Šių metų Nobelio literatūros premijos laureatu tapęs Patrickas Modiano nemėgsta interviu, tačiau pats aprašė savo gyvenimą autobiografinėje knygoje.
Renata Baltrušaitytė
Rašytojas Patrickas Modiano taip nemėgsta būti viešumoje, kad netgi atsisakė pasiūlymo tapti Prancūzų akademijos, elitinės nacionalinės literatūros organizacijos, 1635 m. įsteigtos paties kardinolo de Richelieu, nariu. Pagal Prancūzų akademijos įstatus jai vienu metu tegali priklausyti ne daugiau kaip keturios dešimtys prancūziškai kuriančių autorių, o tai, turint omenyje šios kalbos vartojimo arealą, išties mažai.
Prancūzų akademijai per jos beveik keturių šimtmečių istoriją yra priklausę Pierre’as Corneille’is, Jeanas Racine’as, Voltaire’as, Chateaubriand’as, Victoras Hugo, Henri Bergsonas ir daugelis kitų pasaulinę literatūrą bent priešokiais studijavusiems pažįstamų pavardžių. Nors dabarties rašytojai nevengia Prancūzų akademijos patraukti per dantį dėl pernelyg jau kruopščiai saugomo konservatyvumo, kartu negali paneigti, kad būtent tasai kruopštumas leido jai tiek laiko išlikti vienai prestižiškiausių pasaulio rašytojų organizacijų.
Naktiniai pasivaikščiojimai
Tik štai P.Modiano išskirtinis Prancūzų akademijos, 1972-aisiais skyrusios jam Didįjį prizą už romaną „Bulvarų žiedas“, elitiškumas anaiptol nepapirko. Naujasis Nobelio literatūros premijos laureatas itin retais atvejais sutinka duoti interviu, ir, kaip su švelnia ironija pabrėžia prancūzų žiniasklaida, tik žmonai Dominique Zehrfuss, vadinamai neoficialia rašytojo viešųjų ryšių atstove, sutikus. Maža to, pasivaikščioti po gimtąjį Paryžių rašytojas eina tik naktį, ir dar užsimaukšlinęs juodus akinius!
Paryžius, žinoma, tamsiu paros metu yra gerai apšviestas miestas, tačiau toks pabrėžtinas detalių paradoksalumas veikiau primena kolegų kerštą atsiskyrėliui, nei realią tikrovę. Juolab čia pat juodu ant balto teigiama, kad pirmoji žinia apie Nobelio premiją P.Modiano pasiekė būtent einant miesto gatve.
„Buvau gatvėje, kai dukra man apie tai pranešė. Visai nelaukiau. Tai mane labai sujaudino, tuo labiau kad mano anūkas yra švedas. Tai mane dar labiau sugraudino. Tikrai nesitikėjau, kad galėčiau gauti šią premiją“, – Nobelio premijos organizacijos atstovams teigė ką tik patvirtintas laureatas.
Išskirtinį apdovanojimą jis žadėjo skirti savo anūkui, nes Nobelio premija atkeliavusi iš jo šalies. Ir teigė būtinai atvyksiantis į iškilmingą premijos teikimo ceremoniją Stokholme gruodžio mėnesį.