2017 Birželio 08

Trumpėja moksleivių atostogos, ilgėja jų „darbas“

veidas.lt

3 klausimai apie mokslo metų ilgėjimą Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkui Audriui Jurgelevičiui

– Įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui ilgės mokslo metai, trumpės atostogos. Kaip tai vertina mokytojai?

– Mokytojų darbo laikas neilgės, o atostogos netrumpės. Mokytojai kaip turėjo, taip ir turės pailgintas atostogas, tik anksčiau jų trukmė būdavo 42 darbo dienos, o dabar bus 56 kalendorinės dienos. Užtat trumpėja moksleivių atostogos, ilgėja jų „darbas“. Mokytojų bendruomenė tai vertina skirtingai, tačiau tuo aspektu, kad kažkam padaugės darbo ir sumažės atostogų, jie situacijos apskritai nevertina. Daug svarbesni klausimai – ugdymo kokybė, mokymosi sąlygos.

Mūsų manymu, pats sumanymas ydingas, nes teigiama, kad per mokslo metus mokytojai negali išeiti programų, mokiniai – įsisavinti informacijos, ir visi sutinka, kad programų turinys nėra tinkamas. Taigi, užuot taisius programų turinį, dabar tiesiog pailginamas laikas, skirtas tų ydingų programų mokymuisi.

Mano, kaip patyrusio mokytojo, nuomone, reikėtų pradėti ne nuo formos (o mokslo metų trukmė yra forma), bet nuo turinio. Jei pakeitus turinį paaiškėtų, kad reikia ilgesnių mokslo metų, tuomet galima juos ilginti. Bet juk gali pasirodyti, kad mokslo metai gali būti dar trumpesni. Taigi manau, kad namą statyti reikia pradėti ne nuo stogo – ne nuo darbo dienų ir ne nuo atostogų skaičiavimo.

– Vis dėlto mokytojų atostogos – bene ilgiausios Lietuvoje?

– Ilgesnes atostogas, tik nevienodo ilgumo, turi ir kitų profesijų atstovai – sveikatos apsaugos, farmacijos srityje dirbantys darbuotojai, pilotai, jūrų laivų kapitonai. Išvardijau tik kelis pavyzdžius, bet tokias atostogas turi daug kitų darbuotojų. Tačiau tiesa, kad mokytojų, taip pat daugelio kitų švietimo įstaigose dirbančių darbuotojų, pradedant darželių auklėtojais, baigiant studijų institucijų darbuotojais, atostogos yra ilgiausios.

Gal šios atostogos net per ilgos, jei, kaip kalbama, mokytojai jų metu kartais esą spėja nuskristi į Airiją, Didžiąją Britaniją ar Norvegiją, ten užsidirbti pinigų ir grįžti į mokyklą?

– Tai ne gandai, o liūdna realybė ir didelė gėda valstybei. Situacija, kai žmogus per savo atostogas yra priverstas ieškoti kito darbo, kad užsidirbtų, nėra normali. Bet tai ne žmogaus problema. Priešingai, reikia džiaugtis, jei mokytojai, kitaip nei kartais norima pateikti, ne verkšlena, o ieško išeičių, kaip oriau gyventi. Pats prieš daug metų esu dirbęs Švedijos fermoje ir sulaukdavau didžiulės švedų nuostabos pareiškęs, kad esu pedagogas, turiu aukštąjį išsilavinimą, bet atlyginimas toks, jog esu priverstas lakstyti paskui karvės uodegą.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...