2010 Gruodžio 28

ikimokyklinės įstaigos

Taryba gali papūsti prieš vėją!

veidas.lt

"Veido" archyvas

Kiekvienai ikimokyklinio ugdymo įstaigai vadovauja direktorius ar direktorė, kuri išrenkama konkurso būdu ir skiriama remiantis darželio steigėjos administracijos direktoriaus įsakymu. Ir nors darželio direktorė yra formali ikimokyklinio ugdymo įstaigos vadovė, nereikėtų nuvertinti ir darželio savivaldos, kurią sudaro darželio taryba, tėvų visuotinis susirinkimas ir grupės tėvų taryba.

Lyginis ar nelyginis skaičius

Bene svarbiausia darželio savivaldos institucija – vaikų darželio taryba, kurios įsteigimas nuo direktorės norų ar valios priklausyti negali. Tai privaloma ikimokyklinio ugdymo savivaldos institucija, sudaroma lygiomis dalimis iš tėvų ir darbuotojų atstovų. Taigi jeigu bus nuspręsta, kad tarybą turi sudaryti, pavyzdžiui, dešimt narių, penki iš jų turės būti tėvai ir penki darželio darbuotojai. Kartais tėvai to nežino, o vadovai sąmoningai “netyčia” nutyli, ir tėvų į tarybą išrenkama mažiau nei darželio darbuotojų.

Tačiau to nesiūlytume praleisti pro pirštus, nes negali žinoti, kurioje situacijoje pritrūks to vieno vienintelio jūsų balso. Juk darželio darbuotojai kartais gali ir pabijoti pritarti vienam ar kitam sprendimui. Tėvus į darželio tarybą pasiūlo visuotinis tėvų susirinkimas (kurį inicijuoti gali ir patys tėvai), o įstaigos atstovus – darželio darbuotojų susirinkimas.

Pirmininkas renkamas tarybos susirinkime. Rekomenduotina, kad jis būtų tėvų atstovas. Mat priimant sprendimus ir balsavimo metu balsams pasiskirsčius po lygiai, pirmininko balsas galėtų būti lemiamas. Visi kiti tarybos nariai, kaip, beje, ir pats pirmininkas, turi po vieną balsą. Darželio direktorė nei priklausyti, nei vadovauti šiai savivaldos institucijai negali. Ji tik gali, nors tikrai neprivaloma, būti kviečiama į tarybos posėdžius. Į juos pakviesti vertėtų ir grupių tarybos pirmininkus. Šie balsuoti negalėtų, bet išdėstyti savo grupės reikalus – visada. O ir po to nebūtų vadinamojo sugedusio telefono, kai netiksliai perduodama informacija dėl taryboje priimtų sprendimų.

Be tarybos – nė iš vietos

Kaip ir kitos institucijos, ši taip pat turi savo nuostatus, kuriuose numatytos jos funkcijos. Darželio tarybos funkcijos paprastai būna apibrėžtos įstaigos nuostatuose, tačiau jūs turite visas teises ir galimybes pasirengti jums labiausiai priimtinus (svarbu tik, kad šie neprasilenktų su teisės aktais ir sveika nuovoka). Pavyzdžiui, galite nuspręsti, ar darželio taryba bus renkama trejiems, ar dvejiems metams; kas daroma, jei balsuojant balsai pasiskirsto po lygiai – tarkime, lemiamu balsu pripažįstamas pirmininko balsas; tarybos posėdis vadinamas teisėtu, jei jame dalyvauja 2/3 narių. Jei dar tik kuriate naują tarybą ir jums nuostatų kūrimas atrodo labai sudėtingas dalykas, nesigąsdinkite – tokių nuostatų pilnas visagalis internetas. Tik aklai jų nenusirašykite – ne visada jie gali būti teisingi ar jums priimtini.

Remdamasi nuostatais taryba svarsto visus aktualius bendruomenės klausimus (kurie neįteisinti teisės aktais), pavyzdžiui, dėl biudžeto paskirstymo, įstaigos darbo laiko, saugių darbo, vaikų ugdymo sąlygų sudarymo, įstaigos darbo tobulinimo ir kt. Ir nors darželio direktorė – formali įstaigos vadovė, priimdama sprendimus dėl esminių klausimų privalo tartis su taryba. O ši, pritardama arba ne direktorės pateiktiems siūlymams, taip pat turėtų remtis protingumo principu. Juk viena, kai taryba nepritaria ugdymo lėšų panaudojimui naujiems baldams, skirtiems direktorės kabinetui, pirkti, nes senieji jau nemadingi, o visai kas kita, kai taryba nepritaria sulūžusių lovų vaikų miegamuosiuose keitimui, nors tai prieštarauja higienos normoms. Baimintis, kad galite taryboje nesutarti, kas yra protingumo principas, tiesiog nėra pagrindo. Dažniausiai tokių klausimų neiškyla. Juk ir tėvų, ir darbuotojų tikslas vienas – vaikų sveikata ir gėrovė. Jei direktorė nepaklūsta tarybos sprendimams, taryba visada gali kreiptis į darželio steigėją, pavyzdžiui, vilniečiai į Vilniaus miesto savivaldybę, šis padės išspręsti konfliktinę situaciją.

Keisti! Misija: įmanoma

Jei dėl vieno ar kito klausimo taryba balsuotų priešingai nei mano darželio direktorė, šiai nebeliks nieko kito, kaip tik paklusti tarybos sprendimui. Pavyzdžiui, darželio grupių darbo laikas yra nuo 8 iki 17 val. O taryba, daugeliui darželinukų tėvų pageidaujant, nusprendžia, kad šį darbo laiką reikia pratęsti bent pusvalandžiu, nes tai dažniausiai sutampa su tėvų darbo laiku ir šie nespėja atvykti paimti savo atžalos. Vaikai labai nenoriai tam pusvalandžiui keliauja į prailgintą grupę, o iš pačių tėvų atimama galimybė sužinoti, kaip praėjo mažylių diena, nes pagrindinės auklėtojos jie tiesiog nesutinka. Tereikia visai nedaug – susidėlioti prioritetus, kaip kitaip paskirstyti pinigus (sumažinti ne pirmo būtinumo išlaidas ir pridėti auklėtojų atlyginimams). Tėvams pageidaujant, taryba gali nuspręsti, kad nemiegantiems pietų miego vyresniems darželinukams (patiems mažiausiems miegelis labai svarbus ir būtinas) iš nemiegančiųjų tėvų pinigų oficialiai būtų samdomas pedagoginę kvalifikaciją dirbti su ikimokyklinukais turintis žmogus, kuris pietų miego metu prižiūrėtų visus darželio nemiegiukus, pavyzdžiui, salėje.

Beje, darželio tarybos susirinkimai privalo būti įtraukiami į protokolą, o su priimtais nutarimais turi teisę susipažinti ne tik tarybos nariai, bet ir visi darželinukų tėvai bei darželio darbuotojai. Bent kartą per metus jie turėtų būti supažindinami ir su metine veiklos ataskaita per visuotinį tėvų susirinkimą.

Net jei jūs ir nepriklausote tarybai, bet jums ne vis tiek, kas vyksta įstaigoje, kurioje dienas leidžia jūsų pipiras, nebijokite į ją kreiptis su savais pasiūlymais! Taryba privalo ne tik jus išklausyti, bet svarstyti jūsų keliamus klausimus ir spręsti problemas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...