2011 Vasario 13

Referendumas

Šveicarai toliau laikys ginklus namuose

veidas.lt

Šveicarija, kurioje savižudybių panaudojant šaunamąjį ginklą skaičius yra didžiausias Europoje, sekmadienį nubalsavo už ilgametę tradiciją leisti piliečiams laikyti namuose armijos išduotus ginklus.

Referendumu, kurį surengė nevyriausybinių organizacijų koalicija, religiniai lyderiai ir centro kairės partijos, buvo siekiama įvesti tvarką, kad ginklai būtų saugomi ginklų sandėliuose.

Šia iniciatyva taip pat buvo siekiama nebeleisti armijoje tarnaujantiems asmenims pasilaikyti automatus net ir išėjus į atsargą.

Oficialūs rezultatai rodo, kad mažiausiai 14 Šveicarijos kantonų balsavo prieš tokius pakeitimus.

Kad kokia nors iniciatyva būtų priimta, jai turi pritarti dauguma šalies piliečių ir kantonų, kurių iš viso yra 26.

Ginklų laikymo namuose praktika kažkada buvo esminė šalies gynybos strategijos dalis. Tos strategijos tikslas iš dalies buvo atgrasinti galimus priešus nuo invazijos tuo, kad piliečiai yra pasirengę kovos veiksmams iškilus bet kokiam pavojui.

Oficialiais duomenimis, Šveicarijoje, kurioje gyvena maždaug 7 mln. žmonių, cirkuliuoja maždaug 2 mln. šaunamųjų ginklų. Tačiau manoma, kad šveicarai turi dar 240 tūkst. neregistruotų ginklų.

Ramus šveicarų požiūris į ginklus aiškiai matomas gatvėse ir traukinių stotyse, nes jauni šauktiniai į tarnybą armijoje ir iš jos važinėja atsainiai nešdamiesi savo pusiau automatinius šautuvus, o praeiviai dažnai į juos nė nežvilgteli.

Xavier Schwitzguebelis (Ksavjė Švicgiubelis), kuris privalomosios karinės tarnybos metu būna Šveicarijos armijos karininkas, pažymėjo, kad ginklų kultūra čia yra tradicija.

“Jei bus pasakyta “Taip”, tai tikrai gali sunaikinti šalį”, – prieš balsavimą perspėjo jis.

Šveicarų visuomenė grindžiama pasitikėjimu tarp piliečių ir valstybės, įrodinėjo jis.

“Jei atimsime ginklus, kurie atspindi šį pasitikėjimą, tai reikš, kad sulaužome šią šventą sąjungą tarp demokratijos ir piliečių”, – tvirtino X.Schwitzguebelis.

Vyriausybė taip pat ragino gyventojus balsuoti prieš minimą iniciatyvą ir aiškino, kad “dabartiniai įstatymai užtikrina adekvačią ir pakankamą gyventojų apsaugą nuo piktnaudžiavimo ginklais”.

Ji, pavyzdžiui, pažymėjo, kad piliečiams nebeįmanoma laisvai prekiauti šiais ginklais. Armija taip pat instruktuoja savo narius laikyti ginklus išardytus ir niekam nesakyti, kur jie yra paslėpti.

Be to, norintieji jau dabar gali laikyti savo ginklus ginklų sandėliuose.

Vis dėlto kai kam nerimą kelia tokie atsitikimai kaip šaudymas 2001 metais centriniame Cugo kantone, kai per vietos parlamento posėdį buvo nušauta 14 žmonių.

Draudimo propaguotojai mano, kad didelis ginklų prieinamumas kelia ypač didelį pavojų į savižudybę linkusiems žmonėms.

Šveicarijoje panaudodami šaunamuosius ginklus nusižudo triskart daugiau žmonių nei likusioje Europos dalyje, sakė Anne-Marie Trabichet (An Mari Trabišė) iš organizacijos “Stop Suicide”, kuri yra tarp šio referendumo iniciatorių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...