Suskystintų dujų terminalą ketinama pradėti statyti šiemet, o galutinai veikti jis turėtų pradėti 2014 metais, iki tol ketinama įgyvendinti ir dujų sektoriaus pertvarką. Siekdama šių tikslų pirmadienį Vyriausybė pasitarime nusprendė sudaryti Suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo komisiją.
“Planai lieka, kad pirmieji darbai jau būtų pradėti daryti šiais metais, bet visiškai terminalas veiktų 2014 metais. Tam, kad jis pilnai veiktų, reikia ne tik pastatyti patį terminalą, dujotiekį nuo Jurbarko iki Klaipėdos, bet ir įgyvendinti visą dujų sektoriaus pertvarką, vadinamąją Trečią direktyvą”, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė Premjeras Andrius Kubilius.
Pasak Vyriausybės vadovo, šį mėnesį ketinama išrinkti konsultantą, kuris, žinodamas tokių terminalų veiklos pasaulinę praktiką, padėtų realizuoti projektą.
Ketinama statyti plaukiojantį suskystintų dujų terminalą – prie krantinės laikant prišvartavus tam skirtą specialų tanklaivį, o kitu tanklaiviu atsigabenant suskystintų dujų.
“Jų pasiūla pasaulio rinkose šiuo metu yra tikrai labai nebloga. Ir pasiūla yra tokia, kad suskystintų dujų kaina yra mažesnė negu mes perkame vamzdžiais gaunamas “Gazprom” dujas”, – dėstė A. Kubilius.
Ateityje, pasak Premjero, gali būti sprendžiama ir dėl dujų saugyklos reikalingumo. Šį klausimą Vyriausybės vadovas vadino ne pirmos svarbos dalyku.
Suskystintų dujų terminalo statybos metu reikalingus finansus norima sutelkti valstybės rankose ir tik jau pradėjus veikti terminalui svarstoma tartis ir su regiono partneriais dėl jų prisidėjimo prie terminalo veiklos.
Siekdama užtikrinti sėkmingą ir spartų suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimą, Vyriausybė nutarė sudaryti suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo komisiją.
Ji turės paspartinti su teritorijų planavimu susijusių klausimų sprendimą, pateikti pasiūlymus Vyriausybei dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu projektu ir terminalo projekto veiksmų plano bei nagrinėti kitus terminalo projekto plėtrai svarbius klausimus.
Komisijos pirmininko pareigas eis Premjeras, jo pavaduotojais paskirti energetikos ir susisiekimo ministrai. Į komisiją taip pat įeina žemės ūkio ir užsienio reikalų ministrai, AB “Klaipėdos nafta” generalinis direktorius, Klaipėdos miesto savivaldybės meras, Ministro Pirmininko kancleris, du Ministro Pirmininko patarėjai, Nacionalinės žemės tarnybos direktorius ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius. Esant reikalui, komisija gali pasitelkti nepriklausomus ekspertus, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų atstovus.
“Komisija rezultatus turėtų duoti labai greitai, nes yra dalykų, kuriuos reikia labai greitai spręsti, tai, sakyme, ir kai kurių žemės sklypų priskyrimas uosto teritorijai, susitarti dėl darbų, kurie turi būti padaryti uostui, susitarti su miesto savivaldybe dėl jų lūkesčių ir jiems kylančių klausimų”, – vardino A. Kubilius.