmenų.
Štai prieš porą metų teismas skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui A.Skikui. Buvęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Z.Praniauskas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Kaltais dėl kyšininkavimo pripažinti ir buvę Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai R.Čokovas ir I.Strupeikis. Jiems skirtos ketverių metų laisvės atėmimo bausmės. O Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovė A.Kulčickienė-Gutienė pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir dokumento suklastojimo.
VEIDAS: Vis dėlto nemažai STT agentų sulaikytų asmenų ir išteisinama. Tad kas apsunkina įrodymų rinkimą ikiteisminio tyrimo metu?
Ž.P.: Jei ikiteisminiai tyrimai pradedami STT iniciatyva, surinkti reikiamus įrodymus dažniausiai nėra sudėtinga. Sunkiausia surinkti įrodymus dėl praeityje galbūt padarytų nusikalstamų veikų, ypač kai liudytojai ir kiti proceso dalyviai nėra linkę geranoriškai bendradarbiauti su pareigūnais, duoti objektyvius ir nuoseklius parodymus.
Tai, kad ne visos ikiteisminio tyrimo bylos pasiekia teismą, kad dalį tyrimų prokurorai nutraukia, demokratinėje valstybėje yra visiškai normalus reiškinys. Vykdydama savo veiklą STT griežtai vadovaujasi Konstitucija, Lietuvos ir tarptautiniais teisės aktais, todėl mums svarbu kokybiškai atlikti savo darbą, o ne varžytis dėl statistinių kiekybinių rodiklių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...