2010 Liepos 12

Arūnas Gelūnas

Trys klausimai Arūnui Gelūnui, kultūros ministrui

veidas.lt

“Veidas”: Jums teks pačiam įgyvendinti kultūros politikos kaitos gaires, kurias pats ir kūrėte. Nuo ko pradedate?

A.G: Net ir kiečiausioje politinėje tikrovėje niekas neprasideda be idėjų. Tai, kad Seimas pritarė kultūros politikos kaitos gairėms, kurias pusę metų rengėmė Prezidentūroje su būriu žmonių, yra nemenkas laimėjimas. Mano darbų konkretus pobūdis ir bus iš tų gairių pagaminti teisės aktus, kurie šiuos procesus padarytų negrįžtamus. Gerai suvokiu, kad valstybės resursai yra gerokai sumenkę, bet turiu žinių, kad kultūroje jie menko daugiau nei kitose srityse, ir norėsiu išgirsti argumentus, kodėl taip atsitiko. Sprendžiant pagal švietimo ir mokslo sferą, kuri man yra geriau žinoma, daug darbų padaroma iš struktūrinių fondų, europinės paramos lėšų. Kažkodėl į kultūrą jų patenka mažiau, tad mūsų komandos užduotis ir būtų parodyti kultūrą ne kaip marginalinę sritį, o kaip glaudžiai susijusią su kitomis šalies politinėmis sritimis – ir su ūkiu, ir su švietimu, ir su mokslu, ir su socialinėmis problemomis, kad būtų galima integruotis į programas ir investuoti į kultūrą.

“Veidas”: Kultūra buvo nustumta į pašalę ar pati per mažai bendradarbiavo su kitomis sritimis?

A.G: Nežinau, koks vaizdinys iškyla statistinio lietuvio galvoje, ištarus žodį “kultūra”, bet įtariu, kad tik tam tikras ribotų vaizdinių spektras, daugiausia susijęs su profesionaliuoju menu.  Na, galbūt dar neprofesionalieji, etninės kultūros fenomenai, bet yra visa zona kultūros reiškinių, kurie glaudžiai siejasi ir su kitomis valstybės gyvenimo teritorijomis. Manau, Lietuva dar pakeliui į šitų galimybių išnaudojimą. Aš kalbu apie kultūrinį turizmą, apie dizaino politiką, susijusią su ekonomika. Pavyzdžiui, Suomija turi dizaino įstatymą. Kalbu ir apie kultūros priemonių panaudojimą socialinei atskirčiai mažinti. Tikiuosi, šie dalykai, o jie numatyti gairėse, ir yra tie konkretūs darbai. Mes jau pakeliui į darbo grupių, teisės aktų kūrimą. Suprantu, visam tam reikia nemenkų išteklių, bet, manau, ir su esamais galima daryti pozityvią įtaką.

“Veidas”: Ar šiuo metu įžvelgiate pozityvių dalykų mūsų kultūroje?

A.G: Jau per pirmą savaitę ministro poste spėjau pamatyti daugybę pozityvių dalykų. Galiu paminėti Gyvosios archeologijos dienas Kernavėje, naują Archeologijos muziejų, kuris puikiai įrengtas ir greitai pradės veikti. Negalima sakyti, kad Lietuvos kultūroje vien debesys be pragiedrulių. Nuolatinis spalvų tirštinimas neturi pagrindo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...