Diplomatija
Saugumo ekspertų “Sniego susitikime” dalyvaujanti JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland davė interviu BNS. Diplomatus dažnai sunku suprasti, nes jie mėgsta kalbėti tarp eilučių, todėl pateikiame 5 “išgrynintus” vienos aukščiausių JAV diplomatijos pareigūnių teiginius:
1. Lietuva neturėtų, ko skųstis.
Atsakydama į klausimą apie būsimą NATO viršūnių susitikimą ir kaip tai dar sustiprins Baltijos valstybių saugumą, V.Nuland pareiškė, kad JAV laikosi ankstesniame NATO viršūnių susitikime Velse duotų pažadų ir išvardino įgyvendintus darbus, tarp jų – rotuojamų 150 amerikiečių karių.
2. Kitos NATO šalys turėtų taip pat aktyviau įsitraukti į Baltijos šalių saugumo užtikrinimą.
Šalių NATO rytiniame pakraštyje taip pat prašome pagalvoti, kuo jos gali prisidėti prie situacijos Pietuose.
“Klausiame, ar gali prisidėti dar vienas sąjungininkas su reguliariomis rotacijomis, ir kaip galime sujungti šias kuopas, kad bendras rezultatas būtų pajėgų batalionas bet kuriuo konkrečiu metu”, – BNS teigė diplomatė.
3. Lietuva ir kitos Baltijos bei Rytų Europos valstybės neturėtų galvoti vien tik apie save.
JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja priminė naujosioms NATO valstybėms, kad saugumo iššūkių netrūksta ir kitose pasaulio vietose. “Šalių NATO rytiniame pakraštyje taip pat prašome pagalvoti, kuo jos gali prisidėti prie situacijos Pietuose”, – teigė ji, turėdama omeny tiek įvykius Sirijoje, tiek pabėgėlių krizę.
Diplomatė taip pat paminėjo, kad “svarbu ne tik tai, kad amerikiečiai ateitų ginti Lietuvos, bet ir tai, kuo Lietuva prisideda prie visų mūsų saugumo.”
4. Rusija – sustabdyta.
Pasak V.Nuland, Vašingtonas tiki, kad po Krymo okupacijos sugebėjo atgrasyti Maskvą nuo naujų avantiūrų Rytų Europoje, o dėl Sirijos – tarp Rusijos ir JAV vyksta dialogas diplomatijos vadovų lygmenyje, bet kol kas nieko kažko naujo.
5. Ukrainos likimas – daug klaustukų.
JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja, kalbėdama apie padėtį Ukrainoje ir Minsko susitarimus pažymėjo, kad net pirminiai susitarimų punktai, nuo kurių reiktų pradėti taikos procesą, neįgyvendinti, todėl “visi turime dirbti”.
Interviu skaitykite čia