Darbo partija
Vilniaus apygardos teismas (VAT) pirmadienį atidėjo Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimą, į posėdį neatvykus keliems advokatams.
Po daugiau nei metų pertraukos ši byla į teismo salę grįžo, kai rugsėjo pradžioje Europos Parlamentas panaikino partijos vadovo europarlamentaro Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę.
Į posėdį pirmadienį dėl sveikatos būklės neatvyko V.Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis, jis buvo išvežtas į ligoninę dėl problemų su stuburu, dėl užimtumo kitose bylose nepasirodė ir buvusios partijos darbuotojos Vitalijos Vonžutaitės gynėjas Arūnas Petrauskas.
Baudžiamojoje byloje kaltinimai be V.Uspaskicho taip pat pateikti Darbo partijos frakcijos Seime seniūnui Vytautui Gapšiui. Jo teisinį imunitetą Seimas yra panaikinęs anksčiau.
Į teisiamųjų suolą taip pat grįžo buvusios partijos darbuotojos V.Vonžutaitė ir Marina Liutkevičienė.
Kitas teismo posėdis dėl advokatų užimtumo turėtų įvykti tik gruodžio 22-ąją.
Taip pat VAT nusprendė, kad nuo kitų metų sausio iki liepos beveik kiekvieną ketvirtadienį bus rengiami DP bylos posėdžiai.
Po posėdžio DP lyderis žurnalistams tvirtino neatsisakantis savo pozicijos, kad byla yra sufabrikuota.
“Kaltinimai sufabrikuoti. Maža to, aš dar kelsiu šitą klausimą Europos Parlamente, nes kaltinamajame akte nebuvo nė vieno žodžio, kad aš organizavau (nusikalstamą – BNS) grupę ir jai vadovavau, ten nusiųstas melas, kad aš vadovavau ir organizavau. Ir dar pora momentų, kad aš sukūriau deklaraciją ir ją pasirašiau. Tokių dalykų nėra. Ten buvo nusiųsta melaginga informacija, ir aš pabandysiu atkreipti Žmogaus teisių komiteto dėmesį, kad Lietuvos teisinė institucija siunčia melagingą informaciją Europos Parlamentui”, – kalbėjo. V.Uspaskichas.
Jis tvirtino, kad melagingos informacijos siuntimą suorganizavo “prokuroras ir politikai, oponentai”. Pasak kaltinamojo, tai dalis socialdemokratų ir konservatorių.
Jis teigė dalyvausiantis kitais metais vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, tačiau pridūrė pats ketinantis atsisakyti kandidatui suteikiamos teisinės neliečiamybės.
“Pažadu jums, kad, kada registruosiuos, paprašysiu pats, kad man tą neliečiamybę nuimtų (…) Jeigu aš pats prašysiu, tai tik pusės dienos reikalas”, – kalbėjo V.Uspaskichas.
Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas kalbėjo, kad šiai bylai senatis sueina 2014-aisiais.
Paklaustas apie artėjančius savivaldos rinkimus ir galimą jų įtaką procesui, teisėsaugininkas teigė, jog kandidatai įgyja teisinę neliečiamybę, ir procesas, jei kas nors iš kaltinamųjų jais taptų, negalėtų vykti, kol nebus gautas Vyriausiosios rinkimų komisijos sutikimas.
Sunkiausias iš nusikaltimų, kuriais kaltinamas V.Uspaskichas – apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 4 metų.
“Darbiečių” lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju daugiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje.