Valstybinė siena
Lietuvos užsienio reikalų ministerija tvirtina, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Muitinės departamentas rengiasi supaprastintai gyventojų kelionių tvarkai pasienyje su Baltarusija.
“Išlieka visos kontrolės priemonės. Šis susitarimas supaprastina asmenų, o ne prekių judėjimą per sieną. Išlieka normatyvai, kiek galima vežtis vienų ar kitų prekių”, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė URM Konsulinio departamento direktorius Vytas Pinkus, komentuodamas trečiadienį pasirašytą susitarimą.
Dalis ekspertų nuogąstauja, kad naujoji tvarka, kuri įsigalios susitarimą ratifikavus parlamentams, gali apsunkinti akcizo mokesčių surinkimą.
“Kalbant apie papildomus apribojimus, jei tai susiję su prekių judėjimu, tuos klausimus turėtumėt užduoti Muitinės departamentui. (…) Aš žinau, kad visos tarnybos ruošiasi šito susitarimo įgyvendinimui”, – teigė URM atstovas.
Diplomatas negalėjo įvardyti tikslaus termino, kada sutartis bus pateikta įstatymų leidėjams. “Kada pasieks Seimą, nesiryžtu sakyti”, – sakė V.Pinkus.
URM atstovas priminė, jog Lenkija panašų susitarimą pasirašė vasarį, o Latvija – rugpjūtį, tačiau šios sutartys dar nėra ratifikuotos.
“Šie metai – tikrai per trumpas laikotarpis”, – konstatavo V.Pinkus.
Papildomų Vidaus reikalų ministerijos ir URM pokalbių, anot jo, reikės ir tiksliai nustatant pagrindus bei kriterijus, kuriais remiantis bus išduodami supaprastinto judėjimo per sieną leidimai.
“Sąvoka “turintys pagrįstų ekonominių ir kultūrinių priežasčių” yra gana plati. Po šito susitarimo pasirašymo, jo įgyvendinimo aspektus turėtų suderinti abiejų valstybių institucijos, mūsų atveju pirmiausia už susitarimo įsigaliojimą atsakinga VRM”, – sakė diplomatas.
Tačiau jis pažymėjo, kad diskutuodamos dėl susitarimo institucijos laikėsi nuostatos, jog tokie leidimai turėtų būti išduodami “platesniam žmonių ratui”.
Minske pasirašytas susitarimas leistų iki 50 kilometrų nuo sienos gyvenantiems žmonėms sieną kirsti be vizų, o su specialiais leidimais.
Leidimus, anot diplomato, galės gauti visi į nustatytus pasienio ruožus patenkantys ir bent metus vienoje vietoje gyvenantys žmonės. Leidimai, galiojantys iki 5 metų, kainuos 20 eurų, tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikams, moksleiviams, dieninių skyrių studentams ir asmenims, vyresniems nei 60, metų jie bus išduodami nemokamai.
Pasienio zonoje Lietuvoje gyvena apie 800 tūkst. žmonių, tarp jų – Vilniaus, Druskininkų, Ignalinos, Lazdijų, Šalčininkų, Švenčionių, Švenčionėlių, Visagino ir Zarasų gyventojai. Baltarusijoje supaprastinto sienos kirtimo režimo leidimų gali siekti 600 tūkst. gyventojų, o į pasienio zoną patenka Gardinas, Lyda, Astravas, Ašmena ir Breslauja. Gyventojai galėtų vykti per 15 pasienio postų.
+370 5 2058512 begin_of_the_skype_highlighting +370 5 2058512