Libija
Rusijos televizijos NTV ir dienraščio “Komsomolskaja pravda” žurnalistai buvo trumpam sulaikyti Libijos sukilėlių, kai mėgino nuvykti į šios šalies pietinę dalį, nes buvo palaikyti šnipais.
Šeštadienį “Komsamolskaja pravda” išspausdintame straipsnyje dienraščio žurnalistai pasakojo, kaip jie sumanė kartu su kolegomis iš NTV nuvykti į Libijos regioną, kuriame žiniasklaidos atstovai praktiškai nesilankė nuo šio sukilimo pradžios.
“Vieniems važiuoti buvo baisu, todėl susiradome pakeleivių – tris vaikinus iš televizijos NTV. Penktadienį anksti ryte leidomės į kelią dviem mašinomis”, – rašo korespondentai.
Vienas iš šiame incidente dalyvavusių NTV žurnalistų Jurijus Kučinskis sakė, kad jie buvo sulaikyti kelyje, vedančiame į pietus nuo Viduržemio pajūrio miesto Adždabijos.
“Pietuose mus domino naftos telkiniai, kurie, kaip praneša naujienų agentūros, užsiliepsnojo po nežinia kieno bombardavimo. Prie pietinio išvažiavimo iš miesto sustojome pasiklausti, ar nepavojinga važiuoti tolyn. Automatu ginkluotas sukilėlis mus nuvedė į kažkokį pastatą, kuriame, matyt, buvo įsikūręs štabas”, – žurnalistas pasakojo NTV laidoje.
“Tą dieną mus triskart vežė iš vienos vietos į kitą – į įvairius štabus arba kažkokias sukilėlių dislokacijos vietas. Mūsų dokumentų niekas dorai nepatikrino, tačiau iš pokalbių su įvairiais žmonėmis supratome, kad mus įtaria esant (Libijos lyderio Muamaro) Kadhafi (Muamaro Kadhafi) arba Rusijos žvalgybos agentais”, – pridūrė J.Kučinskis.
Pasak jo, žurnalistai buvo paleisti tik apie 20 val. Maskvos (19 val. Lietuvos) laiku, kai į sukilėlių štabą atvyko vienas lauko vadas.
“Tik jis atidžiai pervertė mūsų pasus, siekdamas įsitikinti, kad atvykome į Libiją iš Egipto, o ne Tuniso – tai yra iš sukilėlių, o ne Kadhafi kontroliuojamo regiono”, – nurodė reporteris.
Žurnalistų apsaugos komiteto (CPJ) duomenimis, nuo vasario vidurio Libijoje, kurioje faktiškai vyksta pilietinis karas, užfiksuota per 40 žiniasklaidos darbuotojų persekiojimo atvejų. Per 25 incidentus žurnalistai buvo sulaikyti; užfiksuoti penki smurto atvejai, taip pat dukart buvo užpulti žiniasklaidos tarnybų biurai.