Nepriklausomai Lietuvai – dvidešimt penkeri. Kur žengėme? Pirmyn? Atgal? Tik pirmyn! Taip mano trys ketvirčiai apklaustųjų. Anaiptol ne visi likusieji sako, kad žengta atgal. 22 proc. abejoja – vadinasi, kryptis jiems nėra labai aiški. Matyt, tai žmonės, kurių mintyse daug visokiausių klausimų ir „o, bet, tačiau“. Jaučiasi žengę atgal 2,8 proc. Tai ne tas pats, kas „prie ruso buvo geriau“, – tiesiog jie mano, kad per ketvirtį amžiaus reikalai blogėjo.
Vis dėlto šitą gerovę, kad ir kokia ji būtų, turėtų ginti samdyta kariuomenė. Arba jokia. Arti 56 proc. apklaustųjų mano, kad Lietuvai šauktinių kariuomenės nereikia. Ar jos išties reikia – anaiptol ne paprastas politinis, ekonominis ir netgi moralinis klausimas. Pavyzdžiui, Izraelyje šauktinių kariuomenė – ne vien kariuomenės, bet ir patriotizmo išraiška. Ginti tėvynę privalo vyrai ir moterys – tokia ten tvarka. Nusistatymas prieš šauktinių kariuomenę rodo arba abejonę, kad Lietuvos sąlygomis ji gali būti tvarkoma racionaliai, arba tam tikrą abejingumą krašto apsaugai, arba viena ir kita kartu. Ar galime apginti nepriklausomybę ginklu, parodytų karas. Bet ar norime tokio testo?
Ar, jūsų nuomone, Lietuva per 25-erius nepriklausomybės metus padarė pažangą socialinėje ir ekonominėje srityje? (proc.)
Taip, be jokių abejonių 74,4
Pažanga abejotina 22
Lietuva per tą laiką regresavo 2,8
Sunku pasakyti 0,8
Ar Lietuvai reikia šauktinių kariuomenės? (proc.)
Taip 39
Ne 55,8
Neturiu nuomonės 5,2
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime consulting“ 2015 m. vasario 26–28 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.