Kęstutis Girnius
– Kaip manote, kodėl po mėnesio įtampos, tvyrojusios tarp prezidentės ir premjero, interpeliacijos Arvydui Sekmokui rytą Dalia Grybauskaitė taip karštai parėmė ir ministrą, ir premjerą Andrių Kubilių?
– Manau, kad ir prezidentė, ir premjeras suprato, jog konflikte nueita per toli ir jis tampa nebenaudingas abiem pusėms. Po abipusio apsišaudymo pasižiūrėjus į pasekmes išvysta, kad santykiai tarp valstybės ir Vyriausybės vadovų nėra tokie, kokie turėtų būti.
Juk lig šiol D.Grybauskaitės ir A.Kubiliaus santykiai buvo iš tiesų geri, prezidentė rėmė Vyriausybę energetikos reformų, biudžeto klausimais. Staiga, per vieną mėnesį, viskas pasikeitė, bendradarbiavimas virto konfliktu. Abi pusės pasidavė jausmams, patarėjų raginimui laikytis tvirtai ir nenusileisti. Buvo nemažai sąmokslo teorijų, įtarinėjimų, jog prezidentės reikalavimas, kad atsistatydintų ministras Dainius Kreivys, susijęs su jos noru paveikti savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus. Vis dėlto Vyriausybė ir konservatoriai suprato, kad tuo kaltinti D.Grybauskaitę neteisinga.A.Kubilius žengė žingsnį susitaikymo link. Pranešė, kad nuo šiol kas pirmadienį vyks darbiniai premjero susitikimai su prezidente, ko anksčiau nebūdavo. Mano turimomis žiniomis, juodu ir neformaliai nebendraudavo.
Savo ruožtu ir D.Grybauskaitės aplinka pamatė, kad įtampa tarp prezidentės ir premjero jau per didelė. Prezidentė vis dėlto suprato, kad jeigu bus leista atstatydinti ministrą A.Sekmoką, tai kitas žingsnis bus visos Vyriausybės nuvertimas, o nuo to Lietuvai būtų tik blogiau, energetikos reformų srityje būtų žengtas didelis žingsnis atgal.
Todėl tą dieną, kai Seimas ruošėsi balsuoti dėl interpeliacijos energetikos ministrui, D.Grybauskaitė padarė patį tvirčiausią, nei lig šiol yra dariusi, premjerą A.Kubilių, jo Vyriausybę ir ministrą A.Sekmoką remiantį pranešimą.
Anksčiau ji irgi remdavo A.Kubilių, bet darydavo tai subtiliau, ne taip tiesmukai. O dabar kalbėjo visiškai aiškiai, be jokių interpretavimo galimybių.
Gal būtų galima plačiau apie numatomas energetikos reformas? Nes dabar apie jas težino patys jų sumanytojai. Gal reiktų ir visuomenę supažindinti su jomis?
Jei tai panašios į Margaret Tečer reformas, tai apsaugok Viešpatie nuo pasekmių (privatizuotas valstybines bendroves teko atgal nacionalizuoti).
Matant tik per TV, kaip žmogus ponas Sekmokas atrodo padoriai, bet nugirstant apie jo “reformas” elektros ūkyje – įspūdis visiškai priešingas – daug kas daroma ne viešai ir ne visuomenės interesų labui…