2010 Balandžio 30

Mikrosporija

Trumpalaikis romanas su katinėliu

veidas.lt

Atšilus orams mažieji išbėga į lauką ir puola mėgautis viskuo, kas gyva. Neretai į jų akiratį papuola ir benamiai gyvūnai, su kuriais net ir trumpalaikis romanas gali baigtis grybeline liga – mikrosporija.

Viena iš grybelinių ligų – mikrosporija mažieji dažniausiai užsikrečia paglostę benamį kačiuką. Šunys šią ligą irgi platina, bet ne taip aktyviai. Pirmieji nemalonūs požymiai pasirodo praėjus 5–7 dienoms po užsikrėtimo.

Pažeistoje odoje atsiranda įvairaus didumo, dažniau smulkių rožinės spalvos pleiskanojančių židinių. Ovalios arba apvalios formos židiniai didėdami susilieja į keisčiausias formas. Paprastai pastebima apie 10–15 dėmių, bet kartais gydytojas suskaičiuoja apie 200 kontaktinių židinių. Dažniausiai jų būna ant rankų, bet jeigu mažylis su tokiu kačiuku dar ir miegojo – židinių atsiranda net ant veiduko. Mikrosporijos židinių gali būti ir mažylio galvoje.

Tai išties rimta bėda. Pirmiausia atsiranda vienas apvalus pleiskanojantis 1–2 mm židinys, kuris dėl pleiskanų atrodo kaip miltais pabarstytas. Šio židinio teritorijoje visi grybelio pažeisti plaukai nulūžinėja, jie atrodo lyg nukirpti (“ražienų laukas”), o šaknys padengtos baltomis apnašomis (“mufta”) – tai grybelių sporos. Nuo pirminio židinio neilgai trukus atsiskiria dar 2–3 mažesni židinukai.

Nustatyti mikrosporiją ir surasti grybelio pažeistas vietas geriausia naudojant liuminescencinės (Vudo) lempos šviesą. Jos šviečia skaisčiai žalia spalva. Diagnozei patvirtinti gydytojas pasitelkia užkrėstos medžiagos (plaukų, odos pleiskanų, gleivinės nuograndų) tyrimą mikroskopu arba bakteriologinį tyrimą – pasėlį specialioje terpėje.

Išgydyti ir išnaikinti grybelį

  • Vaistai. Jeigu mikrosporijos židinių buvo tik lygioje odoje,  šiuolaikiniai tepalai su grybeliu susidoros per 7–10 dienų. Jei pažeista plaukuotoji galvos dalis, tepalų teks tepti du kartus per dieną net dvi savaites. Be to, mažyliui reikės gerti gydytojo skirtų antigrybelinių vaistų.
  • Tyrimai. Gydymo metu, siekiant įsitikinti, ar neliko grybelio sporų, atliekami kontroliniai tyrimai. Gydymas nutraukiamas tik tuomet, kai atlikus tyrimą grybelio sporų nerandama.
  • Liaudiškos priemonės. Pažeistą vietą mėginkite tepti obuolių actu arba česnakiniu sviestu 2–3 kartus per dieną.
  • Atsarga. Aplinkoje ir ant drabužių grybelio sporos išlieka gyvybingos net kelerius metus, todėl po kiek laiko vėl gali sukelti ligą. Norėdami to išvengti, visus vaiko drabužėlius išplaukite ir išlyginkite per šlapią marlę. Visus paviršius (baldus, palanges, durų rankenas ir kt.) nuvalykite buitiniais dezinfekuojamaisiais tirpalais, o kilimus bei minkštąją baldų dalį gerai išsiurbkite. Žaislus taip pat rekomenduojama išplauti, išskalbti, o tuos, kurių skalbti negalima, – išsiurbti.
  • Saugome kitus. Pasireiškus ligos požymiams, mažylis gali užkrėsti aplinkinius. Taip nenutiks, jei ant galvos uždėsite  kepurytę, skirsite jam atskirus rankšluosčius, kuriuos (kaip ir  vaiko apatinius) patariama išvirinti. Patalynę reikėtų keisti kasdien arba lyginti karšta laidyne.
  • Kaltininkas. Jeigu dar turite iš lauko parsineštą kačiuką – būtinai jį parodykite gydytojui veterinarui.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...