2010 Birželio 28

Arvydas Sekmokas

Trys klausimai Arvydui Sekmokui, energetikos ministrui

veidas.lt

“Veidas”: Joninių išvakarėse “Lietuvos dujos” pranešė, kad mūsų šalis pradėjo gauti mažiau dujų per Baltarusijos teritoriją. Dėl dujų konfliktuojant Maskvai ir Minskui, regis, stipriai nukentės ir Lietuva. Kas mūsų laukia ir kokia galima išeitis iš šios padėties?

A.S.: Tiekimas, be abejo, turėtų būti atnaujintas. “Lietuvos dujos” kreipėsi į “Gazpromą”, kad jis užtikrintų dujų tiekimą pagal sutartį. Tačiau taip pat turėtų būti numatytas tiekimas ir įmanomais alternatyviais maršrutais. Yra galimybė pasinaudoti Latvijoje, Inčukalne, esančios požeminės dujų saugyklos sukauptomis atsargomis, jeigu dujų tiekimas per Baltarusiją būtų apskritai nutrauktas. Su Latvija tektų tartis komerciniais pagrindais. Esame informavę Europos Komisiją ir dėl galimų trumpalaikių variantų, ir dėl bendros situacijos. Žinoma, jeigu tiekimas smarkiai sumažėtų, turėtų būti ribojamas vartojimas, bet buitiniai vartotojai to nepajustų. Bent jau pagal tą dujų kiekį, kiek buvo tiekiama praėjusios savaitės viduryje, dujų Lietuvai turėtų pakakti.

“Veidas”: Dabar jau kiekvienas Lietuvos gyventojas ims suprasti, kaip svarbu pasistatyti suskystintų dujų terminalą. Kaip greitai iš diskusijų objekto jis gali virsti konkrečiu projektu?

A.S.: Praėjusį trečiadienį pasirašiau įsakymą dėl darbo grupės sudarymo. Ši grupė turės parengti terminalo statybos planą, kurį teiks tvirtinti Vyriausybei. Lygiagrečiai su tuo turi būti statomas magistralinis dujotiekis nuo Jurbarko iki Klaipėdos, nes be šitos atkarpos terminalas iš tiesų galėtų tiekti dujas tik uostamiesčiui. Pagal planą, kaip dabar įsivaizduojame, terminalas turėtų būti statomas maksimaliai greitai ir kaip įmanoma mažesnėmis sąnaudomis.

Žinoma, pirmiausia jis būtų statomas Lietuvos reikmėms. Ir ši terminalo statyba, ir dujų jungčių su Lenkija projektai yra strateginiai ir ilgalaikiai. O jungčių projektą turėtų teikti “Lietuvos dujos”. Mums svarbus ir jo ekonominis pagrįstumas, ir saugumas.

“Veidas”: Lietuva už dujas priversta mokėti brangiau nei kitos Europos valstybės. Ar būtų įmanoma su Rusija derėtis dėl mažesnių kainų?

A.S.: Dabartinės kainos yra numatytos ilgalaikėse tiekimo sutartyse, o jos suderintos pagal formulę, kurioje susietos su naftos kaina. Tuo viskas pasakyta. Kitose Europos šalyse, turinčiose tokius alternatyvius tiekimo šaltinius, kaip terminalai, kainos mažesnės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...