Spaudos aktualija
Lietuva nepasiruošusi svarstyti Baltarusijos pasiūlymo kartu statyti atominę elektrinę, ketvirtadienį pareiškė premjeras Andrius Kubilius.
Taip jis komentavo Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos pasiūlymą Vilniui ir Minskui bendrai statyti jėgainę, nors abi šalys kol kas svarsto atskirus panašius projektus.
“Kiek supratau, buvo siūloma, kad Lietuva dalyvautų atominę elektrinę statant Baltarusijoje. Bent jau iki šiol tokius pasiūlymus tekdavo girdėti, kiek supratau, ir vakar panašus buvo pakartotas. Mes ne vieną kartą esame sakę ir Baltarusijos pusei, kad nesame pasiruošę svarstyti tokių pasiūlymų”, – interviu Žinių radijui A.Kubilius.
A.Lukašenka trečiadienį bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite sakė, kad Lietuva ir Baltarusija galėtų pastatyti bendrą atominę elektrinę. Tai jis pakartojo ir ketvirtadienį paskelbtame interviu laikraščiui “Litovskij kurier”.
“Statykime kartu. Mes jau išėjome į aikštę, jau pradėjome statybas. Kodėl Lietuvai neprisijungti prie šio projekto ir nesusitarti, kiek elektros energijos jūs imsite. Nenorite, statykite savo elektrinę, o mes statysime savo”, – interviu sakė A.Lukašenka.
Premjeras A.Kubilius ketvirtadienį taip pat sakė, kad Lietuva suinteresuota, jog trečiadienį vykusio vizito metu pasirašytas susitarimas dėl supaprastintos pasienio gyventojų kelionių tvarkos pasienio gyventojams kuo greičiau pradėtų veikti.
“Aš negalėčiau įvertinti, kaip ten toliau visi reikalai klostysis. Be abejo, yra įvairių iššūkių, kai kas gąsdinasi dėl kontrabandos ir nelegalių prekių. Bet vertinant pliusus ir minusus, manau, galime dėti stiprų pliuso ženklą”, – sakė Vyriausybės vadovas.
Susitarimas leistų iki 50 kilometrų nuo sienos gyvenantiems žmonėms sieną kirsti be vizų, o su specialiais leidimais.
„Lietuvos rytas“ praneša:
Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai pareiškus, kad Lietuva ir Baltarusija turi kartu statyti atominę elektrinę, Lietuvos Premjeras Andrius Kubilius tai vertina skeptiškai. Anot jo, Baltarusijos lyderis tokius pareiškimus daro, nes pati Baltarusija nėra tinkamai pasirengusi įgyvendinti AE statybos projektą.
“Nėra čia kažkoks naujas pasiūlymas. Kiek supratau, buvo siūloma, kad Lietuva dalyvautų statant Baltarusijoje AE, bent jau iki šiol tokius tekdavo girdėti pasiūlymus. Šiuo atžvilgiu mes tikrai ne vieną kartą esame sakę ir Baltarusijos pusei, kad nesame pasiruošę svarstyti tokių pasiūlymų. Turime savo projektą ir visas jėgas, finansinius resursus telkiame į savo elektrinės statybą. Baltarusijos pusė, matyt, savo projekto nesugeba taip efektyviai vykdyti ir todėl ieško kažkokių ir naujų variantų, ir naujų projekto finansavimo partnerių”, – ketvirtadienį “Žinių radijui” sakė A. Kubilius.
Premjeras sakė, kad Lietuva ir Baltarusija galėtų bendradarbiauti realizuojant Visagino atominės elektrinės projektą. Tiesa, tai lieka ateities diskusijų objektas. Šiuo metu Lietuva ir Baltarusija ketina statyti atskiras atomines elektrines. Baltarusių planais statyti atominę elektrinę vos už pusšimčio kilometro nuo Vilniaus susirūpinimą yra išreiškę visuomenininkai. Baltarusijos vadovas A. Lukašenka mano, kad Lietuva ir Baltarusija turi kartu statyti atominę elektrinę. “Statykime kartu, nes jei mes pastatysime vieni, neišvengiamai jūs pirksite elektros energiją iš mūsų jėgainės. Jei mes pastatytume kartu, tai pirktumėte elektrą iš savos”, – argumentus dėstė A. Lukašenka trečiadienį per spaudos konferenciją Baltarusijos prezidentūroje. Komentuodamas trečiadienį pasirašytą susitarimą dėl supaprastintos pasienio gyventojų kelionių tvarkos, A. Kubilius sakė, kad Lietuva suinteresuota, jog ji greičiau realiai pradėtų veikti, susitarimas bus greitai ratifikuotas. Prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito į kaimyninę Baltarusiją Premjeras nevertino kaip politinio palaikymo A. Lukašenkai prieš artėjančius Prezidento rinkimus gruodį.
“Mes turime labai aiškią savo geopolitinę strateginę liniją, jos nuosekliai laikomės. Mums labai svarbu, kad šitas regionas, kuris yra tarp mūsų, Europos Sąjungos ir Rusijos, pamažu, gal šiek tiek chaotiškai, įvairiai užkliūdamas vis dėlto gravituotų arčiau Europos, ES”, – sakė Ministras Pirmininkas.
„Verslo žinios“ rašo: Lietuva neprisidės prie atominės jėgainės statybos Baltarusijoje, sako premjeras Andrius Kubilius, tačiau neatmeta galimybės bendradarbiauti su kaimyne įgyvendinant Visagino atominės elektrinės projektą. |
Apie bendrą darbą statant atominę elektrinę (AE) Baltarusijoje trečiadienį per Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vizitą Minske kalbėjo Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka.
„Čia nėra koks nors naujas pasiūlymas. Kiek supratau, buvo siūloma, kad Lietuva dalyvautų atominę elektrinę statant Baltarusijoje. Bent jau iki šiol tekdavo girdėti tokius pasiūlymus, kiek supratau, ir vakar panašus buvo pakartotas. Šiuo atžvilgiu mes ne vieną kartą esame sakę ir Baltarusijos pusei, kad nesame pasiruošę svarstyti tokių pasiūlymų”, – ketvirtadienį per Žinių radiją kalbėjo p. Kubilius.
Premjero nuomone, Baltarusija naujų projekto partnerių, finansavimo partnerių ieško dėl to, jog tikriausiai nesugeba efektyviai realizuoti savo AE statybos projekto, tačiau Lietuva susitelkusi ties savo atominės jėgainės statyba.
„Turime savo projektą, ir visas jėgas, laiką bei išminties ir finansinius resursus telkiam į savo elektrinės statybą. <…> Aš ne kartą esu Baltarusijos pusei sakęs, mes galėtume galvoti apie tai, kaip bendradarbiauti realizuojant mūsų Visagino atominės jėgainės projektą, bet tai lieka dar tolesnių diskusijų objektas“, – teigė ministras pirmininkas.
Trečiadienį p. Grybauskaitė Minske susitiko su Baltarusijos prezidentu p. Lukašenka ir aptarė regioninį šalių bendradarbiavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO), kuriai Lietuva pirmininkaus kitais metais, dvišalio bendradarbiavimo galimybes, ukrainietiškos elektros energijos tranzito per Baltarusijos teritoriją galimybę, naftos importo į Baltarusiją per Klaipėdos uostą sąlygas.
Kalbėdama apie Lietuvoje ir Baltarusijoje naujai statomas atomines elektrines p. Grybauskaitė pabrėžė, jog Lietuvos ir kitų regiono valstybių interesas – užtikrinti, kad visos branduolinės jėgainės regione būtų saugios ir atitiktų tarptautinius gamtosaugos reikalavimus.