Dainius Kreivys
“Veidas”: Seimo opozicija brandina Jums interpeliacija – priekaištaujama dėl nekokybiško Verslo paramos agentūros darbo. Kokie Jūsų kontraargumentai?
D.K.: Ūkio ministerija administruoja didžiausią iš visų institucijų ES paramos verslui dalį – esame atsakingi už 5,7 mlrd. Lt paramos paskirstymą 2007–2013 m. Iš šios sumos jau esame pasirašę sutarčių, vertų 3,9 mlrd. Lt. Beveik visos sutartys pasirašytos 2009–2010 m. Tai reiškia, kad ankstesnės Vyriausybės Ūkio ministerijoje 2007–2013 m. paramos skirstymas buvo praktiškai nepajudėjęs.
Tačiau rezultatai priklauso ir nuo pačių verslininkų. Dar reikia didinti paramą gaunančių įmonių kompetenciją vykdyti projektus – užtikrinti tinkamą jų administravimą, suplanuotų rodiklių pasiekimą. Įtakos turi ir ekonominė krizė: dalis įmonių pristabdė investicijas ir projektus, todėl delsia priimti arba atsisako jau skirtos ES paramos.
Ministerijos užduotis – parengti instrumentus ir pasirašyti sutartis, o verslininkų – kuo greičiau įgyvendinti projektą. Kaip teisingai sakė mano kolegė Ingrida Šimonytė – “Pyragėlių yra, prašom valgyti”.
“Veidas”: Prezidentė Dalia Grybauskaite neseniai kritikavo, kad jai stinga argumentų paremti Jūsų inicijuojamos bendrovės “Visuomis” steigimą. Ko dar trūksta šiam projektui, kad jį būtų galima laikyti rimta valstybės valdomo ūkio reformos koncepcija?
D.K.: “Visuomis” – viso labo pasiūlymas, techninis sprendimas, kaip įgyvendinti tikslą, kad valstybės valdomas turtas duotų naudos visiems jos žmonėms, o ne interesų grupėms. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tyrimas rodo, jog valstybės komercinės įmonės turi tokį efektyvumo potencialą, kad gali padidinti šalies BVP, ir daugelis šalių pereina prie centralizacijos. Argumentacija aiški: kai susipina verslas ir politika, kenčia įmonių skaidrumas, sukuriama terpė neefektyviam valstybės lėšų naudojimui. Argumentų prieš skaidrumą, depolitazaciją arba efektyvumo didinimą nėra. Jei netinka “Visuomis”, ieškokime kitų sprendimo būdų, ir tai turi būti bendras Vyriausybės, Seimo, o ne vieno ministro sprendimas.
“Veidas”: Kokius konkrečius savo vadovaujamos ministerijos laimėjimus laikote didžiausiu savo, kaip ministro, nuopelnu?
D.K.: Į politiką atėjau norėdamas sisteminių pokyčių, taigi rezultatai pasijus ilgalaikėje perspektyvoje. Džiugina pritrauktos investicijos, skaidrėjantys viešieji pirkimai, aukštųjų technologijų plėtra.
Pirkau vaistus birželio mėnesį ir tuos pačius vaistus pirkau rugsėjo mėnesį. Užmokėjau daugiau rugsėjo mėnesį. Tokia realybė.
vyriausybe sunkiai serga komunistine centralizacijos liga …