Per ketverius metus nuo 2006 iki 2010 metų Lietuvoje sumažėjo gyventojų, manančių, kad geriausia politinė sistema yra demokratija, o ekonominė – laisva rinka.
Pagal šiuos rodiklius Lietuva yra viena paskutinių tarp 29 besivystančių pokomunistinių, Varšuvos pakto ir Balkanų šalių, parodė Europos plėtros ir rekonstrukcijos bei Pasaulio banko atliktas ir trečiadienį paskelbtas tyrimas “Gyvenimas pereinamajame laikotarpyje po krizės”.
Lietuvoje apklausus gyventojus paaiškėjo, kad demokratijai pirmenybę tarp kitų politinių sistemų teikiančių respondentų 2010 metais buvo apie 40 proc., 2006-aisiais šis rodiklis siekė apie 55 proc.
Pasak tyrimo duomenų, mažiau nei Lietuvoje demokratiją remiančių mažiau yra tik Rusijoje, Latvijoje ir Serbijoje – kiek mažiau nei 40 procentų. Estijos pozicija (apie 57 proc.) yra keturiolika pakopų aukščiau, Baltarusija – šešioliką laiptelių aukščiau (apie 59 proc.).
Vertindami ekonomines sistemas apie 34 proc. respondentų Lietuvoje sakė geriausia laikantys rinkos ekonomiką, 2006 metais taip manančių buvo kiek daugiau nei 40 procentų.
Nors mažiau lietuvių tiki rinkos ekonomika negu demokratija, pagal pastarąjį rodiklį kitų šalių kontekste Lietuvos padėtis yra aukštesnė, ji lenkia Čekiją, Lenkiją, Kroatiją, Vengriją, Rusiją, Serbiją ir Latviją. Estija – dviem laipteliais aukščiau.
Demokratiją labiausiai vertina Tadžikistano, Armėnijos, Uzbekistano ir Gruzijos respondentai, kurių pasitikėjimas šia politine sistema pastaraisiais metais ne sumažėjo, o išaugo. Visose šiose šalyse rezultatai siekia daugiau kaip 70 procentų.
Laisva rinka labiausiai tiki Uzbekistano, Mongolijos, Azerbaidžano, Tadžikistano ir Baltarusijos respondentai (rezultatai kinta maždaug nuo 53 iki 62 proc.).
Palyginimui pateikti duomenys apie palaikymą demokratijai ir rinkos ekonomikai senosiose Vakarų europos valstybėse – Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Vokietijoje.
Demokratiją remia daugiau nei 90 proc. švedų, apie 80 proc. vokiečių, apie 72 proc. prancūzų, 70 proc. britų ir apie 68 proc. italų. Laisvą rinką geriausia ekonomine sistema laiko apie 75 proc. švedų ir vokiečių, apie 38 proc. britų ir italų bei apie 25 proc. prancūzų.
2010 metų pabaigoje atlikto tyrimo metu buvo apklausta beveik 39 tūkst namų ūkių.