2010 Spalio 09

Kūdikio priežiūra

Tai vystyti kūdikėlį ar ne?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Jei vynioti, tai tik ne kaip kareivėlį, negalintį net krustelėti

Mūsų mamoms ir juo labiau močiutėms toks klausimas net nekildavo. Suvyniodavo mažuosius į ryšulėlius ir nesukdavo per daug sau galvos. Tiesa, šiuolaikiškos mamos irgi daug nesvarsto – tik jos nevysto, o rengia dar net neropojančius kūdikius drabužėliais. Tai kaip iš tikrųjų yra geriau?

Juk visi nevysto…

Neretai tėveliai, vystyklus pakeisdami drabužėliais, net nesusimąsto, kodėl taip elgiasi. O paklausti net sutrinka – juk vystyklai jau atgyvena, be to, parduotuvių lentynose puikuojasi daugybė puikiausių drabužėlių. Tačiau, pasak specialistų, kūdikėlių neskubėti vystyti reikėtų dėl kitų priežasčių, pvz., suvystytą mažylį sunkiau arba iš viso neįmanoma taisyklingai pridėti prie krūties. O tai neretai lemia žindyvės krūtų spenelių traumas, pieno sąstovį ar net mastitą.

Be to, vystymą iš senų laikų suprantame kaip vaiko įvyniojimą į audeklą, stipriai suspaudžiant rankytes ir kojytes, kad jokiu būdu mažylis nepajėgtų išsivaduoti. O tai trukdo vaikeliui tinkamai kvėpuoti, judėti, dėl to sutrinka ir motorinis vystymasis. Mažylio raumenys nestiprėja, jis vėliau ima vartytis, sėdėti.

Jeigu manote, kad suvystytam kūdikėliui bus šilčiau, irgi klystate – suvystytas vaikutis nejuda ir sušąla greičiau nei judindamas rankytes bei kojytes, todėl tenka jį dar ir apkloti. Tačiau staigios kūdikių mirties sindromo prevencijai užtikrinti siūloma kūdikių visai nekloti, juos tik šilčiau prieš miegą aprengti, įvilkti į kombinezoną ar miegmaišį (tik be gobtuvo!). Beje, vėsesnėje aplinkoje mažieji geriau miega, būna aktyvesni ir dažniau prašo valgyti. Tuo tarpu per šiltai rengiant vaiką padidėja staigios kūdikių mirties sindromo rizika.

Kartais suvaržyti laisvę tenka

Amerikos pediatrų draugija 2005 m. paskelbė straipsnį, kuriame teigė, kad kai kurie suvystyti kūdikiai geriau miega (rečiau staiga pabunda ir greičiau vėl užmiega) ir geriau reaguoja į aplinkos veiksnius bei dirgiklius nei nesuvystyti.

Be to, suvystytas mažylis paprastai guldomas ant nugarytės – taip jam saugiau miegoti, taip jis apsaugomas nuo pabudimo ne laiku. Tai vėlgi gali sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo riziką.

Kai kurie vaikai dėl užsitęsusio gimdymo, dėl skatinamųjų vaistų, duotų mamai gimdymo metu, taip pat gimę po cezario pjūvio pirmas savaites gali būti sudirgę, neramūs, dažniau pabusti, jų nevalingi rankų ir kojų judesiai gali trukdyti  miegoti. Tokius vaikus pirmas kelias savaites gali reikėti vystyti, nes rankytės ir kojytės jų tiesiog neklauso, o nevalingai judėdamos gali mažylį net išgąsdinti. Tokiu atveju, kad ir kaip būtų keista, vystymas veikia it raminamieji vaistai. Tyrimais įrodyta, kad suvystyti kūdikiai ramiau ir ilgiau sapnuoja. Tačiau atkreipiame dėmesį – ne visi kūdikiai mėgsta būti suvystyti, todėl gana greitai patys išsivynioja. Sulaukę antro mėnesio mažyliai ima daugiau judėti net ir miegodami. Kadangi vystyklai varžo jų judesius, vaikai gali kaip tik dėl to dažniau pabusti.

Vynioti, bet ne vystyti

Jei mažyliui karšta, jeigu jis labai aktyvus ir nervinasi, negalėdamas judinti rankyčių, reikėtų į pagalbą pasitelkti blaivų protą ir nekreipti dėmesio į teorijas. Na, bet jei jau nuspręsite vaikelį suvystyti, nepamirškite, kad taisyklingai suvystytas kūdikis neturi būti pernelyg suveržtas – vystyklas turi tik nuraminti jo refleksinius judesius, o ne visiškai supančioti rankytes ir kojytes. Pažiūrėkite, ar nėra nemaloniai spaudžiančių raukšlių. Patikrinkite, kad audinio kraštas nebūtų aukštai iškilęs virš kūdikio kaklo, nevaržytų jo galvos judesių ir netrukdytų kvėpuoti. Šiandien mažieji vystomi taip, kad galėtų į burnytę įsikišti rankas, t.y. dažniausiai suvystomos tik kojytės. Jaukumo ir nusiraminimo gali suteikti lengvas suvyniojimas – “lizdelio” imitacija, kuri primena mažylio ribotą erdvę mamos įsčiose ir padeda ramiai miegoti. Tik nereikėtų suvynioti ir galvytės, nes tai nesaugu. Ir dar – kūdikį vystyti reikėtų tik į natūralaus pluošto minkštus audinius, pavyzdžiui, vilnonius, medvilninius, nes sintetiniai nepraleidžia oro ir mažyliai gali perkaisti.

Migdykite mažylį ant nugaros

Ir, žinoma, ant kieto paviršiaus. Pasak specialistų, tai ypač svarbu. Būtent migdymas ant nugaros pripažįstamas kaip tinkamiausias ir saugiausias kūdikių migdymo būdas. “O kas, jeigu vaikutis atpils?” – dažniausiai pasigirstantis klausimas. O ar jūs matėte, kaip kūdikis miega paguldytas ant nugaros? Turbūt pastebėjote, kad mažieji visuomet pasuka galvą į vieną ar kitą šoną. Tad jei ir netikėtai atpiltų, pienukas ištekėtų per lūpų kamputį. Jeigu naujagimis bus guldomas ant šono, jis gali parvirsti ant pilvuko. Pirmus mėnesius mažieji dar nesugeba patys atsiversi atgal, todėl atpylęs gali uždusti.

Be to, niekada nereikėtų palikti bet kokio amžiaus miegančio kūdikio ar mažo vaiko be priežiūros.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...