2012 Gegužės 23

Trakų salos pilyje – parodos „Lietuvos bažnyčios regalijos XIX – XX a.“ atidarymas

veidas.lt


Gegužės 25 d., penktadienį, 14 val. Trakų salos pilyje vyks  parodos „Lietuvos bažnyčios regalijos XIX – XX a.“ atidarymas ir Viliaus Kavaliausko knygos „Lietuvos bažnyčios regalijos Ženklai ir žmonės XIX –XX a.“ pristatymas. Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus ir Vilius Kavaliauskas.

„Lietuvos katalikų ir stačiatikių bažnyčios istorija –  tai sudėtinė istorijos dalis, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. –  Jos gyvenime atsispindi ir  reikšmingi bei lemtingi krašto istorijos įvykiai“.
Ligi šio laiko niekas per daug nesidomėjo Lietuvos vyskupijų kapitulų kryžiais ir neskyrė jiems jokių tyrinėjimų –  kokį vaidmenį jie turėjo religiniame gyvenime. Nors tos regalijos daugeliui įsiminė iš pageltusių senovinių nuotraukų. Naujoji Lietuva jas plačiau pamatė prieš dešimtmetį surengtoje bendroje Lietuvos dailės muziejaus ir bažnyčios parodoje „Krikščionybė Lietuvos mene”. Tada Kauno arkivyskupijos kurija nustebino visuomenę pateikusi daugiau nei dešimtį nepaprastai didelės istorinės vertės kryžių.
„Lietuvos bažnyčios tarnybiniai kryžiai jau savaime yra unikalios regalijos. Bet tyrinėti jas nepaprastai sunku, – pasakoja kolekcininkas Vilius Kavaliauskas.- Iki Antrojo pasaulinio karo gyvavo taisyklė, kad po prelato ar kanauninko mirties kryžių reikėjo grąžinti kurijai. Todėl šie gražūs juvelyriniai dirbiniai beveik nepateko į muziejus, nebuvo jų ir kolekcininkų rinkoje. Karas ir bažnyčios persekiojimas tarybiniais metais pakeitė situaciją. Be to, ir Vatikano Antrasis susirinkimas daugeliui vyskupijų rekomendavo jau nebenaudoti šių regalijų. Lietuvoje kapitulos kryžiai ligi šiol naudojami tik dviejose vyskupijose – Panevėžio ir Vilkaviškio, tačiau palaipsniui ši tradicija traukiasi iš gyvenimo“.
Lietuvos bažnyčios regalijos buvo gaminamos iš aukso, sidabro ar bronzos Sankt Peterburgo, Maskvos, Varšuvos ir Miuncheno juvelyrų dirbtuvėse. Kryžių tiražai buvo riboti – į kapitulą buvo skiriama nuo 6 iki 12 dvasininkų. Šiuos kryžius nešioję žmonės buvo garsios asmenybės – rašytojai, muzikai, mokslininkai. Jų nuopelnai pavertė distinktorijas svarbiais Lietuvos istorijos ir kultūros paminklais. Geriausias senųjų Lietuvos vyskupijų kryžių rinkinys yra Krokuvos nacionaliniame muziejuje (Muzeum Narodowe).
Šioje parodoje visuomenės dėmesiui pristatomi unikalūs Žemaičių, Vilniaus, Seinų, Panevėžio, Kaišiadorių, Vilkaviškio vyskupijų ženklai iš Trakų istorijos, Lietuvos dailės, Lietuvos nacionalinio muziejų fondų, iš asmeninio Viliaus Kavaliausko rinkinio, istorinės XIX ir XX a. fotonuotraukos su šias regalijas nešiojusiais iškiliais Lietuvos bažnyčios veikėjais.
Trakų salos pilyje paroda bus eksponuojama iki rugsėjo 30 dienos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...