Taupymas
Bandydami užlopyti kiaurą valstybės biudžetą, politikai nusitaikė jau ir į sunkiai sergančius žmones. Nuo liepos mėnesio net 25 proc. ligonių, kurie kreipėsi tikėdamiesi gauti papildomų pinigų slaugai arba priežiūrai, jų nebegavo.
Šiemet kyla ne tik pensininkų, bet jau ir neįgaliųjų bei sunkiai sergančių ligonių nepasitenkinimo banga. Mat politikai davė nurodymą, kad ir šioje srityje derėtų įjungti taupymo režimą.
Paaiškėjo, kad pastarąjį pusmetį visus ligonius, kuriems pagal gydytojų užpildytus dokumentus nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, nuožmiai tikrina Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) sudarytos komisijos. Tikslas esąs įsitikinti, ar žmogaus iš tiesų negali judėti, dirbti ir savarankiškai tvarkytis asmeninio bei socialinio gyvenimo. Šios tarnybos specialistai neperspėję užsuka į namus ir pas tuos žmones, kuriems buvo pripažinta, kad yra reikalinga priežiūra (pagalba), transporto ar automobilio pritaikymo neįgaliajam išlaidų kompensavimas.
Nors niekam ne paslaptis, kad norint gauti didesnį nedarbingumo lygį arba specialiųjų poreikių išmokas ligų diagnozės buvo klastojamos jau seniai, tačiau neaišku, kodėl žmonių, bandančių prisidurti porą šimtų litų vaistams, medžioklė prasidėjo tik dabar. Beje, gaudant piktnaudžiautojus nuskriaudžiami ir tūkstančiai tikrai sunkių ligonių bei neįgalių žmonių.
Valdininkų argumentas, kad išsiaiškinus visus piktnaudžiavimo atvejus daugiau pinigų teks tiems, kuriems iš tikrųjų jų reikia, neįtikina, nes stengiamasi sutaupyti bet kokia kaina, o ir išmokos niekam nepadidėja.
Čia svarbu atkreipti dėmesį, kad sunkmečiu padaugėjo žmonių, norinčių gauti specialiųjų poreikių išmokas. Nuo liepos mėnesio iki dabar, tikėdamiesi gauti papildomą išmoką, į NDNT kreipėsi daugiau kaip 13 tūkst. vien tik pensinio amžiaus žmonių. Tad norint, kad sumažėtų gaunančiųjų išmokas, pradėta griežčiau atsižvelgti į kriterijus nustatant nedarbingumo lygį ir specialiuosius poreikius. Be to, anksčiau buvo galima gauti ne tik pinigus už slaugą ar priežiūrą (pagalbą), bet ir transporto išlaidų kompensaciją, neįgaliesiems skirtą automobilį. Dabar nustatomas tik vienas specialusis poreikis. Ir tik išimtiniais atvejais žmogui, kuriam reikalinga priežiūra, dar gali būti skirta pinigų specialiam automobiliui įsigyti.
Šaukė lyg ant nusikaltėlės
Kadangi duota komanda žūtbūt sumažinti biudžeto išlaidas, nesvarbu, kad ir sunkiai sergančiųjų sąskaita, išmokos dažnai nubraukiamos neįsigilinant į konkrečius atvejus – svarbi tik formali ligos diagnozė, aprašyta gydytojų išvadose.
Štai prieš porą savaičių svečių iš NDNT Tauragės teritorinio skyriaus sulaukė Ariogaloje gyvenanti ponia Zofija M. 71 metų moteris serga bronchų astma, cukriniu diabetu, ją vargina širdies ir inkstų nepakankamumas, dvi stuburo išvaržos. Tad ponia Zofija negali pati nueiti į parduotuvę, nuvykti pas gydytojus, net lovos nepasikloja neuždususi.
Prieš trejus metus specialistai pripažino, kad ji turi specialiųjų poreikių ir jai reikalinga priežiūra (pagalba). Per tuos metus visos ligos paūmėjo ir dar prisidėjo trys naujos, tačiau dabar buvo nuspręsta, kad moteris pati gali savimi pasirūpinti, tad papildomi maždaug 180 Lt jai nepriklauso. Tą per keturias minutes nustatė trys komisijos nariai, tik užėję į ponios Zofijos butą ir pamatę, kad ji gyvena viena. Be to, tvarkingai.
“Man neleido nė žodžio ištarti, nieko nepaklausė apie ligą. NDNT Tauragės teritorinio skyriaus vedėjas Vytautas Stankūnas tik šaukė lyg ant kokios nusikaltėlės, kad dėl tokių neva sunkių ligonių kaip aš jie turi gaišti laiką. O kad man kambarius dukra sutvarko, maisto nuperka sesers vyras – nepasidomėjo. Kiekvieną kartą važiuodama pas gydytoją prašau, kad kas nors nuvežtų, nes pati tik į kiemą pajėgiu išeiti. Jaučiuosi prasikaltusi dėl to, kad sergu”, – dėl šiurkštaus komisijos elgesio susigraudinusi pasakojo ponia Zofija.
Pagal pulsą nustatė, kad slauga nereikalinga
NDNT direktoriaus pavaduotojas Alvydas Vitkauskas bando įrodinėti, kad specialieji poreikiai nustatomi pagal specialią savarankiškumo lentelę. Išsiaiškinus bendrą ligonio sveikatos būklę, savijautą, mobilumą, ar jis sugeba pats pavalgyti ir pasigaminti maisto, pasirūpinti higiena, ir skiriama arba ne specialiųjų poreikių išmoka. Atvykę pas ligonį NDNT komisijos nariai pagal šį klausimyną ir turėtų patikrinti, ar žmogui tikrai priklauso papildomi pinigai.
“Tie ligoniai, kurie iš tikrųjų turi rimtų sveikatos sutrikimų, nebijo jokių komisijų, nes mes išmokų nenubraukiame vien tam, kad atimtume pinigus”, – tvirtina NDNT direktoriaus pavaduotojas.
Tačiau išgirdus kito pašnekovo Kastyčio B. iš Ariogalos istoriją susidaro kitoks įspūdis. Vyras savo tėčio vieno negali palikti nė akimirkai. Kadangi aštuoniasdešimtmečio senolio širdis funkcionuoja vos 10 proc., ji neaprūpina smegenų deguonimi. Tad jis iš lovos atsikelia tik kitų padedamas, dažnai net puodelio rankoje nenulaiko ir nebepataiko šaukšto su maistu į burną. Be to, jam visą parą reikalingos sauskelnės. Tačiau prieš mėnesį atvykusi NDNT komisija nusprendė, kad pono Kastyčio tėčiui nepriklauso pinigai už slaugą, nes slaugyti jo esą nereikia.
“Tuo metu, kai atėjo komisija, tėtis sėdėjo ant fotelio. Tą dieną jis jautėsi geriau, todėl paklaustas, kuo skundžiasi, atsakė, kad šlubuoja tik širdis. Specialistai iš komisijos patikrino jo pulsą ir išėjo. Man neuždavė nė vieno klausimo, nors tėtis nepajėgė pats atsistoti, buvo su sauskelnėmis”, – prisimena Kastytis, vėliau Tauragės skyriaus komisijos sprendimą apskundęs NDNT direktoriui.
Ir tai toli gražu ne pavienės istorijos – tokių atvejų tūkstančiai. Šiais metais NDNT jau sulaukė 3400 skundų dėl neteisingai nubrauktų specialiųjų poreikių išmokų ir darbingumo lygio nustatymo. O kiek dar tūkstančių žmonių pasityčiojimo ir neteisybės piliulę nuryja ir jokių skundų nerašo?
Į socialinę aplinką neatsižvelgiama
A.Vitkauskas vis tiek jaučiasi teisus ir formaliai aiškina, kad specialiųjų poreikių išmoka nėra papildoma pensija. “Daug kas buvo pripratę iš šių pinigų susimokėti šildymo išlaidas, pirkti už juos maisto produktų. Tačiau tai pinigai, skirti ligonių daliai palengvinti, todėl jų gavimas negali būti masinis reiškinys”, – aiškina NDNT direktoriaus pavaduotojas ir priduria, kad tikrindamos ligonius komisijos esą nustačiusios nemažai atvejų, kai, pavyzdžiui, pagal dokumentus žmogus lyg ir neturėtų pakilti iš lovos, bet tikrintojus jis pasitinka išėjęs iš tvarto, kuriame šėrė gyvulius. “Arba paklaustas, kas jam gamina maistą, atsako, kad pats išsivirė. Vadinasi, toks žmogus gali pats savimi pasirūpinti”, – neabejoja A.Vitkauskas.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių skyriaus vedėjos Eglės Čaplikienės, taip atsitinka todėl, kad gydytojai ne visuomet atidžiai pildo siuntimus į NDNT, kartais klaidingai nurodoma informacija. “Žinoma atvejų, kai į NDNT patekdavo piliečių dokumentai su neegzistuojančiomis diagnozėmis, todėl nebuvo įmanoma tiksliai nustatyti darbingumo lygio. Dėl tokio piktnaudžiavimo NDNT kreipėsi į prokuratūrą, buvo iškelta byla, vyko teisminiai procesai”, – prisimena E.Čaplikienė.
Zigmantas Jančauskis, Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas, sutinka, kad tvarką reikėjo griežtinti, tačiau jam atrodo neteisinga, kai tai daroma tik dėl to, kad valstybėje trūksta pinigų. “Akivaizdu, kad taupoma žmonių sąskaita.
Juk reikia atsižvelgti ne tik į ligą, kuri nurodyta gydytojų išvadose, bet ir į žmogaus socialinę aplinką. Pavyzdžiui, rateliuose sėdinčiam žmogui, gyvenančiam mieste, kur infrastruktūra leidžia judėti, lengviau negu tam, kuris gyvena kaime ir iki parduotuvės jam reikia važiuoti kelis kilometrus, o ten nekursuoja neįgaliesiems pritaikyti autobusai. O šiuo metu svarbios tik gydytojų išvados, nurodytos dokumentuose”, – apibendrina Z.Jančauskis.
Taigi kiek žmonių, tiek nuomonių. Bet neteisybės tikrai daug. Daug neteisybės būta, kai sveikiems žmonėms būdavo skiriama invalidumo grupė ar gerai besijaučiančiam pensininkui pridedama dar ir lėšų sauskelnėms įsigyti, tačiau dabar, išmokas atiminėjant ir iš simuliantų, ir iš tikrai sunkių ligonių bei neįgaliųjų, neteisybės dar daugiau. Ir visa tai lemia kelių kontrolierių abejingumas, išankstinis nusistatymas ir netgi nežmoniškumas.
Nesuprantu ir iš kur tokių individų atsiranda, kurie ateina ir iš oro nustato ar tu veiksnus, ar nesi veiksnus? Ne politikams tai nustatinėti. Tai turi nustatinėti kvalifikuoti medikai ir psichologai tuo nevienerius metus užsiiminėjantys ir tikrai ne iš akies atėjus ir pasakius, kad tau viskas gerai, nors akivaizdu, kad tikrai ne viskas gerai.
Dabar jau pradedu suprasti iš kur atsiranda noras palikti Lietuvą ir jis tikrai atsiranda ne dėl pinigų stygiaus, o dėl paprasčiausio nežmoniškumo.
o Taurages neigalumo nustatymo komisija zino, kaip isgrezti pinigus is neigaliuju, o jei ne-negausi grupes
komisija, su ligoniais, kurie atvažiuoja, išvarginti ligų, nustatyti neįgalumą,elgiasi kaip su gyvuliais.už pačią mažiausią grupę gauni tik 300litu.ir tų gaili sergančiam, belieka tik pasikart.darbo pagal sveikatą nėra, sveikatos nėra,pinigų nėra.
linkiu visiems tikrintojams tureti tokiu problemu su artimiausiais zmonemis,kokias turime mes,gal tada supras del ko zmonems reikalingi papildomi pinigai
kas norit pasveikti nuo letiniu ligu atvaziuokit i taurage , 10 metu sirgau cukriniu diabetu ,o atvaziavus i ndnt ivyko stebuklas,nesergu cd nors vartoju vaistus ir hipertenzine liga ,irgi dingo, valio ,as pasveikau, tai nuostabu,lankykites taurages ndnt ir pasveiksite,sekmes
teisybe cia tikrai daug ka pagydo,sako laisvas,eik dirbti
i komisija kaune eikite drasiai ypac jai i 4 teritor skyriu,sugaisite ne ilgiau kaip 3 min,grupe geriausiu atveju gausite pusei metu,ten sedinti ponia labai vaizduoja viska zinanti,tik nesineskite kompens,vaistu knygeliu
nuvaziavus i taurages ndnt mano tevukui staiga koja ataugo nustojo dusti ir aciu dievui sirdis atistate nors isvadose buvo paskutine stadija del plauciu ir sirdies.paskutinei gydytojos zodziai sokiravo nenoriu ir neduosiu prieziuros
Visus užjaučiu kam reikia eiti į NDNTkomisiją.Aš į ją patekau 2011m, iš karto davė 25 procentus darbingumą ,po pusės metų jau 30 procentų nes pradėjau sveikti ,nors jau pradėjau su vaikkštynę vaikščioti, iškart nereikėjo, o dar po kelių metų dar daugiau pasveikau nes visai sunkiai judu ir su vakštynę o procentas dar padidėjo 45 proc darbingumo, Tai niekaip nesuprantu ką jie mato tuose popieriuose jei nesugeba teisingai atiduoti grupę.Nors kiek gulėjau ligoninėj Kaune ir VIlniuje sakė niekas niekuomt nesikeis.Pas mane kasos nekrozė 95 proc ie sunkus debetas, ir dardaugybe kitų ligų. O pasirodo tik pačiam baisus nuosprendis kad likai neigalus visam laikui nepagydomai, o jiems juokas ima ir rašo darbinga. Geriau nušautų tarp dury ir nereiktų sukt galvos jiems.
Kad juos visus susuktų taip kad net tokios grupės nebutų kurios jie būtu verti. Arba būtų kainos nustatytos kiek mokėti ir jei galėtum nusipirktum.GERAI PAGALVOKIT
Nuvykus į NDNT komisiją nustebau kad staiga pasveikau ataugo organas ir kad galių dirbti,nors visur rašoNEDARBINGA .Ačiū nuostabei komisijai kad taip greit gydo. ŠUNDAKTARIAI, cypsit jūs ne taip mes nuo skausmų ,o nuo prakeikimo nes ten apsilankes nemini geru žodžiu.
SU NEGALIA SVEIKI,O SVEIKI PERKA UZ PINIGUS ,BUNA IR VISAM LAIKUI……KAMERAS KABINETUOSE IR GINU KOMISIJA VIETOJE,PASTOVETU UZ TIKRA NEIGALUIJI,NEREIKETU PINIGAIS UZKLOTI NDNT TARNYBA….!
melskites DIEVO kad tik nereiktu i taurage eiti komisijos isjuoke zmones laiko visus sveikais ten dirba ne zmones o zverys truksta zodziu apie tas daktares kurios prieme Hipokrato priesaika