Jurgis Gylys
“Veidas”: Pastaruoju metu Lietuvoje padaugėjo apgavysčių internetinės prekybos srityje. Kaip pirkėjams atskirti, kurie pardavėjai yra sąžiningi, o kurie tik nori išvilioti pinigus?
J.G.: Rekomenduotume visų pirma pasiieškoti informacijos, atsiliepimų internete, žvilgtelėti į specializuotus kainų palyginimo puslapius. Bankai, lizingo bendrovės labai atidžiai tikrina el. parduotuves, todėl galimybė atsiskaityti naudojantis tiesioginės bankininkystės paslauga arba sudarant išperkamosios nuomos sutartis taip pat yra patikimumo ženklas.
Be to, nors ir labai norisi nusipirkti pigiai, verta prisiminti, kad stebuklų nebūna: jei kažkas parduoda daug pigiau ne kiti, vadinasi, derėtų gerokai atidžiau patikrinti informaciją apie tokį pardavėją. Jei rekvizituose nurodomas fizinis asmuo, tokį pardavimą prilyginčiau turgaus prekybai – abejoju, ar kokybės garantijos, pinigų grąžinimo reikalavimai bus įvykdyti, jei prekę parduoda ne juridinis asmuo. Galbūt tai netaikytina tik įvairioms rankų darbo prekėms, bet jei buitinę techniką siūlo įsigyti fizinis asmuo, derėtų suklusti.
“Veidas”: Kokių veiksmų imasi aociacija, kad padėtų žmonėms nepakliūti į apgavikų pinkles?
J.G.: Ilgai nedelsdami ketiname išplėtoti rinkos savireguliacijos mechanizmus, tai yra asociacijai priklausančios garantijas užtikrinančios el. parduotuvės bus ženklinamos patikimumo statusą liudijančiais ženkliukais. O asociacija savo tinklalapyje skelbs savireguliacijos reikalavimus vykdančių el. parduotuvių sąrašą. Čia ketiname skirti vietos ir vartotojų atsiliepimams.
“Veidas”: Palyginkite lietuvių ir kitų šalių piliečių pirkimo internetu mastą ir įpročius. Ką dažniausiai perkame internetu?
J.G.: Kol kas internetu perka tik apie 7 proc. Lietuvos gyventojų, bet kas mėnesį šis nuošimtis vis didėja. Tai nėra netikėta, nes per sunkmetį elektroninė prekyba visada tampa patrauklesnė, mat žmonės ieško galimybių nusipirkti pigiau. Tačiau norėčiau pabrėžti, kad prekyba internetu – tai nebūtinai tik mažesnė kaina. Vakarų šalyse tai vertinama ir kaip patogi papildoma paslauga, todėl kainos būna apylygės, o kartais net šiek tiek didesnės nei įprastuose prekybos salonuose. O tarp populiariausių prekių – bilietai (lėktuvų, taip pat ir į renginius), buitinė technika. Prieš Kalėdas internetu dažniausiai perkami kvepalai, treniruokliai, sportinė apranga, žaidimo stalai.