Kęstutis Masiulis
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas neseniai pareiškė, kad elektros gamybos savikaina naujojoje Visagino atominėje elektrinėje turėtų būti 7-10 lietuviškų centų. Toks ambicingas tikslas keliamas Lietuvos derybininkams dėl naujos atominės elektrinės statybų. Ką reiškia ši žinia?
Užteks šelpti Rusiją
Lietuva sėkmingai ruošdamasi statyti naują ir modernią atominę elektrinę vėl pati gamins pigią elektros energiją, kokia buvo gaminama Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) iki 2010 metų. Sustabdžius IAE antąjį bloką, Lietuvoje elektros energijos gamybos kaina iškart šoktelėjo dvigubai.
Žvelgiant taupiai ir ūkiškai – tai reiškia, kad mes nebemokėsime Rusijai už importuojamą elektros energiją kasmet po 1 milijardą litų. Kaip žinome, Rusijos biudžeto pagrindą sudaro pinigai, gauti už eksportuotus energijos išteklius. Vėliau kaimynai už tuos pinigus gamina raketas, perka mistralius, finansuoja karą Čečėnijoje ir t.t.
Paradoksas, tačiau sumokėdami Rusijai už elektrą ar dujas, kurias degindami patys gaminamės elektrą, subsidijuojame Rusijos energetikos infrastruktūrą. Gal šiuos pinigus investuokime į Lietuvos energetikos infrastruktūrą? Sukurta infrastruktūra mums užtikrins ilgalaikį energetinį ir ekonominį saugumą.
Pigi elektra net šaltą žiemos naktį kai nėra vėjo
Šaltą žiemą, tokią kaip ši, mūsų elektros kaina bus stabili ir nepasieks kosminių aukštumų. Kaip nutiko šią šaltą žiemą kai kur Europoje – dėl elektros stygiaus, jos kaina prieš keletą savaičių buvo pasiekusi 10-ties litų (čia ne klaida) už kilovatvalandę rekordą.
Per šalčius net Vokietija vėl įjungė kelias atomines elektrines. Vidutinei paros oro temperatūrai lauke esant -22,4°C, Lietuvoje buvo fiksuotas elektros energijos suvartojimo maksimumas. Išaugusio poreikio kompensavimui Elektrėnuose pilnu galingumu dirbo du didžiausi elektros gamybos blokai. Taip vėl papildėme kaimyninės valstybės biudžetą, degindami išskirtinai brangias rusiškas dujas.
Turėdami galingą bazinės elektros gamybos generatorių – Visagino atominę elektrinę, nepritrūksime elektros net tamsiausią naktį, kai vėjo – nė gūsio, o už lango – 30 laipsnių žemiau nulio. Beje, ne tik šalčiuose esmė. Šiltoji Ispanija, turinti nepalyginamai daugiau galimybių plėtoti saulės ir vėjo energetiką, atšaukė sprendimą uždaryti vieną iš atominių elektrinių, veikiančią jau 40 metų. Elektrinės darbo laikas pratęstas penkeriems metams siekiant sumažinti valstybės priklausomybę nuo naftos ir dujų bei subalansuoti įvairius elektros gamybos būdus.
Milijardai litų investicijų į atsiperkantį projektą
O dabar apie skaičius. Į 7-10 centų elektros gamybos VAE savikainą bus įtrauktos išlaidos, reikalingos elektrinės darbui, branduolinio kuro pirkimui, atominės elektrinės uždarymui ir panaudoto kuro saugojimui. Kita projekto išlaidų dalis – investicijos į jos statybas, vadinamieji kapitalo kaštai – atsipirks pardavinėjant elektrą rinkoje. Prognozuojama elektros kaina rinkoje 2020 metais – 17-25 centai už kilovatvalandę. Už tokią kainą pardavinėdama elektrą,VAE sugebės ne tik grąžinti paskolas ir taip padengti kapitalo kaštus, bet tuo pačiu bus pigiausia elektros gamintoja Lietuvoje. Neatmetama, kad ji pelningai dirbs jau nuo pirmųjų dienų.
Po šešerių veiklos metų bus sugrąžinta pusė paskolų – tuomet dalį pelno kaip vienas akcininkų jau gaus ir Lietuvos valstybė. Dar po 12 metų paskolų naštos iš viso nebeliks. Visas pelnas liks akcininkams, tai reiškia – kartu ir Lietuvos valstybei. Bendra projekto nauda Lietuvai gali siekti kelias dešimtis milijardų litų.
Paprastai kalbant, tai reiškia, kad Lietuvos vartotojų neužguls jokie papildomi įsipareigojimai. VAE bus pelninga įmonė, o jos pelną savo piliečių reikmėms paskirstys valstybė.
Toks yra ambicingas ir ilgalaikis Lietuvos tikslas. Jis vadinamas energetine nepriklausomybe, kurios pamatus dedame būtent dabar. Dažniausiai skaičiuojama tik kaina mūsų energetinei nepriklausomybei pasiekti, kažkodėl pamirštant realią ir ilgalaikę jos naudą vartojojui, verslininkui ir kiekvienam iš mūsų, kurie ne tik kasdien vartoja elektros energiją, bet ir moka mokesčius.
Akivaizdu, kad ta kelių dešimčių milijardų nauda sustiprintų valstybės biudžetą ir atitinkamai leistų mažinti mokesčius. Visagino atominė elektrinė yra gyvybiškai svarbi ne tik mūsų energetiniam saugumui, bet ir visos šalies gerovei.
K.Masiulio pezejimas man sukelia bloga savijauta.Nejaugi zmogus turintis aukstaji issilavinima tegali tik tiek masstyti.Slykstu.
Masiuli,už kiek pirkai profesoriaus vardą???
Labai gaila, kai tokius komentarus raš tokie žmonės. Gėda, nes labai, net LABAI daug pasakyta netiesos, o tiksliau, visa situacija nušviesta tik iš vienos pusės ir tiems, kam ji yra naudinga.