2011 Lapkričio 18

Tinkamai maitintis, judėti, mylėti – ir menas, ir mokslas

veidas.lt


„Sveikame kūne, sveika – siela“ – sakydavo senovės graikai, aktyvūs sveikos gyvensenos puoselėtojai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto MA Šeimos medicinos klinika ir Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegija ėmėsi iniciatyvos suteikti šeimos gydytojams taip trūkstamų praktinių veiksmingos profilaktikos žinių. Šių metų lapkričio 15-16 d. bendrosios praktikos gydytojams jie organizavo pirmąją tokio pobūdžio konferenciją Lietuvoje „Maži žingsniai – dideli pokyčiai“.
Pagrindinė konferencijos lektorė – viešnia iš Šveicarijos, Pasaulio Sveikatos organizacijos sveikatos ugdymo ir ligų profilaktikos ekspertė Dr. Dominique Durrer. Ji yra mitybos ir nutukimo specialistė, Šveicarijos metabolizmo ir nutukimo asociacijos tyrimų grupės narė. D. Durrer pristatė ES šalyse atlikto tyrimo „EUROPRVIEW Patient Study“ apie sveiką gyvenseną duomenis. Paaiškėjo, lietuviai iš 22 ES šalių yra ketvirtoje vietoje nuo galo vertinant kraujo spaudimo lygį: 37,6 proc. tirtų pacientų nustatytas padidėjęs kraujo spaudimas. Geriausiai koreguotas kraujo spaudimas airių, turkų, ispanų, prancūzų, italų ir portugalų.
Nors lietuviai savo mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius vertina prastai, tačiau mūsų šalies piliečių nutukimo indeksas yra vidutinis
Tyrimas parodė, kad pacientai iš savo šeimos gydytojo apie sveikos mitybos formavimo įgūdžius norėtų gauti informaciją lankstukuose, tai nurodė net 30,65 proc. respondentų. Individualios gydytojų konsultacijos šia tema pageidautų 29,78 proc. apklaustųjų. Kiti, savo ruožtu, norėtų grupinių konsultacijų (4,24 proc.) arba kreiptis į sveikos gyvensenos specialistus (7 proc.). Labiausiai Dr. Dominique Durrer konferencijoje dalyvavusius gydytojus nustebino informacija, jog lietuviai labai prastai (prasčiausiai iš 22 ES šalių) vertina savo mitybos įpročius – net 44 proc. apklaustųjų mano, kad maitinasi netinkamai. Geriausiai savo mitybą vertina prancūzai (78 proc.), olandai (68 proc.), ispanai (56 proc.). Be to, mūsiškiai galvoja, kad yra fiziškai mažai aktyvūs, taip atsakė 47 proc. Fiziškai aktyviais save įvardijo norvegai (77 proc.), slovėnai (61 proc.) ir ispanai (59 proc.). Įdomiausia tai, kad nors tautiečiai savo įpročius vertina prastai, tačiau mūsų šalies piliečių nutukimo indeksas yra vidutinis.
Iki šiol kiekvienos žmonių kartos gyvenimo trukmė ilgėjo, dėl neįtikėtinų medicinos mokslo atradimų, gerėjančių gyvenimo sąlygų. Deja, mokslininkai mano, kad mūsų vaikų karta bus pirmoji, kuri gyvens trumpiau nei mūsų karta. Pagrindine priežastimi nurodomas antsvoris ir nutukimas. Nutukimo paplitimas dramatiškai išaugo per pastaruosius keletą dešimtmečių, tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse , tai tapo tarptautine epidemija. Dėl nutukimo gali atsirasti ir pablogėti įvairios sveikatos būklės: išeminė širdies liga, insultas, cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, kaulų ir raumenų skausmai, lėtinis nuovargis, plaučių ir kvėpavimo problemos, komplikacijos chirurginių operacijų ar gimdymo metu. Nutukę žmonės menkiau save vertina, patiria socialinę stigmatizaciją, jiems dažniau pasitaiko traumų, dėl nutukimo jie nepajėgia dalyvauti kai kuriuose įvykiuose. Kyla klausimas: kiek už sveikos gyvensenos principų diegimą pasirengusios mokėti ligonių kasos ir pacientai?
Fizinis aktyvumas, tinkamas mitybos planas (ne dieta) ir relaksacija – tai neišskiriama trijulė, kuri visada egzistavo šalia mūsų, padeda susigrąžinti jaunystę nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus. Kaip rodo pacientų apklausos, šeimos gydytojams trūksta praktinių veiksmingos profilaktikos žinių, asmeninio tikėjimo šių priemonių veiksmingumu. Konferencijos „Maži žingsniai – dideli pokyčiai“ organizatoriai patarė gydytojams – mokytis, bandyti, taikyti.
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertės sveiko gyvenimo receptas
Dr. Dominique Durrer Lietuvos žmonėms patarė: „Valgykite pusę lėkštės daržovių, ketvirtį – baltymų (mėsos arba žuvies) ir ketvirtį lėkštės ryžių arba bulvių, kramtykite maistą apie 20 s., kad pajustumėte malonumą. Atsargiai vartokite saldžius gėrimus, nes smegenys neįvertina jų kaloringumo ir neinformuoja, kad jau gana. Vartokite alyvuogių ir rapsų aliejų, valgykite riešutų, viso grūdo duoną ir įsiklausykite į savo pojūčius (kiek esate alkanas alkio skalėje nuo 0 iki 10) ir nevalgykite, jei nesijaučiate alkanas. Raskite laiko atsipalaiduoti, pabendrauti su draugais ir šeima, mėgaukitės gyvenimu.“
Sėkmingi žmonės turi sėkmingus įpročius
Konferencijoje pranešimą skaitė Aurimas Vietrinas, daugiau kaip 15 metų patirtį turintis motyvuojantis verslo vadybos konsultantas – treneris, lektorius, strateginių ir kūrybinių sesijų moderuotojas, individualaus ir komandinio asmeninio efektyvumo tobulinimo praktikas, ilgą laiką dirbęs Lietuvoje veikiančiose farmacijos kompanijose. A. Vietrinas pateikė įvairių strategijų, kaip gydytojams motyvuoti save ir pacientus pradėti sveikai gyventi, įdomiais pavyzdžiais iliustravo, kokios gi kliūtys žmonėms trukdo siekti užsibrėžtų tikslų, kaip gerai turėti žmogų, kuris įkvėptų ir neleistų nukrypti nuo pasirinkto kurso. „Sėkmingi žmonės turi sėkmingus įpročius ir kiekvienas iš mūsų turime labai individualią strategiją, kaip tuos įgūdžius susiformuoti“, – kalbėjo A. Vietrinas.

1 kg antsvorio riebalų kainuoja 145 eurus per metus
Sveikatingumo centro „Linija“ vadovas biomedicinos mokslų daktaras Aurimas Mačiukas konferencijoje pristatė fizinio aktyvumo praktinius aspektus. „Ar žinojote, kad 1 kg antsvorio riebalų kainuoja 145 eurus per metus?“, – klausė A. Mačiukas. Jis pabrėžė, kad šių dienų žmogus nori geros savijautos, energijos, tačiau linkęs į komfortą ir gyvenimą be fizinių pastangų, mėgsta skaniai ir gausiai pavalgyti. A. Mačiukas pristatė funkcinės treniruotės principus, kuri subalansuoja raumenyną, apsaugo kūną. „Smagu, kad Lietuvoje įvyko konferencija, skirta gydytojams, tai rodo, jog europėjame, nes senosiose ES šalyse jau seniai gydoma judesiu ir mitybos optimizavimu, šeimos gydytojai čia ypač svarbūs“, – po renginio mintimis dalijosi A. Mačiukas.

Šeimos gydytojai būdami arčiausiai paciento gali padaryti didžiausią poveikį jo gyvenimo kokybei
Labiausiai įkvepianti konferencijos lektorė buvo Valdonė Valienė, kuri pati išbandė konferencijoje aptariamus įrodymais pagrįstus metodus, per metus sumažino savo svorį 15 kg. Jos pranešimas „Mažiau valgyk, daugiau judėk, karščiau mylėk“ geriausiai atskleidė sveikos gyvensenos naudą. Lektorė kalbėjo apie tai, jog nutukimas nūdienos pasaulyje plinta kaip epidemija, net įrodyta, kad yra užkrečiamas, o fizinis aktyvumas, tinkamas mitybos planas ir relaksacija – geriausias receptas tobulinant kūno linijas, susigrąžinant jaunystę ir tampant laimingu. „Šeimos gydytojai būdami arčiausiai paciento gali padaryti didžiausią poveikį jo gyvenimo kokybei: padėti jam tapti sveikesniam ir net gi sumažinti valstybės išlaidas sveikatos apsaugai. Tyrimais jau seniai įrodyta, kad investuotas 1 litas į antsvorio sumažinimą sutaupo net 25 litus“, – sakė konferencijos „Maži žingsniai – dideli pokyčiai“ idėjos autorė.

Inga Lebrikaitė

Vitae Litera“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...