Vaiko priežiūros atostogoms Lietuvoje ryžtasi vis daugiau – kas šeštas vyras. Kiti vis dar mieliau prisiima šeimos maitintojo vaidmenį.
“Smalsumas ir noras praleisti daugiau laiko su dukra paskatino išleisti žmoną į darbus, o man pačiam leido atsikvėpti nuo įprastos darbo rinkos”, – apie savo pasiryžimą išmėginti vaiko priežiūros atostogas antraisiais jo gyvenimo metais pasakoja 32 metų statybinės technikos pardavimo vadybininkas Andrius Šilinskas.
Aktyvios tėvystės nepabūgęs ir visuomenėje vyraujantiems stereotipams nepasidavęs vyras dėl savo poelgio nesigaili ir vardija, ką praranda vyrai, taip ir nesuradę laiko savo šeimai: “Negalėčiau pasakyti, kad asmeniniu pavyzdžiu užkrėčiau mano aplinkoje esančius tėčius, tačiau ryšys su vaiku tapo nepalyginti stipresnis: su dukra daug keliavome, lankėme senelius, draugus. Priešingai, nei manoma, mūsų atveju nebuvo prisirišimo prie namų, o susitvarkyti sauskelnes sugebėdavome ir automobilio bagažinėje. Nė kiek nesigailiu tokio savo sprendimo.”
Tėvų, kurie pripažintų, kad vaiko priežiūros atostogoms ryžosi ne dėl finansinio motyvo, o siekdami sudaryti palankesnes sąlygas savo gyvenimo partnerei, kad ši neiškristų iš darbo rinkos, ar dėl stipresnio ryšio su vaiku, mūsų visuomenėje nėra daug.
Kaip pastebi Lygių galimybių plėtros centro ekspertė, projektų vadovė Margarita Jankauskaitė, tuo ir skiriamės nuo Šiaurės kraštų, kuriuose tėvų apsisprendimas auginti vaiką pakaitomis – vienas iš požymių, kad pora lygiateisė, suteikianti vienas kitam vienodas galimybes. Vis dėlto Lietuvoje daugelis šeimų nė nesvarsto tokios galimybės, o vaiką dvejus metus iš eilės augina namie likusi mama.
“Gal ir mane būtų ištikęs panašus likimas, jei ne dvyniai? Manau, tik jų dėka mano vyras toks atsidavęs ir tiek daug padedantis šeimai. Mūsų vaikai vienodai šliejasi tiek prie manęs, tiek prie tėčio”, – džiaugiasi dvynukų Salomėjos ir Liutauro mama Jolita Žvinienė.
Antrąja vaikų mama save vadinantis interjero dizaineris Dainius Žvinys neslepia, kad džiaugsmas auginti dvynukus aplanko ne iš karto, o po daugelio bemiegių naktų.
“Puikiai žinau, ką reiškia nuovargis, nuolatinis laiko neturėjimas ir dėmesys, kurio reikia vaikui. Be galo gera matyti, kaip jie auga ir keičiasi, tačiau tai neatsiejama nuo įtampos ir streso”, – tėvystės pamokomis dalijasi pirmą pusmetį drauge su žmona vaikus auginęs D.Žvinys.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 212014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-21-2014-m