2011 Liepos 19

Toli gražu ne viskas Lietuvoje daroma sveiko proto ribose

veidas.lt

“Lietuva, kaip su Kaliningrado sritimi besiribojanti teritorija, iš už kelių dešimčių kilometrų nuo jos sienos esančios šiuolaikiškos atominės elektrinės galėtų turėti daugybę naudos. Deja, toli gražu ne viskas Lietuvoje daroma sveiko proto, politinio tikslingumo ir ekonominės naudos ribose”, – RBMC pareiškė politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių instituto ekspertas Vadimas Volovojus.

“Ekonominiu požiūriu nauda akivaizdi. Teoriškai galima kalbėti ir apie Lietuvos įtraukimą į pr
ojektą – Rusijos pusė tai siūlė jau du kartus. Bet Lietuva du kartus atsisakė. Taip buvo viešai pademonstruotas Lietuvos požiūris į atominės elektrinės statybos kaimynystėje problemą, todėl kalbėti apie bendradarbiavimo valstybės mastu naudą yra sudėtinga”, – mano tarptautinių santykių ekspertas.

V. Volovojus pažymėjo, kad apie naudos gavimą galima kalbėti tik tuo atveju, jei Lietuvos elektrinė nebus pastatyta. Tuomet būtų naudinga pirkti pigią elektrą Rusijoje. Tačiau panašu, kad Rusija ir Lietuva savo atominius projektus plėtos lygiagrečiai.

“Tačiau žiniasklaidoje jau pasirodė pareiškimų apie tai, kad Lietuva pasirengusi pirkti pigią elektros energiją, kad ją perparduotų. Šį variantą pavadinčiau “pilkuoju”, nes energijos biržos sąlygomis būtinai atsiras tokių žaidėjų, kurie pasinaudos padėtimi ir pirks Nemane tai, kuo pradės pelningai prekiauti Lietuvoje”, – mano politologas.

Bet tai, jo teigimu, būtų tarsi neoficiali schema, kurią naudojant Lietuva, oficialiai laikydamasi atokiai nuo žaidimų biržoje, gaus darbo vietų ir mokesčių. Pačios Lietuvos perspektyvos, jo nuomone, yra gana liūdnos, nes elektros energijos kaina vidutinės trukmės, o gal ir ilgalaikėje perspektyvoje, tik augs.

“Ar ekonominė nauda gali nugalėti?” – klausia ekspertas ir tučtuojau atsako į šį klausimą: “Gali, jei nemanyti, kad šiuo metu egzistuojantis politinis režimas yra amžinas. Galima neabejoti, kad pasikeitus valdžiai bus iš naujo įvertintos ir vertybės. Neatmetama galimybė, kad tuomet Lietuva, kaip valstybinis mechanizmas, ims veikti taip, kaip naudinga, o ne taip, kaip veikia. Stebėtis tokiu galimu posūkiu neverta, nes tai Lietuvos politikos realijos”, – įsitikinęs Vadimas Volovojus.

Nekomercinė partnerystė “Tarptautinės žurnalistikos plėtros paramos centras Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centras” (RBMC) atlieka atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą. Viena iš tyrimo dalių susijusi su Lietuvos politikų, energetikų ir ekonomistų nuomonių rinkimu ir nagrinėjimu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...