2017 Birželio 01

Tėvai vis labiau įsitraukia į vaikų auginimo veiklą

veidas.lt

3 klausimai apie galimybes derinti karjerą bei tėvystę socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui

– Artėjant Tėvo dienai norime paklausti, kaip mūsų šalyje kinta tėvystės atostogų einančių tėčių skaičius ir ką ši statistika liudija?

– Žvelgiant į „Sodros“ duomenis akivaizdu, kad Lietuvoje tėvai vis labiau įsitraukia į vaikų auginimo veiklą. 2009 m. vaiko priežiūros išmokas gavo 7,2 proc. (3,3 tūkst.) vyrų, o 2016 m. šis skaičius išaugo iki 21,7 proc. (8,9 tūkst.).

Svarbu ir tai, kad pirmąjį vaiko auginimo mėnesį vis dažniau tėveliai pasirenka būti su šeima ir kreipiasi gauti tėvystės pašalpas. 2006 m., kai buvo įteisinta tėvystės socialinio draudimo išmoka, tokias išmokas gavo 3 tūkst. vyrų, o 2016 m. šis skaičius išaugo iki 16,3 tūkst. vyrų.

– Ar įmanoma suderinti tėvystės atostogas ir karjerą? Kokių naujovių numatoma naujajame Darbo kodekse?

– Matome, jog tėveliams tikrai rūpi galimybės pasinaudoti tėvystės atostogomis bei lanksčiomis darbo formomis, todėl tėvelių laukianti gera žinia yra ta, kad naujajame Darbo kodekse sudaryta galimybė lanksčiau pasinaudoti tėvystės atostogomis bei dirbti ne visą darbo laiką, dirbti nuotoliniu būdu ir individualiu ar lanksčiu darbo laiko režimu.

Kaip žinome, šiuo metu tėvystės atostogos suteikiamos nuo kūdikio gimimo, iki jam sukaks vienas mėnuo, tačiau naujajame Darbo kodekse numatyta, kad vieno mėnesio tėvystės atostogos suteikiamos bet kuriuo laiku nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukaks trys mėnesiai, o komplikuoto gimdymo atveju arba gimus dviem ir daugiau vaikų – nuo vaiko gimimo, iki vaikui sukaks šeši mėnesiai. Tokio lankstumo pageidavo ir ankstukų tėveliai, nes dažnai vaikutis, gimęs per anksti, kurį laiką paliekamas ligoninėje, o mamytei tėvelio pagalbos prireikia jau parsivežus jį namo.

Jūs pats esate penkių vaikų tėvas, o kartu – ministras. Kaip paskirstote savo laiką šeimai ir karjerai ir ar lengva suderinti darbą su vaikų auginimu?

– Aš stengiuosi derinti ir kuo toliau, tuo labiau reikia tai daryti. Šeima išgyveno emocinį pokytį man tapus ministru, visi kažkiek susitelkė, tačiau dabar, kai jau visi apsipranta su mano pareigomis, reikia tvarių šeimos ir darbo derinimo sprendimų. Vienas jų – šeimos ritualai, kuriuos mūsų šeima praktikuoja. Kitas – šeimos įsipareigojimai: dalyvavimas šeimų, vyrų, moterų grupėse, reguliarūs poros pokalbiai. Labai svarbu turėti erdves, kuriose reguliariai apmąstome šeimos situaciją, girdime kitų šeimų patirtis ir sunkių situacijų įveikimo būdus.

Dar viena būdas – bendros gyvenimo taisyklės, kurias kartu su vaikais nusistatome ir stengiamės laikytis. Ir paskutinis, turbūt svarbiausias, tačiau ir sunkiausiai man įgyvendinamas – asmeninis laikas su kiekvienu: ir su žmona, ir su vaikais. Stengiuosi imti tėvadienius – auginančiam tiek vaikų priklauso po dvi dienas per mėnesį. Tomis dienomis bent jau mažesniesiems galiu skirti daugiau laiko. Deja, ne visada pavyksta – koks nors svarbus darbinis reikalas kartais „nuneša“ visus planus.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...