kūnas, psichika, seksas, miegamasis
Vaikystėje formuojasi ne tik žmogaus kūnas, bet ir psichika. Būtent tada ant pečių užsikrauname ne vieną kompleksą, kuris laikui bėgant dingsta arba stipriai įsišaknija ir daro įtaką mūsų gyvenimui.
Elektros
Komplekso pavadinimas kildinamas iš graikų padavimo apie Elektrą. Ji, keršydama neištikimai motinai Klitemnestrai už tėvo Agamemnono mirtį, įkalbėjo savo brolį ją nužudyti.
Šia sąvoka apibūdinama dukters neapykanta motinai ir stiprus prisirišimas prie tėvo. Specialistų teigimu, Elektros kompleksą vaikystėje įgyja kas dešimta mergaitė, o neryškūs jo požymiai būdingi beveik kiekvienai. Šis kompleksas labiausiai pasireiškia 3–10 gyvenimo metais. Mergaitė nori daugiau būti su tėvu, patirti jo glamones, švelnumą, sunkiai slepia priešiškumą motinai. Dukra jai pavyduliauja ir nesąmoningai siekia užimti vietą šalia tėvo. Mergaitė gali tapti nepaklusni, kenkti motinai, trukdyti tėvų santykiams.
Suaugusiai moteriai, turinčiai Elektros kompleksą, labai sunku bendrauti su kitomis savo lyties atstovėmis. Tuo tarpu vyrus ji puikiai supranta, jaučia jų poreikius, pateisina elgesį. Tokia moteris myli ir rūpinasi savo šeima. Tiesa su motina nesutaria iki pat jos mirties.
Kerštaujanti Fedra
Fedra – senovės graikų mito veikėja, Kretos karaliaus Mino ir Pasifajos duktė, Tesėjo žmona. Ji bandė užkariauti posūnio Ipolito širdį, o nepavykus – nusižudė. Prieš savižudybę parašė laišką, kuriame aiškino, jog posūnis bandęs ją suvedžioti. Už tai šis buvo nubaustas mirtimi.
Šį kompleksą turinti moteris, nepaisydama pasekmių ir žalos sau, visokiais būdais keršija ją atstūmusiam vyrui. Kerštas gali būti atviras ir agresyvus arba subtilus ir iš pirmo žvilgsnio nepastebimas. Dažniausiai ji mėgina kompromituoti „išdaviką“ „žodinėmis“ priemonėmis: rezga intrigas, skleidžia paskalas, sąmoningai formuodama neigiamą nuomonę. Tačiau dažniausiai dėl to nukenčia pati – žmonės tokių moterų labai nemėgsta. Komplekso pavyzdžių apstu populiariuose serialuose, o kartais – ir paviešinamose garsių žmonių gyvenimo detalėse.
Dominuojančios Amazonės
Amazonės – graikų mitologijos personažai. Jos nepripažino vyrų, varydavo juos iš savo teritorijos. Kartkartėmis, kad pratęstų giminę, lytiškai santykiaudavo su kaimyninės genties vyrais, jiems atiduodavo vos gimusius berniukus (arba juos nužudydavo). Mergaites nuo mažens mokydavo kariauti, o su paaugusiomis eidavo grobti naujų žemių.
Kompleksas atsiranda dėl stipraus motinos ir dukters ryšio. Moteris, turinti Amazonės kompleksą, save laiko visomis prasmėmis aukštesne būtybe nei vyras. Jos elgesyje atsiskleidžia vyriškas gyvenimo būdas: pernelyg didelis pasitikėjimas savimi, jėgos demonstravimas, savęs aukštinimas. Vyrą tokia moteris laiko tik giminės tęsėju. Renkasi partnerį, kuriam ji tarsi motina, t.y. dominuoja jo atžvilgiu. Intymiuose poros santykiuose vyrui dažnai tenka nuolankiojo vaidmuo. Amazonės kompleksą turinti moteris linkusi į seksualinius nukrypimus: mėgsta skausmą lytinio akto metu, retai patiria orgazmą.
Šaltosios Atėnės
Graikų mitologijoje Atėnė – meno, išminties ir karo deivė. Pasak legendos, ji gimė iš tėvo Dzeuso galvos ir buvo mylimiausias jo vaikas. Tėvas suteikė dukteriai apsaugą: tvirtą didžiulės medūzos šarvą ir gebėjimą svaidytis žaibais.
Šį kompleksą turinti moteris palaiko glaudų ryšį su tėvu, jos vidinis pasaulis artimesnis stipriajai lyčiai.
Atėnės kompleksą turinti mergaitė jau vaikystėje ima pastebėti, kad yra panašesnė į tėvą nei į motiną. Mergaitė puikiai jaučiasi augdama tarp berniukų.
Tokį kompleksą turinčios moters santykiai su vyru ilgiau trunka tik tada, kai ji jaučiasi viršesnė. Ši moteris dažnai būna lytiškai šalta, jai sunku patirti orgazmą. Pagrindinė jos seksualinio šaltumo kliūtis – vidinė. Atėnės kompleksą turinti moteris nepasiduoda vyro glamonėms ir prisilietimams.
Ką daryti?
Psichologai teigia, kad vaikystėje susiformavusius kompleksus labai sunku keisti – jie būna lyg mūsų gyvenimo būdo ir savasties dalis, tarnauja gebėjimui išgyventi pasaulyje. Ir vis dėlto savo elgesį, ypač jei jis trukdo normaliai gyventi ir džiaugtis artimais santykiais, koreguoti galima. Pirmasis žingsnis – tų kompleksų pripažinimas. Antras – ieškojimas profesionalios pagalbos. O toliau jau – viskas priklauso nuo kantrybės ir pasiryžimo…
Moters savaigalis, Nr.21